06 Mart 2015, Cuma 07:35:14

F-4'LERİN MODERNİZASYONUNU İSRAİL YAPMIŞ

Son 10 gün içinde üç tanesi daha düşen F-4 savaş uçakları akıllara bir sürü soru işareti getirmeye başladı.
  • f4 modernizasyonunu israil yapamamis yada bilerek yapmamis yada bilerek yapiyor
  • çağdaş aviyonik sistemlerle modernize edilmiştir. Hal böyleyken son kazalar ve şehitler üzerinden bu uçaklarla ilgili kime hizmet ettiği belli olmayan bilinçsiz bir kampanya başlatılmıştır. Sorumlu makamların bu kazaların gerçek nedenlerini ortaya koyup halkın kafasında yaratılan olumsuzlukların giderilmesi için bilgilendirmeye ihtiyacı vardır.
  • Bunlar hep israilin oyunlatı. Arkasında kim var? İllimünati
  • Öncelikle, aziz şehitlerimize Allahtan rahmet, ailelerine ve milletimize baş sağlığı dilerim. Son kazalarla ilgili olarak yazılı/sözlü basında haberler(resmi beyanatlar dahil) gerçeği yansıtmıyor. Konu ile ilgili olarak, konuşması gereken bu işin taktiği ve tekniği ile ilgili kişiler hariç ağzı olan herkes konuşuyor. Bu uçakları iyi tanıyan eski bir havacı olarak, şunu söyleyebilirim; düşen uçakları ne Amerika, ne de İsrail düşürdü. Ne malzeme yorgunluğundan, ne de yaşlı olmalarından düştüler. Son düşen F-4E/2020 uçağının kayıt cihazı(kara kutu) çözümlendiğinde bu uçağın nasıl ve neden düştüğü ortaya çıkacaktır. F-4 uçaklarının yaşlı ve yorgun olduğu dedikoduları bir teknik veri dayanmıyor. RF-4 uçakları 2000'li yılların başında uçuş emniyetini ve görev etkinliğini arttıracak şekilde yapısal yenileme ve aviyonik modernizasyona tabi tutulmuş olup, 54 adet F-4 uçağı İsrail tarafından 2020'li yıllara kadar emniyetle ve etkin olarak görev yapacak şekilde kapsamlı yapısal yenileme ve
  • Ergenekon balyoz .. Diye askerleri iceri al..500 600 pilot istifa etsin seyret ondan sonra ucaklara bok at yok oyle yagma.. Pilotaj hatasidir kesin bundan onceki 2 ucakda sorun bulunmadi bundada cikmicak hep beraber gorucez.. Allah rahmet eylesin sozumuz pilotlara degil...tecrube deneyim bilgi yok malasef hava kuvvetlerinin ici bosaltildi.. Deniz kuvvetleri ayni iceri alindi birakildi yaziklar olsun ...
  • Arkadaslar herkez olayi kendine göre degerlendirirse sonuçta birilerinin istedigib olur. Sehitlerimize tanridan rahmet diler geride kalan yakinlarina allah sabir versin. Ancak yaziyi derleyen arkadasimada derim ki önce olaylari iyi incelesin 9 Ocak 2003 yilindaki kazada uçaklarin birbirine çarpmasi olmamistir. Iki uçak kolda yalinkayalara vurmustur
  • 3 çay biri açık olsun.bakım bakım bakım!!!
  • Her konuda İsrail'e çamur atmayın. Siz Ergenekon, balyoz vs diye hava kuvvetlerinin içini boşaltan dincilerden korkunç şüphe duyun. Dünyanın başındaki en korkunç tehlike dincilerdir. Dindarları aldatırlar.
  • Bakımla ne alaka gral kaç kilo beyin taşıyon sen Allah ını seversen?
  • Gral adamdı zaten bu asil Türk genci merak etme! Şunu kafana sok ki su anda TAI bu modrnizasyon işinin babasını yapıyor.ve bunun yanısıra aselsanda güzel işler yapıyor! Sen neyin duayenisin anlamadım ama demireli cok sevdiğin belli.benim memurum işini bilir dimi!!!!

Son 10 gün içinde üç tanesi daha düşen F-4 savaş uçakları akıllara bir sürü soru işareti getirmeye başladı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), 54 adet F-4’ü 632 milyon dolar (1,643 milyar TL) ödeyerek modernize ettirdiği dönemde (1998-2003) İsrail’in kendi envanterindeki F-4’leri hurdaya ayırması son derece ilginç. Daha da ilginç olanı ise 2002 yılından bu yana, yani modernizasyonun ardından toplam 12 adet F-4 savaş uçağının düşmüş olması ve bunların tamamının İsrail’de elden geçirilmiş olması.

Modası geçmiş, dünyanın artık F-4’leri hurdaya ayırdığı bir dönemde uçak başına 11 milyon 700 bin dolar (30.4 milyon TL) ödeyerek yaptırdığımız modernizasyon sonrası uçakların peş peşe düşüşü o dönemde yapılan askeri anlaşmaları bir kez daha gündeme getiriyor.

Eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in övünerek bahsettiği, hatta 1998 yılında İsrail’e yaptığı bir ziyarette bizzat hangarlarda incelediği F-4 modernizasyon projesi kapsamında elden geçirilen uçakların peş peşe düşmesi, “Dünyanın hurdaya ayırdığı uçakları biz neden hala uçuruyoruz” sorusunu gündeme getirdi.

İlki 1958 yılında Amerikan McDonald Douglas firması tarafından üretilen F-4’ler ilk defa 1960 yılında Amerikan donanmasında kullanılmaya başlamış. Amerikan ordusu, özellikle Vietnam savaşında kullandığı F-4’leri tam 19 yıl önce 1996 yılında hurdaya ayırmış. Bu güne kadar 5 bin 195 adet üretilen F-4 savaş uçaklarını İsrail de 2004 yılında hurdaya ayırmış. F-4’ler Türkiye dışında; ABD, İsrail, Avusturya, Mısır, Almanya, Yunanistan, İran, Japonya, Güney Kore, İspanya ve İngiltere orduları tarafından da kullanılmış.

2002 yılından bugüne kadar ülkemizde yaşanan F-4 uçağı kazalarında 15 pilot şehit oldu. Meydana gelen F4 kazaları şunlar:
"10 Ocak 2002: Sivas Gürün’de 173. Filo’ya ait iki F-4 çarpıştı, pilotlar fırlatma koltukları ile uçaklardan atladı.

9 Ocak 2003: Malatya’da 173. Filo’ya ait iki F-4 kol uçuşu sırasında birbiriyle çarpıştı. Olayda Yzb. Fazıl Taştan, Yüzbaşı Ali Rıza Sadak, Üsteğmen Semih Desticioğlu ve Üsteğmen M. Fatih Ongun şehit oldu.

22 Haziran 2005: Malatya’da düşen RF-4E uçağında Yüzbaşı Mustafa Akyüz ve Pilot Üsteğmen Melih Çelik atlayarak kurtuldular
17 Mart 2009: Konya’da askeri eğitim uçuşu yapan F-4 düştü, 1 pilot şehit oldu 1 pilot yaralandı.

3 Ekim 2011: 173. Filo’ya ait F-4, Konya’da yapılan tatbikatta düştü. Kazada Binbaşı Serdar Kandemir ve Üsteğmen Engin Kayadibi şehit oldu.

22 Haziran 2012: 173’üncü Filo’ya ait F-4 uçağı Akdeniz açıklarında Suriye tarafından atılan füze ile düşürüldü. Kazada Yüzbaşı Gökhan Ertan ile Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy yaşamını yitirdi

30 Eylül 2013: Sivas’ın Kangal ilçesi yakınlarında düşen 173. Filo’ya ait F-4 uçağında Binbaşı Serdar Çeliker, Yüzbaşı Fatih Tüm atlayarak kurtuldu.

24 Şubat 2015: Malatya’dan havalanan ikili RF-4 kolu havada çarpıştı. Uçakta bulunan dört pilot hayatını kaybetti.

05 Mart 2015: Konya'da F-4 eğitim uçağının düşmesi sonucu Hava Pilot Kurmay Binbaşı Mustafa Tanış ile Hava Pilot Yüzbaşı Mustafa Delikanlı şehit oldu".

F-4'LERİN MODERNİZASYONUNU İSRAİL YAPMIŞ

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
f4 modernizasyonunu israil yapamamis yada bilerek yapmamis yada bilerek yapiyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HAVACI(2) ~ 9 yıl önce
çağdaş aviyonik sistemlerle modernize edilmiştir. Hal böyleyken son kazalar ve şehitler üzerinden bu uçaklarla ilgili kime hizmet ettiği belli olmayan bilinçsiz bir kampanya başlatılmıştır. Sorumlu makamların bu kazaların gerçek nedenlerini ortaya koyup halkın kafasında yaratılan olumsuzlukların giderilmesi için bilgilendirmeye ihtiyacı vardır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Diğer havacı ~ 9 yıl önce
Altına ben de imzamı atarım, ağzına sağlık.
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Bunlar hep israilin oyunlatı. Arkasında kim var? İllimünati

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HAVACI(1) ~ 9 yıl önce
Öncelikle, aziz şehitlerimize Allahtan rahmet, ailelerine ve milletimize baş sağlığı dilerim. Son kazalarla ilgili olarak yazılı/sözlü basında haberler(resmi beyanatlar dahil) gerçeği yansıtmıyor. Konu ile ilgili olarak, konuşması gereken bu işin taktiği ve tekniği ile ilgili kişiler hariç ağzı olan herkes konuşuyor. Bu uçakları iyi tanıyan eski bir havacı olarak, şunu söyleyebilirim; düşen uçakları ne Amerika, ne de İsrail düşürdü. Ne malzeme yorgunluğundan, ne de yaşlı olmalarından düştüler. Son düşen F-4E/2020 uçağının kayıt cihazı(kara kutu) çözümlendiğinde bu uçağın nasıl ve neden düştüğü ortaya çıkacaktır. F-4 uçaklarının yaşlı ve yorgun olduğu dedikoduları bir teknik veri dayanmıyor. RF-4 uçakları 2000'li yılların başında uçuş emniyetini ve görev etkinliğini arttıracak şekilde yapısal yenileme ve aviyonik modernizasyona tabi tutulmuş olup, 54 adet F-4 uçağı İsrail tarafından 2020'li yıllara kadar emniyetle ve etkin olarak görev yapacak şekilde kapsamlı yapısal yenileme ve

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Ergenekon balyoz .. Diye askerleri iceri al..500 600 pilot istifa etsin seyret ondan sonra ucaklara bok at yok oyle yagma.. Pilotaj hatasidir kesin bundan onceki 2 ucakda sorun bulunmadi bundada cikmicak hep beraber gorucez.. Allah rahmet eylesin sozumuz pilotlara degil...tecrube deneyim bilgi yok malasef hava kuvvetlerinin ici bosaltildi.. Deniz kuvvetleri ayni iceri alindi birakildi yaziklar olsun ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Arkadaslar herkez olayi kendine göre degerlendirirse sonuçta birilerinin istedigib olur. Sehitlerimize tanridan rahmet diler geride kalan yakinlarina allah sabir versin. Ancak yaziyi derleyen arkadasimada derim ki önce olaylari iyi incelesin 9 Ocak 2003 yilindaki kazada uçaklarin birbirine çarpmasi olmamistir. Iki uçak kolda yalinkayalara vurmustur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çaycı ~ 9 yıl önce
3 çay biri açık olsun.bakım bakım bakım!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsrail ~ 9 yıl önce
Her konuda İsrail'e çamur atmayın. Siz Ergenekon, balyoz vs diye hava kuvvetlerinin içini boşaltan dincilerden korkunç şüphe duyun. Dünyanın başındaki en korkunç tehlike dincilerdir. Dindarları aldatırlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Katmandu ~ 9 yıl önce
Bakımla ne alaka gral kaç kilo beyin taşıyon sen Allah ını seversen?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir duayene ~ 9 yıl önce
Gral adamdı zaten bu asil Türk genci merak etme! Şunu kafana sok ki su anda TAI bu modrnizasyon işinin babasını yapıyor.ve bunun yanısıra aselsanda güzel işler yapıyor! Sen neyin duayenisin anlamadım ama demireli cok sevdiğin belli.benim memurum işini bilir dimi!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000