27 Kasım 2020, Cuma 20:24:03

Havacılık sektörü duayen ismini kaybetti

Türk Sivil Havacılığının gelişmesinde önemli rol oynayan isimlerden Mehmet Demir Uz, 77 yaşında geçirdiği kalp krizi sonucu hayata veda etti
  • Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun
  • Allah rahmet eylesin,mekanı cennet olsun.
  • Değerli kardeşimiz Mehmet Demir Uz'a Allahtan rahmet,sevenlerine sabırlar dilerim.Mekanı cennet olsun. Mehmet Küçükayyıldız
  • İstanbul Havayolları'nı teknik olarak yaratan iki isim rahmetli Nural Vural ve rahmetli Mehmet Demir Uz'dur. Sektördeki çoğumuz bu iki ağabeyimizin sayesinde evlerimize ekmek götürdük. Ruhları şad olsun.
  • Allah rahmet eylesin
  • Allah rahmet eylesin

Türk Sivil Havacılığının gelişmesinde önemli rol oynayan isimlerden Mehmet Demir Uz, 77 yaşında geçirdiği kalp krizi sonucu hayata veda etti. Türkiye’nin son özel havayolu şirketi Tailwind’in kurucu yönetiminde yer alan Mehmet Demir Uz, vasiyeti üzerine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde defnedilecektir.

1943 yılında Turhal’da doğan Uçak ve Makine Yüksek Mühendisi Mehmet Demir Uz, Türk Hava Yolları ve Kanadalı De Havilland firmasında çalıştıktan sonra 1986 yılında Türkiye’nin ilk özel havayolu şirketi İstanbul Havayolları’nda Teknik Müdür olarak göreve başlamıştı. 15 yıl boyunca İstanbul Havayolları’nda Teknik Müdür/Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Demir Uz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ercan Havalimanı’nda ilk özel sektör uçak bakım hangar ve tesislerinin kuruluşunda önemli rol oynadı. Süper Caravelle, Boeing 727-200, Boeing 757-200 ve Boeing 737-400 uçaklarının hat bakım ve C-Bakımları ilk defa Demir Uz’un teknik müdür olduğu tesiste gerçekleştirilmiştir.

Kuzey Kıbrıs’ta 5 teknisyen ile başladığı teknik bölümde organize ettiği uçak teknik eğitimleri ile yüzlerce teknik personelin yetişmesine ve sektörün gelişimine öncülük etmiştir. Haftada 500’den fazla uçuşun yapıldığı filonun tüm uçaklarının bakımı kendileri tarafından yapılmıştır. Son olarak Türkiye’nin özel havayolu şirketi Tailwind’in kurucu yönetiminde yer alan Mehmet Demir Uz, vasiyeti üzerine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde defnedilecektir.

Havacılık sektörü duayen ismini kaybetti

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Handling ~ 2 ay önce
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsmail ~ 2 ay önce
Allah rahmet eylesin,mekanı cennet olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MKA ~ 2 ay önce
Değerli kardeşimiz Mehmet Demir Uz'a Allahtan rahmet,sevenlerine sabırlar dilerim.Mekanı cennet olsun. Mehmet Küçükayyıldız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ruhları şad olsun ~ 2 ay önce
İstanbul Havayolları'nı teknik olarak yaratan iki isim rahmetli Nural Vural ve rahmetli Mehmet Demir Uz'dur. Sektördeki çoğumuz bu iki ağabeyimizin sayesinde evlerimize ekmek götürdük. Ruhları şad olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vefa ~ 2 ay önce
Allah rahmet eylesin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 2 ay önce
Allah rahmet eylesin

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000