11 Ekim 2018, Perşembe 08:43:57

F-35'ler için ek test kararı tartışılıyor!

ABD'li Lockheed Martin'in en pahalı avcı uçaklarından biri olan F-35 için ek test yapma kararı almasının S-300 kaynaklı olabileceğini vurguladı.
  • Önemli bir savuma sistemi
  • Yahu bu s300ler benim bildigim en az 30 yillik daha neyini arastiracaklar? Suriye zaten ic savastan cok once envanterine s300 yerlestirmisti yanilmiyorsam halep tarafindan atesleyip bizim ucagi bununla dusurduler. Yunanistanda da en az 20 yildir s300 var .
  • paso dusuyor ariza veriyor hatali bu f35 ler ondan veremiyor laviklar

Rusya'nın Suriye'ye S-300 hava savunma sistemleri konuşlandırmasının ABD ve İsrail'de alarma neden olduğunu yazan Eurasian Times, ABD'nin en pahalı avcı uçaklarından biri olan F-35 için ek test yapma kararı almasının S-300 kaynaklı olabileceğini vurguladı.

ABD'li uzmanların görünmez bir uçak geliştirmek istediğini ancak bu isteğin uçağın görünmez olmasını garanti etmediğini belirten Eurasian Times, "ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un ek testler yapacağını açıklaması tesadüf değil. Bu, bizzat ABD'lilerin F-35'lere S-300'ler karşısında inanmadığının kanıtı" ifadelerini kullandı.

'ARADA BÜYÜK FARK VAR'

F-35 savaş uçaklarının ABD'nin erişimindeki S-300'lere karşı koyabilmek için geliştirildiğine dikkat çeken Eurasian Times, "İran, Rusya'yla S-300 görüşmelerine başladığında İsrail, S-300'lere erişim elde etmek için Yunanistan'a fahiş bir ücret ödedi. Ayrıca ABD, Belarus'tan S-300'ün çeşitli aksamlarını elde etti. Ancak ABD'nin erişim sağladığı 1978 yapımı sistemlerin eski ve mevcut sistemlerle arasında büyük fark var" ifadelerine yer verdi.

'ZARAR GÖRME RİSKİ DAHA YÜKSEK OLACAK'

Bu arada Eurasian Times, Suriye'ye teslim edilen S-300'lerin Suriye'nin hava savunma kapasitesini artıracağını kaydederek, sadece 4 batarya konuşlandırıldığı için bunun sadece bir bölgeyle sınırlı olacağının altını çizdi.

Gazete, "İsrail Hava Kuvvetleri, bu korumaya karşı koyacak kadar büyük ve donanımlı. Ancak zarar görme riski daha yüksek olacak" diye ekledi.

1990'ların sonunda ABD, Kanada, İngiltere, İsrail, Türkiye, İtalya, Japonya, Güney Kore ve Avustralya tarafından başlatılan Müşterek Saldırı Uçağı projesi kapsamında ilk F-35 uçuşu 2006'da gerçekleştirilmişti. Denemelerde yaşanan sorunlar, gecikmeler ve aşırı harcamalar nedeniyle ABD Kongresi üyeleri tarafından eleştirilen F-35 programı, ABD ile Türkiye arasındaki krizin de aksesuarlarından birine dönüşmüştü.

F-35'ler için ek test kararı tartışılıyor!

Facebook Yorum

Yorumlar

By kullanıcı ~ 4 ay önce
Önemli bir savuma sistemi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
S300 ~ 4 ay önce
Yahu bu s300ler benim bildigim en az 30 yillik daha neyini arastiracaklar? Suriye zaten ic savastan cok once envanterine s300 yerlestirmisti yanilmiyorsam halep tarafindan atesleyip bizim ucagi bununla dusurduler. Yunanistanda da en az 20 yildir s300 var .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mike ~ 4 ay önce
paso dusuyor ariza veriyor hatali bu f35 ler ondan veremiyor laviklar

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000