05 Şubat 2009, Perşembe 12:55:20

Havacılık konusunda müzakere yapılacak

Avrupa Birliği, Gürcistan’la havacılık konusunda müzakere masasına oturacak.
  • senin gibi kafaların yorumuda ancak bu kadar olur
  • TÜRKİYE'Yİ AVRUPA BİRLİĞİNE ALMAKTA ZORLANANLAR GÜRCİSTAN'I NASIL AVRUPA BİRLİĞİNE ALIYOR. ERMENİSTANI NASIL EURO CONTROL'A ALIYOR. GÜNEY KIBRISI NASIL AVRUPA BİRLİĞİNE VE EURO CONTROL'AALIYOR. TÜRKİYE'YE SİZİN AVRUPADA TOPRAĞINIZ ÇOK AZ (TRAKYA'YI KASDEDİYOR) DİYOR DİĞERLERİNE BU SORU SORULMUYOR. AKIL ALMAYACAK İŞLER BEN ANLAYAMADIM ÇÜNKİ ""İMAM HATİP LİSESİ MEZUNU DEĞİLİM"". SAYGILARIMLA SARHOŞAHTAPOT

30 Ocak’ta Avrupa Komisyonu Gürcistan’a kapsamlı bir havacılık antlaşması konusunda müzakere teklif etti. Amaç, bu devlet ile AB arasında ortak pazar açılışı ve Gürcistan’ın havacılık mevzuatının AB mevzuatıyla uyumlaştırılmasına dayalı bir hava sahası kurmak.

Komisyon 2010 yılı itibariyle AB’ye komşu ülkelerle ortak hava sahası kurma amacı hedefliyor. AB’li yetkililere göre Gürcistan ile müzakerelerin başlaması tesadüf değildir, Ekim 2008’de Komisyon tarafından kabul edilen ortak hava sahası kurulmasını amaçlayan ilerleme raporundan sonra Moldova ile birlikte Gürcistan “potansiyel bir sonraki aday” olarak belirtildi.

Komisyon raporunda : “Her iki ülke de pan-Avrupa havacılığının kuruluşuna iştirak etmiş ve Avrupa Komşu Politikası’ndaki eylem planları ve diğer özverili girişimler yoluyla AB’de söz sahibi” olduklarına işaret edilmişti. Son birkaç yılda AB ile Gürcistan arasındaki hava trafiğini de arttı. (Komisyona göre %14)

Gürcistan aynı zamanda AB ile yatay hava antlaşmasını imzalayan ilk Kafkasya devletleri arasında yer alıyor. Bu durum, AB hukuku ile 14 AB devletli ile Gürcistan arasında yapılan ikili antlaşmaları uyumlu hale getirmeyi mümkün kıldı. Yatay antlaşma Şubat 2008’de yürürlüğe girdi. Bu antlaşma AB havayollarının, ikili antlaşma imzalayan AB devletleri ile Gürcistan arasında çalışmasına olanak verdi.

Kaynak: ABHaber

Havacılık konusunda müzakere yapılacak

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 13 yıl önce
senin gibi kafaların yorumuda ancak bu kadar olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
TÜRKİYE'Yİ AVRUPA BİRLİĞİNE ALMAKTA ZORLANANLAR GÜRCİSTAN'I NASIL AVRUPA BİRLİĞİNE ALIYOR. ERMENİSTANI NASIL EURO CONTROL'A ALIYOR. GÜNEY KIBRISI NASIL AVRUPA BİRLİĞİNE VE EURO CONTROL'AALIYOR. TÜRKİYE'YE SİZİN AVRUPADA TOPRAĞINIZ ÇOK AZ (TRAKYA'YI KASDEDİYOR) DİYOR DİĞERLERİNE BU SORU SORULMUYOR. AKIL ALMAYACAK İŞLER BEN ANLAYAMADIM ÇÜNKİ ""İMAM HATİP LİSESİ MEZUNU DEĞİLİM"". SAYGILARIMLA SARHOŞAHTAPOT

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000