27 Haziran 2018, Çarşamba 15:18:44

Facebook uçak projesini iptal etti

Facebook Mart 2015’te bir konferansta dünyada internet erişimi olmayan insanlara, güneş enerjili bir uçak geliştirerek internet sağlamayı planladığını açıklamıştı. Ancak işler planlandığı gibi olmadı, uçak projesi iptal edildi.

Facebook yaptığı F8 konferansında tanıttığı Aquila ile küçük uçak modellerinde yaptığı testlerde başarılı olmuştu. Projenin amacı geliştireceği Boeing 737 boyutlarındaki uçak ile dünyada internet erişimi olmayan yaklaşık 4 milyar kişiye internet bağlantısı ulaştırmak olacaktı. Konferansta uçağın, 18km ile 27 km civarında bir irtifada üç ay boyunca uçmasının planlandığı belirtilmişti.

Facebook konuyla ilgili yaptığı son açıklamada, internet sağlamak için dünyayı gezen uçaklar yerine havada inşa edilmiş Yüksek Hızlı İnternet Bağlantısı Platformları (HAPS) inşa edeceklerini belirtti. Ayrıca uçak üretimi ile ilgili çalışan 16 kişinin de işinin sonlandırmayı planladıkları ifade edildi.

Facebook Mühendislik Bölümü sorumlusu Yael Maguire da bu konu için bir paylaşımında "Şu anda HAPS bağlantısı için farklı bir mühendislik projesine odaklanmaya karar verdik.  Bu karar, artık kendi uçaklarımızı tasarlamayacağımızı gösteriyor, sonuç olarak Bridgewater'da bulunan tesisimizi kapatacağız gibi gözüküyor.” açıklamasını yaptı.

Facebook uçak projesini iptal etti

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000