15 Mart 2018, Perşembe 09:41:24

Fuarda DHMİ rüzgarı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), WORLD ATM CONGRESS “Dünya ATM Kongre /Fuarı”na katılım sağlayarak yerli sistemleri tanıttı.
  • Ya devlet başa ya kuzgun leşe..: Başka söze gerek yok
  • Keske elektronik ve ATC PERSONELİde bu fuarlara götürülsede vizyonumuz arttsa
  • Hamdolsun. Devletin malı deniz birşey olursa fetö yaptı
  • neden atcolara yapılacak olan havacılık artışının üzerine taş konmaya çalışılıyor acaba bunun kime ne faydası var ülkemize girecek 1 kuruşun bile faydasına iken neden atcolar kurumda giderek dışlanıyor görmezden geliniyor

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), WORLD ATM CONGRESS “Dünya ATM Kongre /Fuarı”na katılım sağlayarak yerli sistemleri tanıttı.

DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak, konuyla ilgili Twitter'dan açıklamalarda bulundu.

Ocak'ın açıklamaları:

Her yıl İspanya Madrid’de düzenlenen WORLD ATM CONGRESS “Dünya ATM Kongre / Fuarı”na 5. kez TÜBİTAK ile birlikte “sergileyici” unvanıyla katılım sağladık. Standımızda, ATM Ar-Ge ürünlerimiz ile DHMİ Notam Servisi ve Uçuş Bilgi Sistemi de yer aldı.

Fuarda; atcTRsim (Hava Trafik Kontrol Simülatörü), KONSEY (Kontrolör Seçme Yazılımı), MGR (Milli Gözetim Radarı), FODRAD (FOD Radarı), KUŞRAD (Kuş Radarı), HATS (Hava Aracı Takip Sistemi), ÇARE (Çok Amaçlı Radar Ekranı), EFS (Elektronik Uçuş Stribi) ürünlerimiz sergilendi.

Fuarda proje ve ürünlerimize gösterilen yoğun ilgi mutluluk verici. KUŞRAD sistemi hakkında bilgi edinen Makedonya Hava Seyrüsefer Kurumu yetkilileri M-NAV, Atatürk Havalimanına ziyaret talep ederek sistemi yerinde incelemek istediler.

atcTRsim, çok sayıda ziyaretçi tarafından incelendi. Özellikle Hindistan Havacılık Otoritesi, İspanya “En-Air” Kuruluşu, Qatar Havacılık Otoritesi ve Kuveyt Havacılık Otoritesi simülatör yazılımıyla yakından ilgilendi. Bu kuruluşlarla fuar öncesi başlayan görüşmeler devam ediyor.

Diğer taraftan şubat ayı sonunda TÜBİTAK ve HAVELSAN tarafından gerçekleştirilen Kuveyt ziyaretinde, atcTRsim ürünü detaylıca tanıtıldı. Kuveyt yetkililerinin sistemi Esenboğa Havalimanında görmek istediği bilgisi alındı. Konu ile ilgili koordinasyon çalışmaları da devam ediyor.

KONSEY; Fas Havacılık Otoritesi, Qatar Havacılık Otoritesi, Hindistan Havacılık Otoritesi ve Kuveyt Havacılık Otoritesi tarafından incelendi. Koordinasyon için bilgi verildi, detaylı tanıtım için hazır olduğumuz belirtildi. Olası bir Ankara ziyaretinin faydalı olacağı vurgulandı.

MGR’yi inceleyen Ürdün Havacılık Otoritesi ve Fas Havacılık Otoritesine gerekli bilgiler verildi. Bu kuruluşlarla görüşmelerin devam etmesi bekleniyor. Ayrıca Ürdün Havacılık Otoritesi tarafından FODRAD sistemi de incelendi. Bilgi alışverişinin devam etmesi kararlaştırıldı.

THY ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile görüşüldü. THY yetkililerine atcTRsim’in pilotlara Yeni Havalimanı için yer hareketleri kapsamında verilecek eğitimlerde kullanılması amacıyla bilgi verildi. Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile ÇARE ve Radar verilerinin paylaşılması görüşüldü.

Söz konusu fuara sergileyici olarak katılarak, Ar-Ge ürünlerimizin ATM alanında tanıtılmasının yanı sıra, standımıza gelen ziyaretçilere verilen bilgilerle ülkemiz ve kuruluşumuzun uluslararası alanda tanıtımı gerçekleştirilmiş oldu.

Fuarda DHMİ rüzgarı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

tuz koktu ~ 5 yıl önce
Ya devlet başa ya kuzgun leşe..: Başka söze gerek yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bjv ~ 5 yıl önce
Keske elektronik ve ATC PERSONELİde bu fuarlara götürülsede vizyonumuz arttsa

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yalan rüzgarı ~ 5 yıl önce
Hamdolsun. Devletin malı deniz birşey olursa fetö yaptı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
niye neden neden oo ~ 5 yıl önce
neden atcolara yapılacak olan havacılık artışının üzerine taş konmaya çalışılıyor acaba bunun kime ne faydası var ülkemize girecek 1 kuruşun bile faydasına iken neden atcolar kurumda giderek dışlanıyor görmezden geliniyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ATC ~ 5 yıl önce
1 numara 11bin maaş al hala dışlandığını idda et gariban güvenlik apron arff ne yapsın
Sakin ol şampiyon ~ 5 yıl önce
Maaşta bile yalan dolan yazıyorsunuz herseyiniz demogoji ağlama hak edeni aşağıya çekme Bi bak avrupada atcolar ne kadar alıyor turkiyede durum ne bundan dolayı ülkeye girmeyen para ne kadar atco maaşına laf edecigine kendi durumunuzu nasıl iyilestirebilirsiniz ona çalışın ama bunu atcolara verilmesinde bizede gelmesin kafasından çıkıp yapın
Atc ~ 5 yıl önce
Sizin en büyük probleminiz kendinizi en son kıyaslayacağınız kontrolörlerle ilk başta kıyaslama yapmanız kendi işinize gücünüze bakın Atc lerle kıyaslama yapmak size zarar verir
Az vizyon ~ 5 yıl önce
Geçen sene havacılık sektöründe şirketlerin büyüme oranları açıkladıkları kar oranlarına baktınız mi hiç bi kabin memuru ne kadar maaş alır biliyor musunuz pilotların sormuyorum bile ki alsınlar helal hoş olsun çünkü havacılık sektörü zordur risklidir dhmi ne kadar kar açıkladı bunu biliyor musun yok tek derdin atco maaşı ki bu sektörde gerçekten komik kalan bir ücret o saydığın garibanlar içinde geçerli bu dediklerin ama yok siz neden atco kadar almıyorsunuz tek derdiniz bu inşallah ozellesir dhmi ve hakettiği değeri görür artık
ATCO ~ 5 yıl önce
Gariban güvenlik apron arff yeterli donanıma sahipse ATCO olsun, harcanmasın oralarda. Yaşları geçtiyse çocuklarını yeğenlerini ATCO yapmaya baksın. Meyve veren ağacı taşlamasın. Asgari ücret hak eden işler yapıp asgari ücretin 3 katını aldığına şükretsin.
Arffci kardes ~ 5 yıl önce
hava trafik kontrol hizmeti icin gelen para tabi ki atcolara dagitilicak ? Anlamak zor mu bunu ?
Garibana bak! ~ 5 yıl önce
Kendine gariban diyen kişi,diğer kurumlarda senin yaptığın mesleğe nekadar maaş veriyorlar ve sen dhmi’de onların kaç katı maaş alıyorsun?
Atc ~ 5 yıl önce
11 bin maaş diyr bişey yok insanların kafasında algı yaratmaya çalışmayın. Birde soralım bakalım atc nin 8-10 bin alması mı mantıklı yoksa güvenlikçinin 6bin alması mı? Atc nin kimsenin parasında gözü yok. Hiç kimse güvenlikçiden alınsında bize verilsin demiyo. Geri gönderilen bir para var ve biz bu paradan istiyoruz diyoruz. Bizden başka kimse istemesin de demiyoruz. Sizde isteyin kardeşim. Sizin derdiniz atc ile. Size sorsalar maaşınızı 10 bine mi çıkaralım yoksa atc ninkini 5bine düşürelim diye, atc ninki düşsün dersiniz. Siz böyle hainsiniz.
KYA ~ 5 yıl önce
Sizin saçma sapan yorumlarinizdan bıktım usandim. Her yerde siz varsınız, haberin konusu ülkemizi yurt dışında temsil yine olayı ATC-ARFF-AYS baglamissiniz
atc ~ 5 yıl önce
arff personelinin kendisinden fazla ücret alan o kadar çok sayıda ve çeşitli meslek gruplarına mensup kişi varken mücadelesini ATC birimi üzerinden sürdürmesi ve hak arayışında daima Hava trafik kontrolörlerinin maaşını öne sürmesi olsa olsa cahil cesareti olarak adlandırılabilir. Küçük bir araştırmayla, Avrupa ve Amerika'da, ATCO ücreti/ARFF personeli ücreti oranının Türkiye'deki oranlara göre çok daha yüksek olduğu görülebilir. Her iki mesleğinde dünya standartlarında aldığı ücret bellidir ve bu ücretler ne eşittir ne de birbirine yakındır. Başka birimlerin dolduruşuna gelerek, ATC'yi hedef göstermek ARFF'ye yarardan çok zarar sağlar.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000