26 Şubat 2021, Cuma 09:17:42

Frankfurt Havalimanı'nda açlık grevi!

Almanya'da Frankfurt Havalimanı'nda, sözleşmeleri sonlandırılmak istenen 230 çalışan, seslerini duyurmak için açlık grevine gitti.

Almanya'da Frankfurt Havalimanı'nda, sözleşmeleri sonlandırılmak istenen 230 çalışan, seslerini duyurmak için açlık grevine gitti.

Almanya'daki en büyük havalimanlarından biri olan Frankfurt Havalimanı'nda kargo, yolcu uçağı taşımacılığı, otobüs sürücülüğü ve diğer hizmetlerde görev yapan 230 işçi açlık grevine gitti. Söz konusu grev kararının, 230 işçinin sözleşmelerinin sonlandırılmak istenmesinin ardından alındığı ifade edildi.

"KORONA'YI FIRSAT BİLDİLER"

Sözleşmesi sonlandırılmak istenen işçilerden Serkan Yurtacan, "Frankfurt Havalimanı'nda çalışan yaklaşık 230 kişiye Wisag şirketi tarafından 17 Şubat tarihinde çıkış verildi. Kısa çalışma ödeneğini hakkettiğimiz halde koronavirüsü fırsat bilerek kapı dışına bıraktılar. Havalimanında 20 yıldan fazladır çalışıyoruz. Büyük çoğunluğumuz Türk'üz. Bugüne kadar altı kere gösteri, yürüyüş, eylem yaptık. Ama ne yazık ki sesimizi duyan olmadı. En sonunda arkadaşlarla beraber açlık grevi yapma kararı aldık. İşimize geri dönmek için başka çaremiz kalmadı. Her birimizin ailesi, çoluğu çocuğu var. Geçimimizi temin etmek zorundayız, sonuna kadar mücadele edeceğiz" dedi.

"DÖRT AYDIR MAAŞIMI VERMEDİLER"

Havalimanında otobüs sürücülüğü yapan Abdül Kasım Terzi, "21 senedir çalışıyorum. Ekim 2020'de çıkışımı verdiler. O günden beri maaş vermiyorlar. Bizi tehdit ettiler. Sabit şirketimiz Wisag'dan çıkıp kurdukları yan firmaya geçmemizi istediler. Biz kabul etmeyip mahkemeye gidince dört ay maaşımı vermediler. Onun için açlık grevine ben de katıldım" diye konuştu.

"TAZMİNATSIZ ÇIKARMAK İSTEDİLER"

Yaklaşık 21 yıldır aynı şirkette çalıştığını ifade eden Özkan Aydoğdu, "Ben de 21 senedir bu şirkette çalışıyorum. Hiçbir tazminat ödeme yapmaksızın çıkarmak istediler. Bizler de mahkemeye başvurduk. Pandemi sürecinde mahkemeler de normal süre vermeyince hiçbir seçeneğimiz kalmadı" dedi. (Hürriyet)

Frankfurt Havalimanı'nda açlık grevi!

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000