09 Eylül 2016, Cuma 14:09:20

"Hava Kuvvetleri, bizim için baba ocağı"

Kimi yüksek maaşını göz ardı etti, kimi ailesinden uzak kalmayı göze aldı; darbe girişimi sonrasından ihraçlar nedeniyle pilot ihtiyacı duyan Hava Kuvvetleri'ne dönmek için başvurdular.
  • Gözü aç, gönlü aç zamane çocukları,bilmezler vatanın sahibi kimdir.Huzurun gölgesinde semirirken butları, bilmezler huzura can veren kimdir.O kadar ki deyyusluk, hiç minneti yok,bilmezler namusunu kollayan kimdir.
  • Emekli binbaşı anlatıyor ve soruyor : " - Bizim verdiğimiz eğitimde böyle canavarca işler yapacak şeyler yoktu. Hangi şalter açılarak bu insanlar canavarlaştırıldı , anlayamıyorum " diyor. Ülkeyi yangın yerine çeviren o şalterden haberi olmayan bir silahlı kuvvetler subayı düşünemiyorum.
  • Kimseyi geri almazlar. Siz inanıyor musunuz bu palavralara?
  • Hocalarıma yeni çalışma ortamında başarılar ve mutluluklar diliyorum. 3 hocamız da verdikleri kaliteli eğitimle birçok askeri ve sivil pilotları başarı ile yetiştirmiş sektöre katmış marka isimlerdir. İhtiyaç doğrultusunda bir an düşünmeden bir nevi düzenlerini bozarak hava kuvvetlerine yani baba ocaklarına geri dönmüş vatansever hocalarımla uçmuş olmaktan da gurur duyuyorum. Emniyetli uçuşlar dilerim.
  • Bu subayları ayakta selamlıyorum
  • içlerinde line da görev yapan olduğunu sanmıyorum
  • Fetonun soytarilari olumsuz yorum yapar. Selam olsun geri donen pilotlarimiza
  • Sizlerin eski bir öğrencisi olarak söylüyorum. Harika insanlarsınız bizde sizin sayenizde öğrendik uçmayı gökyüzündeki yeriniz daim olsun içinizden gönlünüzden nasıl geçiyorsa hakkınızda hayırlısı o olsun. Kıymetiniz orda ya da burda, nasılsa beraber kokpiti paylaştığınız kişiler tarafından biliniyor.
  • Aferin gençlere.Hava kuvvetleri önce binbaşının karagaha geri hizmete çekilmesine çözüm bulmalı.Filo sayısını yarıya indirerek binbaşı yarbayı aktif uçucu olarak idame etmeli.
  • Bu adamlarin hepsi de f 16yla ucamazlar dogru.cunku hocalarimiz emekli f4 pilotlaridir.togar hocamiz da ciglide egitime yillarini vermistir.solo turk yusuf kurt komutanimizin hocasidir. Show diyenler kendilerimi cok akilli zannediyor.hersey biliyorlar. Hocalarimiz ciglide egitim verecek. Cigli de su anda bulunan hocalarimizin yerlerini alacaklari muharip olan ogretmen pilotlar da f16 ve f4 filolarina gorev icin geri donecekler.siz ne anlarsiniz?

Hava Kuvvetleri Komutanlığından ayrılmış 6 pilot, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal'ı ziyaret edip, dönmek için başvuru yapmıştı.

Al Jazeera'den Güray Ervin, Hava Kuvvetleri'ne dönüş yolu açılmasının ardından başvuran ilk pilotlardan Ertan Uzun, Doğan Mart ve Haris Toğar ile ropörtaj yaptı.

Ervin'e konuşan pilotlar "Hava Kuvvetleri, bizim için baba ocağı. Bugün elimizde bir işimiz varsa, bunu oraya borçluyuz" dedi.

İşte Ervin'in o ropörtajı;15 Temmuz darbe girişimi sonrası, yaklaşık 260 pilot Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ihraç edilmişti. Pilot sayısı önemli miktarda azalınca Kanun Hükmünde Kararname ile emekli olmuş veya Gülen örgütü üyelerinin baskıları nedeniyle Hava Kuvvetleri'nden ayrılmak zorunda kalmış pilotlara dönüş yolu açıldı. Hava Kuvvetleri'ne dönmek için ilk başvurular bu hafta geldi. 6 emekli pilot dönmek istediklerini söyledi. Onlarla bizzat Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Abidin Ünal konuştu. Bu pilotlardan Ertan Uzun, Doğan Mart ve Haris Toğar ile konuştuk.

Üçü de emekli binbaşı. Şimdi Eskişehir’de yaşıyorlar. Anadolu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Pilotaj bölümünde öğretmen pilot olarak görev yapıyorlar. Sivil sektörün ihtiyaç duyduğu ticari pilotları eğitiyorlar. Uzun, Toğar ve Mart, darbe girişimi sonrası oluşan pilot açığını azaltmak için, "baba ocağı" dedikleri, Türk Hava Kuvvetleri’ne tekrar dönmek için başvurdu. Onlarla birlikte başvuran diğer pilotlar da Mehmet Akif Öz, Ersoy Çil ve Tolga Çınar.

“Görevini iyi yapan bir öğretmendim”


Binbaşı rütbesinde emekli olan Haris Tuğar, 6 yıldır Eskişehir'de yaşıyor.  [[Fotoğraf:Güray Ervin/Al Jazeera Türk] ]

Haris Toğar, evli ve üç çocuğu var. Ordudayken eğitmen pilottu. Mecburi hizmet süresini tamamladıktan sonra 7 yıl önce emekli olduğunu anlatıyor. Emeklilik kararında son 5 yılında karargâha çekilmesinin de etkisi var. "Şimdi anlıyorum ki başkalarının önünü açmak için uçuştan aldılar" diyor. Şimdi Eskişehir’de yeni bir hayatı var. Toğar, Türk Hava Kuvvetleri’nin pilot ihtiyacı olduğunu öğrenince, hiç düşünmeden dilekçe verdiğini anlatıyor:

“2004'e kadar eğitmen pilot olarak Çiğli’de pilotaj eğitimi verdim. Görevini iyi yapan bir öğretmendim. İşimi severek yapıyordum. Şimdi anlıyorum ki başkalarının önünü açmak için beni uçuştan alıp, karargâha verdiler. En verimli zamanımda beni karargâha verdiler. Bunu o zaman anlamadık. Her pilot uçmak ister. Karargâhta beş yıl çalıştım ve 2009’da mecburi hizmetim bitince emekli oldum. Ailemle birlikte burada bir düzen kurduk. Çocuklarım okula gidiyor. Bir çevremiz var. Ama Türk Hava Kuvvetleri’nin pilot ihtiyacı olduğunu duyduğumda, hiç düşünmeden mesleğime geri dönmeye karar verdim. Eşim ve çocuklarım da bu konuda beni desteklediler. Dilekçemizi verdik ve süreç başladı. Eğer kabul edilirsem, İzmir Çiğli’ye gideceğim. Ailem ve çocuklarım burada kalacak. Ben orada belki bir yıl belki daha uzun süre misafirhane de kalacağım. Bunlar hiç önemli değil. Beni meslek sahibi yapan TSK’ya borcum var.”


Doğan Mart (solda) ve Ertan Uzun, birlikte görev yaptılar.  [[Fotoğraf: Al Jazeera Türk] ]

"Biz, gönül borcunu ödeyemedik"

Dilekçe veren isimlerden biri de Doğan Mart. Evli ve iki kızı var. Mart, 7 yıl önce Hava Kuvvetleri’nden ayrıldı. Kendisini yetiştiren Hava Kuvvetleri’ne gönül borcu olduğunu söylüyor:

“Savaş pilotu yetiştirmek kolay değil. 2,5 yıl pilotaj eğitimi alıyorsunuz, 6 ay harbe hazırlık eğitimi alıyorsunuz. Etti 3 yıl. 3 yıl sonra savaş pilotu oluyorsunuz. Uçtukça tecrübe kazanıyorsunuz. Ben eşime ‘Hava kuvvetleri bizi çağırabilir’ dedim. Hiç düşünmeden ‘Kabul et’ dedi. ‘Kolay olmayacak zorluklarını düşün’ dedim. ‘Hayır’ dedi. ‘Derhal kabul et’ Eşimden de aldığım bu cesaretle dilekçemizi verdik. Eşim öğretmen. Kızlarım okuyor. Onlar da desteklediler. Biz fiili hizmet borcumuzu 15 yıl 6 ay çalışarak ödedik. Ama bize bu altın bileziği Hava Kuvvetleri taktı. Biz Hava Kuvvetleri’nde büyüdük. Biz gönül borcumuzu ödeyemedik. Onun yeri çok farklı. Gönül borcu ödenmez zaten. İnşallah olursa Kasım’ın ilk haftası İzmir’e katılış yapacağız. Ülke savunması bir numaralı önceliktir benim için, sonra da ailemdir.”


Binbaşı Ertan Uzun, 15 Temmuz akşamı televizyonda gördükleri karşısında çok şaşırdığını söyledi.  [[Fotoğraf:Güray Ervin/Al Jazeera Türk] ]

"Bu insanlar nasıl canavara dönüştüler?"

Ertan Uzun, 1993'te Hava Harp Okulu’ndan mezun oldu. 2011'e kadar Türk Hava Kuvvetleri’nde eğitmen pilot olarak görev yaptı. Uzun, 15 Temmuz darbe girişimini televizyon takip ettiğini, gördükleri karşısında çok şaşırdığını söylüyor:

"Ankara üzerinde uçan jetlerin oradaki insanlara yaptıklarını izlediğimde bu insanların bizim yetiştirdiğimiz, bizim öğretilerimizle çalışan, bizim gösterdiklerimizle... Çünkü bunların öğretmeniydim ben çoğunun. Ben kıtalarda uzun yıllar savaş pilotları yetiştirdim. Biz insanlara böyle birşey göstermedik. Hangi şalter açıldı ve kapandı da bu insanlar bir canavara dönüştüler anlamak mümkün değil. Onlar amaçlı bir şekilde, verilen hedefleri bombaladılar. Rütbeleri ya da üstlerindeki kıyafet ne olursa olsun, onlar bir Türk subayı değil. Meclis'in bombalanması, Cumhurbaşkalığı'na bomba atılması, Özel Harekât'a ve Emniyet Müdürlüğü'ne yapılan operasyonların hepsinin sistematik olduğunu duydum. Hatta telsiz konuşmalarını dinlediğimde, Ankara üzerindeki belli hedefleri kodlamışlar ve o hedeflere yönleniyorlar. Akıncı kuleden de hedefleri belirliyorlar."


Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, geri dönmek isteyen pilotları makamında ağırladı.  [[Fotoğraf: Hava Kuvvetleri Komutanlığı] ]

“Babamızı görmüş gibi olduk”

Uzun, Hava Kuvvetleri’ne dönmek için hiçbir tereddüt yaşamadığını ve arkadaşlarıyla birlikte dilekçesini vermeye gittiğini söyledi:

“Komutanlığa gitmeden önce etrafımızdan merak edilen soruları toparladık. Biz üç kişiydik. Diğer üç arkadaşımızla da Ankara’da buluştuk. Dilekçelerimizi verdikten sonra Hava Kuvvetleri Komutanımız Sayın Abidin Ünal’ın bizi davet ettiği söylendi. Makama çıktık. Babamızı görmüş gibi olduk. İçimizde böyle güzel bir duygu oluştu. Gururumuz okşandı. İnsan baba ocağına bir şeyler öğrenir. Biz orada öğrendiklerimizle çocuklarımızın rızkını karşılıyoruz. Ben Zonguldak’ta madenci bir ailenin çocuğuyum. Hava Kuvvetleri’ne girmeseydim pilot değil muhtemelen madenci olurdum. Bana bu imkânı TSK sağladı. Bizim bir gönül borcumuz var.”

Son tarih: 23 Eylül

Hiçbiri maaş konusunu açmak istemiyor. Bunun kendileri için önemli olmadığını söylüyorlar. Üstelik başvuranlar arasında özel hava yolu şirketlerinde çalışıp çok yüksek maaş alanlar da var.

Hava Kuvvetleri'ne geri dönmek isteyen pilotlar için 23 Eylül son gün. Adaylar, bir hafta sürecek sağlık muayehanesi ve fizyolojik eğitime girecekler. Hava Kuvvetleri’nin istediği standartları yerine getiren adayların isimleri Milli Savunma Bakanlığı’na önerilecek. Bakanlık, uygun gördüğü adayların atamalarını yapacak.

Güray Ervin / Al Jazeera

"Hava Kuvvetleri, bizim için baba ocağı"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (29)

Kaptan ~ 4 yıl önce
Gözü aç, gönlü aç zamane çocukları,bilmezler vatanın sahibi kimdir.Huzurun gölgesinde semirirken butları, bilmezler huzura can veren kimdir.O kadar ki deyyusluk, hiç minneti yok,bilmezler namusunu kollayan kimdir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hangi şalter ~ 4 yıl önce
Emekli binbaşı anlatıyor ve soruyor : " - Bizim verdiğimiz eğitimde böyle canavarca işler yapacak şeyler yoktu. Hangi şalter açılarak bu insanlar canavarlaştırıldı , anlayamıyorum " diyor. Ülkeyi yangın yerine çeviren o şalterden haberi olmayan bir silahlı kuvvetler subayı düşünemiyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Komik ~ 4 yıl önce
Kimseyi geri almazlar. Siz inanıyor musunuz bu palavralara?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Anadolu plt ~ 4 yıl önce
Hocalarıma yeni çalışma ortamında başarılar ve mutluluklar diliyorum. 3 hocamız da verdikleri kaliteli eğitimle birçok askeri ve sivil pilotları başarı ile yetiştirmiş sektöre katmış marka isimlerdir. İhtiyaç doğrultusunda bir an düşünmeden bir nevi düzenlerini bozarak hava kuvvetlerine yani baba ocaklarına geri dönmüş vatansever hocalarımla uçmuş olmaktan da gurur duyuyorum. Emniyetli uçuşlar dilerim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A few good man ~ 4 yıl önce
Bu subayları ayakta selamlıyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
saci ~ 4 yıl önce
içlerinde line da görev yapan olduğunu sanmıyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nedemek ~ 4 yıl önce
Sen dönsene ama yapamazsın hayatın para sanıyorum.Onlar olmazsa gece yatagında uyuyamazsın.Yüzüstü yatamazsın....
saci'ye ~ 4 yıl önce
Sanmıyorsun ama var...
Saci ~ 4 yıl önce
işsizmi kaldılar acaba?
Feto ~ 4 yıl önce
Fetonun soytarilari olumsuz yorum yapar. Selam olsun geri donen pilotlarimiza

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Anadolu ~ 4 yıl önce
Sizlerin eski bir öğrencisi olarak söylüyorum. Harika insanlarsınız bizde sizin sayenizde öğrendik uçmayı gökyüzündeki yeriniz daim olsun içinizden gönlünüzden nasıl geçiyorsa hakkınızda hayırlısı o olsun. Kıymetiniz orda ya da burda, nasılsa beraber kokpiti paylaştığınız kişiler tarafından biliniyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
VATAN SEVGİSİ ~ 4 yıl önce
Aferin gençlere.Hava kuvvetleri önce binbaşının karagaha geri hizmete çekilmesine çözüm bulmalı.Filo sayısını yarıya indirerek binbaşı yarbayı aktif uçucu olarak idame etmeli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Show bunlar diyenler ~ 4 yıl önce
Bu adamlarin hepsi de f 16yla ucamazlar dogru.cunku hocalarimiz emekli f4 pilotlaridir.togar hocamiz da ciglide egitime yillarini vermistir.solo turk yusuf kurt komutanimizin hocasidir. Show diyenler kendilerimi cok akilli zannediyor.hersey biliyorlar. Hocalarimiz ciglide egitim verecek. Cigli de su anda bulunan hocalarimizin yerlerini alacaklari muharip olan ogretmen pilotlar da f16 ve f4 filolarina gorev icin geri donecekler.siz ne anlarsiniz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000