03 Şubat 2018, Cumartesi 09:09:32

Geleceğin hava aracı için çalışmalar sürüyor

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden Airbus, uzun süredir Vahana adını verdiği kendi elektrikli uçan taksisini geliştiriyor. Bu konuda son dönemde sessiz kalan şirket, önemli bir başarıya imza atmış görünüyor.
  • Serefsizim aklima gelmisti...

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden Airbus, biliyorsunuz uzun süredir Vahana adını verdiği kendi elektrikli uçan taksisini geliştiriyor. Bu konuda son dönemde sessiz kalan şirket, önemli bir başarıya imza atmış görünüyor.

Temelinde dikey iniş ve kalkış yapabilen bir uçan araç olan Vahana, havadan taksi taşımacılığı üzerine odaklanıyor. Kişilerin telefonlarından çağıracakları bir konsept temeline kurulan araç, en yakın boş alana iniş yapması için tasarlanıyor. Aşağıda izleyebileceğiniz konsept videosunda bir kişilik tasarlandığı görülen hava aracı, bu nedenle otonom olarak hareket edebiliyor. Bünyesinde sekiz adet elektrik motoru yer alan ve hareketli kanatlara sahip olan uçan taksi, söylendiği kadarıyla ilk defa gerçek anlamda havalandı. 

İlk uçuş denemesinde yerden sadece 5 metre havalanan ve 53 saniyede uçuş gerçekleştiren araç, yine de önemli bir kilometre taşını geride bıraktı. Ertesi gün yapılan diğer uçuş testlerinden de sorunsuz ayrıldığı belirtilen Vahana, geleceğe yönelik ilk “gerçek” büyük adımı atmış görünüyor.

Vahana geleceğin aracı olacak Airbus, havacılık alanındaki tecrübesiyle süreçte çok hızlı ilerliyor. Vahana‘nın seri üretimine 2020 yılında başlamak isteyen şirket, araçtan bazı teknik veriler de veriyor. Buna göre uçan taksinin genişliği 6.2 metre seviyesinde. Uzunluğu 5.7 metre, yüksekliği ise 2.8 metre olan uçan taksi, 745 kg kalkış ağırlığına sahip. Yapılan yeni anlaşmalar doğrultusunda MAGicALL tarafından üretilen motorları kullanacak araç, aşamaları çok hızlı geçiyor. (LOG)

Geleceğin hava aracı için çalışmalar sürüyor

Facebook Yorum

Yorumlar

Ahmet guler ~ 4 yıl önce
Serefsizim aklima gelmisti...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000