17 Kasım 2015, Salı 15:19:40

Hakkari Havalimanı'na 3 aydır uçulamıyor

Doğu Anadolu Bölgesi'nde inşa edilen ve önemli yatırımlardan biri olan Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki Selahaddin Eyyubi Havalimanı'nda terör saldırıları nedeniyle 3 aydır hizmet verilemiyor.
  • Hakkari'ye pasaport ile alacaklar biraz daha böyle yüz versinler.. O yatırım oraya yapılırken böyle olacağı belliydi. Terörist sadece dağda değil , sokaktaki hendeği kazanlar dağdaki teröristler deği sadece...
  • ORAYA HAVALİMANI BİLE YAPMAK SAÇMALIKTI ZATEN ÇOK İYİ BÖLE
  • Ne gerek var oraya havalimanı
  • Değerli Airporthaber editörü; haberde Hakkari'ye 3 aydır uçuş yapılamadığını yayınlamışsınız.Bu uçuşu kullanan biri olarak THY İst-Hakkari Hakkari-İst uçuşlarının sorunsuz devam ettiğini belirtmek isterim.
  • tayyip versin
  • Hakarinin bütünu surumludur isteseler terori bitirirlar yadasin Türkiye
  • Bu havaalanindaki ana tema insan tasimaciligi.Kargolari ayrica alacagiz insallah....ihanet ne kadar kotu bir hastalik Rabbim bizden uzak eylesin
  • Bosverin.. kendiniz ettiniz kendiniz bulun
  • Otobüs neyinize yetmiyor? Lazım değil size havalimanı falan. Otobüslerle seyahate devam lütfen. Hak etmiyorsunuz. Önce hak, sonra kazanım.
  • Şırnak havaalanı Yüksekova'dan sahanı güvenli de uçuş var

Doğu Anadolu Bölgesi'nde inşa edilen ve önemli yatırımlardan biri olan Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki Selahaddin Eyyubi Havalimanı'nda terör saldırıları nedeniyle 3 aydır hizmet verilemiyor.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, PKK'nın engellemelerine rağmen, 102 milyon lira harcanarak 5 yılda tamamlanabilen havalimanı, 26 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katıldığı törenle hizmete açılmıştı.

Yaklaşık 2 ay gibi kısa sürede 23 bin yolcunun yararlandığı ve bölge için de umut kaynağı haline gelen havalimanı, İran ve Irak gibi ülkelerden yolcuların tercihiyle, Hakkari'nin dünyaya açılan kapısı olmuştu.;

Havalimanından yararlanmak için Irak ve İran'dan Türkiye'ye gelen turistler alışverişleriyle de esnafın yüzünü güldürmüştü.

Ancak artan terör olayları nedeniyle havalimanının yaklaşık 3 aydır hizmet vermemesi ilçe halkını olumsuz etkiledi.

"İLÇEDE EKONOMİK CANLANMA YAŞANDI"

Yüksekova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Özdemir, AA muhabirine, havalimanının hizmet verdiği süre zarfında ilçede ekonomik canlanma yaşandığını anımsattı.

Havalimanının sadece bölge insanına değil, çevre ülkelerden gelen yabancılara da hizmet verdiğini belirten Özdemir, şöyle konuştu:

"Hakkari'nin nüfusu 284 bindir. Bu havalimanı sadece buradaki insanlara hizmet vermiyor. Yanı başımızda İran, Azerbaycan ve Irak var. Havalimanımız buralardaki insanlar için de büyük önem arz ediyor. Havalimanımızın açılışının yapıldığı 26 Mayıs'tan hemen sonra ilçemizde ekonomik yönden büyük bir canlanma oldu. Bu canlanma fark edilir derecedeydi. Bu esnafımızın yüzünü güldürmüştü. Yine ulaşım sektöründe de büyük bir hareketlilik yaşanıyordu. Esendere Sınır Kapısı ile havalimanı arasında minibüs işleten esnafımız da büyük kazanç elde ediyordu. Bu süre zarfında herkes çok memnundu."

Büyük umutlarla açılan havalimanının hizmete açıldıktan kısa bir süre sonra kapandığını anlatan Özdemir, havalimanının açılması için umutlu olduklarını kaydetti.

"UMUTLUYUZ, HUZURLU GÜNLERE KAVUŞACAĞIZ"

"Umutluyuz, huzurlu günlerimize kavuşacağız" ifadesini kullanan Özdemir, şunları söyledi:

"Bu konuda tüm bürokrasi seferber olmuş durumda. Oda olarak girişimlerimiz var ve inşallah en yakın zamanda havalimanımız tekrar hizmete açılır. Bunun için elimizden geleni yapmaya hazırız. Esnafımızın da talebi bu yönde."

Özdemir, "Şanlıurfa Gap Havalimanı'ndan sonra en büyük havalimanı ilçemizde bulunuyor. Pist uzunluğu 3 bin 200 ve genişliği 60 metre. Haliyle önümüzdeki 60 yıla yetebilecek bir piste sahibiz" diye konuştu.

Hizmet verdiği süreçte ilçeden her uçağın dolu kalktığını anımsatan Özdemir, yolcuların yüzde 60'ını yabancıların oluşturduğunu, yakın bir zamanda Şemdinli'deki Derecik, Çukurca'daki Üzümlü sınır kapılarının açılmasıyla Irak'tan büyük yolcu talebi olacağını sözlerine ekledi.

Hakkari Havalimanı'na 3 aydır uçulamıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (24)

axc ~ 5 yıl önce
Hakkari'ye pasaport ile alacaklar biraz daha böyle yüz versinler.. O yatırım oraya yapılırken böyle olacağı belliydi. Terörist sadece dağda değil , sokaktaki hendeği kazanlar dağdaki teröristler deği sadece...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
havalimanı ~ 5 yıl önce
ORAYA HAVALİMANI BİLE YAPMAK SAÇMALIKTI ZATEN ÇOK İYİ BÖLE

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fly ~ 5 yıl önce
Ne gerek var oraya havalimanı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bora Balkan ~ 5 yıl önce
Değerli Airporthaber editörü; haberde Hakkari'ye 3 aydır uçuş yapılamadığını yayınlamışsınız.Bu uçuşu kullanan biri olarak THY İst-Hakkari Hakkari-İst uçuşlarının sorunsuz devam ettiğini belirtmek isterim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
atma sakir ~ 5 yıl önce
hee
Ahahahaha ~ 5 yıl önce
THY sitesi niye öyle demiyor. Aktrol
hadi kardeşim ~ 5 yıl önce
tayyip versin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Turgay ~ 5 yıl önce
Hakarinin bütünu surumludur isteseler terori bitirirlar yadasin Türkiye

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Amsterdam ~ 5 yıl önce
Bu havaalanindaki ana tema insan tasimaciligi.Kargolari ayrica alacagiz insallah....ihanet ne kadar kotu bir hastalik Rabbim bizden uzak eylesin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
773 ~ 5 yıl önce
Bosverin.. kendiniz ettiniz kendiniz bulun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Otobüs ~ 5 yıl önce
Otobüs neyinize yetmiyor? Lazım değil size havalimanı falan. Otobüslerle seyahate devam lütfen. Hak etmiyorsunuz. Önce hak, sonra kazanım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Şırnak ~ 5 yıl önce
Şırnak havaalanı Yüksekova'dan sahanı güvenli de uçuş var

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000