13 Eylül 2020, Pazar 09:23:06

Fransa ve Yunanistan uçak alımı için anlaştı

Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin sondaj arama çalışmalarına karşı birlikte hareket eden Fransa ve Yunanistan, bir süredir kulislerde konuşulan 18 Rafale savaş uçağı alımına ilişkin müzakereleri tamamladı.
  • Dünya basını yazıyor Macron TR Nato dan çıkarma yandan yahu bu adamı susturmak bilen yok mu ortamı tüm boş buldu bu ne Lozana çevirdiler
  • Milyarlaca dolarlik bir silah ve egitim anlasmasi, yazik o paraya kac fabrika kurulur
  • Geçen yıl gönüllü askerlik için ülkemizde başvuru 300.000, yunanistan’da ise 300. Başka sözüm yok...
  • Macron'un derdi anlaşıldı. Bu Yunanlı yöneticiler çok aptal.
  • :)))))fransanın olayıda belli oldu!!!
  • Incirlikte Fransizlar da var, bilen varmi?

Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz'de tansiyon yükselirken, Yunanistan’dan "büyük" bir silah satın alma programı ve ülkenin silahlı kuvvetlerinin yeniden örgütlenmesi için harekete geçtikleri açıklaması geldi.

Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin sondaj arama çalışmalarına karşı birlikte hareket eden Fransa ve Yunanistan, bir süredir kulislerde konuşulan 18 Rafale savaş uçağı alımına ilişkin müzakereleri tamamladı. Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Yunan ordusunu güçlendirmek için Fransız yapımı 18 Rafale savaş uçağı, 4 deniz fırkateyni ve 4 de helikopter alacağını açıkladı.

Selanik'te konuşan Miçotakis, ayrıca, ordunun yeniden yapılandırılması çerçevesinde, 15.000 ek asker alınacağını ve savunma sanayisini daha fazla finanse edileceğini söyledi. Miçotakis tarafından açıklanan program ayrıca, 4 firkateynin yenilenmesi ve tanksavar silahları, torpidoları ve füzelerin satın alınmasını da içeriyor.

Yunan Başbakanı Miçotakis, "Silahlı kuvvetlerimizi güçlendirme zamanı geldi. Bu, ulusal bir kalkan oluşturacak önemli bir programdır" dedi. Bu programın binlerce yeni istihdam yaratacağını da sözlerine ekledi.

Uzun süre alıcı bulamayan Fransız Rafale savaş uçakları 2015 yılından bu yana Hindistan ve Mısır da dahil olmak üzere pek çok ülkeye satıldı. İlk olarak 1980'lerin ortasında, Fransız Mirage 2000 ve İngiliz, İtalyan ve Alman Tornado'nun yerini alma arzusundan doğan Rafale A uçağı, ilk uçuşunu 4 Temmuz 1986'da Istres'de tamamladı. Fransız Donanması ve Hava Kuvvetleri tarafından 2004'ten bu yana kullanılan Rafale, önceki nesillerden yeni tip savaş uçağının yerini aldı. Ancak diğer ülkelere ihraç edilmesi için uzun süre beklemesi gerekti.

Mısır, Katar, Hindistan

Rafale savaş uçağı ilk kez 2015 yılında Mısır'a ardından, Katar'a satıldı. Her iki ülke de 24'er uçak aldı. Daha sonra Doha yönetimi, Aralık 2017'de 12 ilave Rafale siparişi vererek uçak sayısını 36'ya çıkardı. Mısır ve Katar'ı, Pakistan ve Çin ile gerilim yaşayan Hindistan izledi. Yeni Delhi yönetimi, 2016 yılında, tahmini 9.4 milyar dolarlık 36 Rafale sipariş etti. Fransız Savunma Bakanı Florence Parly, ilk beş uçağın devir teslim töreni için bu hafta Hindistan'a gitti. Dassault Havacılık, Hindistan Hava Kuvvetleri için 110, deniz kuvvetleri için de 57 Rafale uçağı ihalesini imzalamayı umut ediyor.

İlk kez bir Avrupa ülkesi Rafale alacak

Rafale uçakları Yunanistan'ın siparişi ile ilk kez bir Avrupa ülkesine satılmış olacak. Fransız savunma bakanı Florence Parly, yayınladığı açıklamada, "İlk kez bir Avrupa ülkesinin Rafale uçağı almasını memnuniyetle karşıladıklarını" dile getirdi. Parly, "Bu duyuru, Fransız havacılık endüstrisi, özellikle Dassault Havacılık ve diğer Fransız endüstriyel aktörler ve özellikle de Rafale'nin inşasında yer alan birçok küçük ve orta ölçekli sanayi kuruluşu için bir başarıdır" dedi.

Rafale uçaklarının yapımcısı Dassault Havacılık Yönetim Kurulu Başkanı Eric Trappier de, "Bu duyuru, Yunanistan ile neredeyse yarım asırdır sahip olduğumuz olağanüstü ilişkiyi güçlendiriyor. Yunan makamlarına, bize gösterdikleri güven için bir kez daha teşekkür ediyorum. Dassault Aviation, Yunan Hava Kuvvetleri tarafından ifade edilen operasyonel ihtiyaçları karşılamak ve böylece Yunanistan'ın egemenliğini ve Yunan halkının güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için tamamen seferber oldu" dedi. (VOA)

Fransa ve Yunanistan uçak alımı için anlaştı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Basın ~ 8 gün önce
Dünya basını yazıyor Macron TR Nato dan çıkarma yandan yahu bu adamı susturmak bilen yok mu ortamı tüm boş buldu bu ne Lozana çevirdiler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Milyar dolar ~ 9 gün önce
Milyarlaca dolarlik bir silah ve egitim anlasmasi, yazik o paraya kac fabrika kurulur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ortacag kafasi ~ 8 gün önce
Yada kac cami ve tarikat kulliyesi yapilir ve yandas vakif - muteahhit zengin edilir
Fabrika ~ 8 gün önce
Fabrika acilacak dense o para su an bulunmaz
Mr. Adam ~ 9 gün önce
Geçen yıl gönüllü askerlik için ülkemizde başvuru 300.000, yunanistan’da ise 300. Başka sözüm yok...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A350 ~ 9 gün önce
Macron'un derdi anlaşıldı. Bu Yunanlı yöneticiler çok aptal.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Plt ~ 9 gün önce
:)))))fransanın olayıda belli oldu!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Incirlikte ~ 9 gün önce
Incirlikte Fransizlar da var, bilen varmi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Heh he ~ 9 gün önce
18 Rafael minumum 2-3 milyar dolar, gemiler ve asker artirimi ni da eklersen 10 milyar dolara erisirsin rahatca, Yunanistan krizden cikti su anki ekonomik durumu bizden fersah daha iyi bilesiniz
Bizi kiskanmislar ~ 9 gün önce
Akla mantiga aykiri o bizi kiskaniyor, bu dolar lobisi diyen zavallilar. Ulkeyi ortacaga karanligina cevirmeden tum yobazlarla yallah arabistana. Yetti be bi bitmediniz...
0 sıkıntı ~ 9 gün önce
İste akepe Turkiyesi. Kavagali olmadigin Komsu kalmadi. Hindistana bile cemkiriyorsun be adam. Sana oy moy yok

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000