21 Temmuz 2011, Perşembe 11:50:46

"HAVAALANI İÇİN SOMUT ADIMLAR ATILMALI"

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, Çukurova Havalimanı inşaatına ilişkin somut adımların atılmasını beklediklerini bildirdi...
  • Çukurova Havalimanı çok gereksiz bir proje gibi görünüyor.Çünkü;Adana içerisinde 3 havaalanı olmuş olacak.İncirlik,Adana ve Çukurova havalanlarının birbirine mesafesi neredeyse 70 km.bir yerde 3 havaalanı olması tehlikeli.uçakların kalkışları inişleri açısından.kargo uçakları içinse Adana Havalimanı geliştirilebilir.
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, ekonomik kriz nedeniyle yükümlülükleri yerine getiremeyen Yunanistan'dan alınan 2013 Akdeniz Oyunları'nın Mersin'e verilmesinin ardından yatırımcıların kentte yatırım yarışına girdiğini ancak, düğmeye basmak için Çukurova Havalimanı inşaatına ilişkin somut adımların atılmasını beklediklerini bildirdi.
 
Aşut, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da destekleri sayesinde Mersin'e kazandırılan Akdeniz Oyunları'nın kentte çok büyük heyecan yarattığını, organizasyona 2 yıldan daha az bir süre kalmasının heyecanı artırdığını, buna bağlı olarak yatırımcıların kentteki hareketlilikten pay alma yarışında olduklarını belirtti. 
 
Organizasyon öncesinde başta inşaat olmak üzere birçok sektörün canlılık yaşayacağını ifade eden Aşut, ''Bu organizasyon için gerekli olan hazırlıkların yetiştirilemeyeceğine dair en ufak bir endişemiz yok. Kentimizdeki bu heyecanı ve kararlılığı gören yatırımcılar da, Mersin'deki ilişkilerini güçlendirmeye başladı. Bunun başında otel yatırımcıları geliyor. Çünkü organizasyona hazırlanırken, Mersin'in geleni gideni artacak, dolayısıyla da konaklama ihtiyacı doğacak'' dedi. 
 
Aşut, Mersin'deki yatak kapasitesinin şu ada 8 bin civarında olduğunu, bu organizasyon için 12-13 binden fazla yatak kapasitesine ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek, şunları söyledi: ''Organizasyon sırasında da binlerce sporcu ve antrenörlerin Mersin'de barınma ihtiyacı olacak. Mevcut şartlara baktığımız zaman yatak sorunumuzun olduğu aşikar. Ama, şu an itibariyle aralarında Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanında bilinen turizmcilerin de aralarında bulunduğu sektör temsilcileri, Mersin'e yaptıkları ziyaretleri sıklaştırdılar. Şu an Mersin'de yer ayarlayıp, otel yatırımı yapabilmek adına adeta bir yarış söz konusu. Bu durumdan çok memnunuz. Çünkü uzun yıllardır hak ettiğimiz yatırımcı ilgisini şimdilerde görmeye başladık.''
 
Aşut, yatırımcıların en önemli beklentisinin uluslararası havalimanı olduğunu belirterek, şunları kaydetti: ''Kentimize gelen yatırımcılarla sık sık bir araya gelip fikir alış verişinde bulunuyoruz. Edindiğimiz izlenimlere göre, yatırımcılar düğmeye basmak için Çukurova Havalimanı inşaatına ilişkin somut adımların atılmasını bekliyor. Bu konuda hükümet yetkililerinden destek bekliyoruz. Görünen o ki, havalimanının temeli atıldığı taktirde, yatırımcıların ilgisi katlanacak.'' 
 
Tarsus-Kazanlı sahil bandında yapılacak olan 10 bin yatak kapasiteli, içinde golf sahaları gibi sosyal donatı alanlarının da bulunduğu tesisinde Akdeniz Oyunlarına yetiştirilmeye çalışıldığını anlatan Aşut, ''Bu konuda hükümetimiz çok ciddi çalışmalar yapıyor. Bize destek veren herkese teşekkür ederiz. Bizlerde ilgililere elimizden gelen desteği sağlamaya özen gösteriyoruz'' diye konuştu. 
 
Aşut, 2010 şubat ayında organizasyonun Mersin'de yapılmasına karar verildiği günden itibaren ilgili bakanlıkların da kente kazandırılacak tesisleri için yoğun çaba harcadığını, tesislerin yapılacağı alanların istimlak gibi bazı ön hazırlıklarında son aşamaya gelindiğini, yapılan çalışmaların değerlendirilmesi ve yapılması gerekenlerin daha da hızlandırılması için hükümet yetkililerinin devreye girdiğini kaydetti. 
Önümüzdeki bir kaç gün içerisinde aynı zamanda AK Parti Mersin Milletvekili olan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın Mersin'e gelmesinin beklendiğini belirten Aşut, ''Bu ziyaretin ardından hazırlıkların daha fazla ivme kazanmasını ve tesis temellerinin art arda atılmasını bekliyoruz'' dedi.
"HAVAALANI İÇİN SOMUT ADIMLAR ATILMALI"

Yorumlar

Misafir ~ 13 yıl önce
Çukurova Havalimanı çok gereksiz bir proje gibi görünüyor.Çünkü;Adana içerisinde 3 havaalanı olmuş olacak.İncirlik,Adana ve Çukurova havalanlarının birbirine mesafesi neredeyse 70 km.bir yerde 3 havaalanı olması tehlikeli.uçakların kalkışları inişleri açısından.kargo uçakları içinse Adana Havalimanı geliştirilebilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000