27 Ocak 2019, Pazar 09:26:04

Haneda Havalimanı'nda sürücüsüz araç testi

Tokyo Olimpiyatları için hazırlıklara tüm hızıyla devam eden Japonya, gelen misafirler için sürücüsüz otobüsler üzerinde çalışıyor.
  • Bizim insanımız zeki oturup otobüs süreceğine daha katma değerli iş üretsin, otobüs sürme işini de otomatikleştridik diyor. wayy babam waayy
  • Öncelikle teknoloji adına bu gelişmeyi tebrik ediyorum. Neler yapılabileceği adına güzel bir örnek. Fakat mali açıdan gördüğüm kadarıyla çokta mantıklı değil gibi. araç sadece 10 kişi taşıyacak ve 55. saniyede gördüğüm kadarıyla bir operatör pc başında aracı canlı olarak takip edecek. Bu durumda aracın sürücüsüz olması ne kazandıracak bu süreçte merak ettim. Her halukarda bir personel bu araç için tahsis edilmiş olacak. Normal boyutlarda daha fazla yolcu kapasitesi olan bir otobüs üzerinde daha farklı gelişmelerin ve teknolojik desteğin sağlanabileceği bir çalışma olması kendi adıma daha mantıklıydı. Şimdi hemen birileri çıkıp, teknoloji düşmanı diye saçma saçma yorum yapmasınlar mümkünse. Yine de hayırlı olsun.
  • Sürücüsüz otonom sistemlerin hepsi boş iş, iş veren dışında kimseye hiç bir faydası yok. İstihdam çok azalır, sistemin hata yapma ve hacklenme riski de var. Asıl üzerinde çalışılması gereken konu çevreci araçlar ve teçhizatlar üretmek. Elektrikli araçların özellikle havaalanı gibi hava kalitesi kötü yerlerde kullanılması mümkün olduğu kadar zorunlu olmalı.
  • Işte görüyorsunuz insansız yer hizmetleri insansız uçaklar hadi yer hizmetleri az para alıyor ama o çok para verdiğiniz pilotların bile insansızı yapılıyor ama bir yerde insansız arff yapılabildiğini duyamazsınız çünkü bizim işimizin temeli yürekli olmak ve alevlerle cesaretle savaşmaktır hiç bir şekilde robotu yapılamayan bizler insansız uçak gibi alternatifi olan pilotlardan çok ama çok daha az alıyoruz bu haksızlığı bilin istedim
  • valla japonlara helal olsun,bizimkiler organik hoşaf yapa dursun elin japonları sürücüsüz araba yapıyor ama olsun batı bizi kıskanıyor :)
  • Onca insanı ekmeğinden edecekler, yazıklar olsun! Sonra millet niye çalıyo çırpıyo onunla uğraşsınlar!

Önümüzdeki yıl düzenlenecek olan Tokyo Olimpiyatları için hazırlıklara tüm hızıyla devam eden Japonya, gelen misafirler için sürücüsüz otobüsler üzerinde çalışıyor. Tokyo'daki Haneda Havalimanı'nda test edilen bu sürücüsüz otobüsler, gelen ziyaretçileri havalimanından feribotlara ve diğer ulaşım araçlarına taşıyacak.

TESTLER 10 GÜN SÜRDÜ

6 Japon firması ve ana taşıyıcı firma olan 'ANA', geçtiğimiz günlerde kendi kendini sürebilen bir otobüs ile 10 gün süren test sürüşleri gerçekleştirdi.

Gerçekleşen test sürüşlerinde güvenlik açısından ön koltukta bir şoför bulunduruldu. ANA proje şefi Tadakatsu Yamaguchi, "Tokyo 2020 Olimpiyatları'na gelen misafirlere, sürücüsüz otobüsleri sunmayı umut ediyoruz." diye konuştu.

SAATTE 30 KİLOMETRELİK HIZLA İLERLİYOR

Test edilen sürücüsüz otobüsler, GPS verilerini ve yoldaki manyetik işaretleri kullanarak, saatte 30 kilometrelik bir hıza ulaşıyor. Ayrıca bu otobüsler aynı anda 10 kişi taşıma kapasitesine sahip.

Proje yetkilileri, bu sistemin kaç paraya mâl olacağı hakkında ise bir bilgi vermedi.Japonya, 2020 Tokyo Olimpiyatlarını bir fırsat bilerek, ülkedeki en ileri teknolojiyi bütün dünyaya sergilemek isterken, çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor.

Haneda Havalimanı'nda sürücüsüz araç testi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Mealen ~ 4 yıl önce
Bizim insanımız zeki oturup otobüs süreceğine daha katma değerli iş üretsin, otobüs sürme işini de otomatikleştridik diyor. wayy babam waayy

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hayırlı olsun ~ 4 yıl önce
Öncelikle teknoloji adına bu gelişmeyi tebrik ediyorum. Neler yapılabileceği adına güzel bir örnek. Fakat mali açıdan gördüğüm kadarıyla çokta mantıklı değil gibi. araç sadece 10 kişi taşıyacak ve 55. saniyede gördüğüm kadarıyla bir operatör pc başında aracı canlı olarak takip edecek. Bu durumda aracın sürücüsüz olması ne kazandıracak bu süreçte merak ettim. Her halukarda bir personel bu araç için tahsis edilmiş olacak. Normal boyutlarda daha fazla yolcu kapasitesi olan bir otobüs üzerinde daha farklı gelişmelerin ve teknolojik desteğin sağlanabileceği bir çalışma olması kendi adıma daha mantıklıydı. Şimdi hemen birileri çıkıp, teknoloji düşmanı diye saçma saçma yorum yapmasınlar mümkünse. Yine de hayırlı olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BABA ~ 4 yıl önce
Sürücüsüz otonom sistemlerin hepsi boş iş, iş veren dışında kimseye hiç bir faydası yok. İstihdam çok azalır, sistemin hata yapma ve hacklenme riski de var. Asıl üzerinde çalışılması gereken konu çevreci araçlar ve teçhizatlar üretmek. Elektrikli araçların özellikle havaalanı gibi hava kalitesi kötü yerlerde kullanılması mümkün olduğu kadar zorunlu olmalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A-R-F-F ~ 4 yıl önce
Işte görüyorsunuz insansız yer hizmetleri insansız uçaklar hadi yer hizmetleri az para alıyor ama o çok para verdiğiniz pilotların bile insansızı yapılıyor ama bir yerde insansız arff yapılabildiğini duyamazsınız çünkü bizim işimizin temeli yürekli olmak ve alevlerle cesaretle savaşmaktır hiç bir şekilde robotu yapılamayan bizler insansız uçak gibi alternatifi olan pilotlardan çok ama çok daha az alıyoruz bu haksızlığı bilin istedim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dil ~ 4 yıl önce
Mesleğin kutsal ama kıyas tarzın hoş değil
Başkan ~ 4 yıl önce
valla japonlara helal olsun,bizimkiler organik hoşaf yapa dursun elin japonları sürücüsüz araba yapıyor ama olsun batı bizi kıskanıyor :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kevser ~ 4 yıl önce
Onca insanı ekmeğinden edecekler, yazıklar olsun! Sonra millet niye çalıyo çırpıyo onunla uğraşsınlar!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000