03 Ekim 2016, Pazartesi 13:05:06

Hasan Polatkan'a yeni terminal müjdesi

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Hasan Polatkan Havalimanı’na yeni bir terminal binası yapma hazırlığında olduklarını müjdeleyerek, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın çalışmaları doğrultusunda planlanan Eskişehir’den Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’ne (KKTC) direk gerçekleşecek uçuşlara da hazır olduklarını söyledi.
  • İstanbul seferlerini hala bekliyoruz umarım yakın bir zamanda başlar
  • Ataturkten eskisehire direk ucus sart !
  • Eskisehir immediately needs a direct connection to a hub. A 2 or 3 times daily connection to IST would be superb. I have no idea why even Hakkari or Sirnak are connected to the world in a better way than Eskisehir is. The train is no alterative for travellers connecting from IST. Visiting our business partners in ESK is always a big waste of time due to the miserable connection. Borajet owns fitting aircraft for a TK Codeshare operating 2 times daily to IST.
  • Belçika ve Hollanda'daki gurbetçilerden bütün sene boyu (sadece yaz degil) asiri derecede talep var Eskisehir'e. THY'nin Bruksel-Eskisehir tarifeli seferlerini sonlandirmasiyla sadece tarifesiz olarak uçuslar yapilmakta ve yazin gidis gelisler 500 Euroyu bulan fiyatlar oluyor. Zafer havalimani ciddi anlamda bir yatirim yanlisidir. Fazla yolcusu olmadigi gibi etrafindaki 3 sehre de hitap etmemekte. Umarim sayin rektörün söyledikleri gerçeklesir ve Eskisehir hem usulal hem uluslararasi bir havalimanina sahip olur artik.
  • Istanbul eskisehir istiyoruz.

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Hasan Polatkan Havalimanı’na yeni bir terminal binası yapma hazırlığında olduklarını müjdeleyerek, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın çalışmaları doğrultusunda planlanan Eskişehir’den Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’ne (KKTC) direk gerçekleşecek uçuşlara da hazır olduklarını söyledi.

Açıklamalarda bulunan Gündoğan, Hasan Polatkan Havalimanı’ndan bu yıl ilk defa hac seferleri yapıldığını hatırlattı.
“Havalimanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördük” diyen Prof. Dr. Gündoğan, “Eskişehirli hacı adayları artık çevre illere gitmek durumunda kalmıyorlar. Artık buradan direkt olarak kutsal topraklara uçabiliyorlar. Fakat o yoğunluk bize terminal binamızın yetersiz olduğunu gösterdi. Bunun üzerine biz de yeni bir terminal binası yapmaya karar verdik. Bu konuyla ilgili Kalkınma Bakanlığı’na, 2017 yılı yatırım programına girmesiyle alakalı yeni bir teklifte bulunduk. Yeni terminal binasının projesi hazırlandı ve şu aşamada sadece Kalkınma Bakanlığı’nın iznini bekliyoruz. İzin çıkar çıkmaz da ihaleye çıkacağız ve projeyi hayata geçireceğiz. Ayrıca bu projenin içerisinde yeni bir kule inşaatı da bulunuyor. Tahmin ediyorum 2017 içerisinde bu projeyi başlatabiliriz” ifadelerini kullandı.

“Eskişehir’den Kıbrıs’a uçuşları bekliyoruz”

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Bakanlığın KKTC’yi tanıtmak ve ülkeye daha fazla sayıda turist gelmesinin sağlamak amacıyla bir takım çalışmalar yapıldığı belirtilmişti. Bu kapsamda THY Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, Kıbrıs Türk turizmi adına başlatılan tanıtma hamlelerinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, yakın bir zamanda Konya, Trabzon ve Eskişehir’den Kıbrıs’a direk seferler başlatacaklarını bildirmişti.

Bu konuyla alakalı da açıklamalarda bulunan Gündoğan, “Şu anda Brüksel uçuşlarımız devam ediyor. Eskişehir’den Kıbrıs’a uçuşlar yapılacağı söyleniyor. Biz ona da hazırız. Ama bizim en çok istediğimiz havalimanımızdan bazı noktalara iç hat uçuşlarının olmasıdır. Üniversite olarak üzerimize düşeni sonuna kadar yapıyoruz. Havayolu firmalarıyla irtibat halindeyiz. Altyapımızı sürekli iyileştiriyoruz. Havalimanımızı kullanacak firmalara elimizden gelen her türlü kolaylığı sağlıyoruz. Antalya, İzmir, Trabzon gibi belli noktalara haftanın belli günlerinde uçuşlar gerçekleşirse bizim bunları da karşılayacak kapasitemiz var” dedi.

“Havacılık çok hassas bir alan, sürekli yatırım yapmanız gerekiyor”

Prof. Dr. Gündoğan, havacılığın sürekli yatırım isteyen bir alan olduğunu da anlatarak, şöyle konuştu:

“Havacılık çok hassas ve sorumluluk gerektiren bir alan, sürekli yatırım yapmanız gerekiyor. Bir pistle havacılık olmuyor. Havalimanı ve uçuş güvenliğini sağlamak için çok dikkatli ve titiz çalışmanız gerekiyor. Hem fiziksel altyapınızı hem de insan kaynağınızı sürekli olarak yenilemek durumundasınız. İnşallah önümüzdeki dönem eğer Kalkınma Bakanlığı’ndan da izin çıkarsa yeni bir terminal binasıyla Eskişehir yenilenmiş, çağdaş bir havalimanına kavuşmuş olacak. Havalimanımızı daha da aktif hale getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz ama aslında şu anki haliyle bile oldukça aktif. Havalimanımız Zafer Havalimanı’ndan daha çok dış hat yolcusuna sahip. Artı bir de kendi öğrencilerimizin eğitim uçuşları var. Şu an Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi öğrencilerimiz ve THY için yetiştirdiğimiz pilot adayları tarafından sürekli kullanılıyor. Sadece tarifeli iç hat uçuşlarımız bulunmadığı için aktif olarak kullanılmıyormuş gibi bir izlenim var ama bu yanlış.”

Hasan Polatkan'a yeni terminal müjdesi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Gurbetçi ~ 4 yıl önce
İstanbul seferlerini hala bekliyoruz umarım yakın bir zamanda başlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ltba-ltby ~ 4 yıl önce
Ataturkten eskisehire direk ucus sart !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
IST ~ 4 yıl önce
Eskisehir immediately needs a direct connection to a hub. A 2 or 3 times daily connection to IST would be superb. I have no idea why even Hakkari or Sirnak are connected to the world in a better way than Eskisehir is. The train is no alterative for travellers connecting from IST. Visiting our business partners in ESK is always a big waste of time due to the miserable connection. Borajet owns fitting aircraft for a TK Codeshare operating 2 times daily to IST.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bruksel ~ 4 yıl önce
Belçika ve Hollanda'daki gurbetçilerden bütün sene boyu (sadece yaz degil) asiri derecede talep var Eskisehir'e. THY'nin Bruksel-Eskisehir tarifeli seferlerini sonlandirmasiyla sadece tarifesiz olarak uçuslar yapilmakta ve yazin gidis gelisler 500 Euroyu bulan fiyatlar oluyor. Zafer havalimani ciddi anlamda bir yatirim yanlisidir. Fazla yolcusu olmadigi gibi etrafindaki 3 sehre de hitap etmemekte. Umarim sayin rektörün söyledikleri gerçeklesir ve Eskisehir hem usulal hem uluslararasi bir havalimanina sahip olur artik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eses ~ 4 yıl önce
Istanbul eskisehir istiyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000