08 Haziran 2013, Cumartesi 08:30:53

F-16 PİLOTUNA ŞOK!

Diyarbakır'da alkol alıp direksiyon başına geçen F-16 pilotu binbaşı, aşırı hız nedeniyle arabasıyla kaza yaptı. 5 yıl hapis istenen O.D. yasak olmasına rağmen alkol kullandığı için artık jet uçuramayacak
  • Olay ıkı buçuk uç yıl önce oldu delikanlı pilot degıl radar mevzı komutanıydı hiç pilot olmadı .konusmalar gereksiz o zaman ki komutan olaydan sonra gecmiş olsun bile demeden ipini cekin demişti şimdi hakiki süreç nedeniyle yenilendi diye düşünüyorum çok talihsiz bir kaza . Bir gün inşallah sağlıklı doğru guvenılır tartışmaların olduğu bir havacılık camiamız olması dilegıyle
  • Öncelikle arkadaşımıza geçmiş olsun.Alkollü trafik kazasına sebep vermekten ceza da alabilir ama haberde yanlışlık var.Askeri pilotlarda insandır ve alkol alabilirler.Yasak diye birşey yoktur.Sadece uçuş görevini aksatmamak kaydıyla,yani hafta sonu veya izinli günlerinde alkol alabilirler.
  • FAA PART61 e gore alkollu kaza yaptığını salakl gibi bildirirsen lisansın anında iptal olur. Ses etme kaynar gider.
  • hemen hemen butun yorumcular pilotu infaz etmis yer diyarbakir ulkenin durumu ortada polis haksizlik yapabilir bu durumda neden kimse pilot haklidir demeden hemen icsin icmesin yok taksiye binsin diyor anlamiyorum polis ezelden beri asker dusmanidir yapmayin arkadaslar pilota(askere) yapilan komplo diye dusunuyorum hepinize iyi gunler emniyetli ucuslar
  • Bir kaç yorumum oldu daha önce. Hepsinde içkili araba kullanmanın yanlış bir şey olduğunu vurguladım. Bu ülkede her gün alkollü araç kullanan kişilerin yol açtığı kazalar oluyor. Ancak gerçekliğinin tartışılabilir olduğu, abartıldığı kesin olan bir haberde, hele hele içki yasaklarının gündemde olduğu bir dönemde, taaa geçen sene olduğu söylenen bir kazanın şimdi gündeme taşınması, kusura bakmayın ama hep yapılan askeri karalama kampanyalarından birisidir. Tekrar ediyorum, alkollü içki kullanmak kesinlikle tasvip edilecek bir şey değildir. Asker, polis, öğretmen yani kamuya örnek olan kişilerin bu konuda daha dikkatli olması gerektiğine de katılıyorum. Ama bu haberin havacılıkla alakası yok ve dolayısıyla airport haberde yayınlanmasına da gerek yok. Kesin haberi okumadan içkili uçak kullanmış diye algılayan insanlar da olmuştur.
  • Yani yanlış anlaşılmak istemem ama, ben de eski askeri pilotum, astsubay arkadaşlarım vardı beraber içki içtiğimiz filan oldu ama, ben hiç bir subayın uzman çavuşla bu derece samimi bir muhabbet kuracağına inanmıyorum. Hassas bir konu, kimseyi sınıflandırmak için söylemiyorum, lütfen yanlış anlamayın ama ister istemez böyle. Radara bağlı f-16 filosu, içkili kaza yaptığı için uçuştan ayırma, 2 arabada 11 kişinin yaralanması (diğeri araba değil da minibüs müydü acaba) filan da olunca, insan düşünüyor, "acaba çamur at izi kalsın" tipinde bir haber mi diye? Tam da içki yasaklarının gündemde olduğu bir dönemde... Ne tesadüf?!!
  • FAA Part 61 e gore, pilot lisansi olan birinin alkollu olarak yaptigi kazayi en gec 60 gun icinde FAA ye bildirmesi gerekiyor. Umarim bizde de olur.
  • Savunanlara hayret ediyorum özel hayat ne demek sizin özgürlükten anladığınız bumu hangi gerçek insan içip direksiyona geçer? Hayatını tehlikeye attığı insanların hakkı ne olacak? O kazanın muhatabı ben olsaydım asla davamdan vazgeçmezdim.
  • şimdi böyle bir görevi ve işi olan kişinin de özel hayatına azami dikkat göstermesi zorunludur, elbette kendi özel hayatıdır, ama işin içine alkol ve trafik kazası girince olay farklı boyuta gelir..içkini de iç gezmenide yap ama taksiyle gidiver nereye gideceksin arabanla direksiyon başına geçme. gelişmiş ülkelerde bu tip olaylar ordudan atılma sebebi olabilir.. her ne kadar resmi uçuş iş gününde olmasada yine de ciddidir ciddi şekilde soruşturma açığa alınma görevden uzaklaştırma ve sonucunda mahkemeye kadar gider.. amerikada askeriyede böyle bir olay olsa ordudan atılma sebebi olur.. net olarak içki içtiğin zaman araba kullanmayacaksın o kadar istediğin kadar içmek serbesttir..
  • heee tamam bu pilot ak partide üye degildi ulan sizin kalibinizi ...... bu adamin hic özel hayati yok mu

Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvvetleri Komutanlığı 8. Ana Jet Üssü 225. Hava Radar Kıta Komutanlığı bünyesindeki F-16 filosunda görevli 36 yaşındaki pilot binbaşı O.D., geçen yıl aynı birlikte görev yapan uzman çavuşlar E.K., S.E. ve S.E.'nin kız arkadaşı T.G.A. ile birlikte Kırklar Dağı eteklerine gitti. Sabah'ta yer alan habere göre; Burada alkol alan grup, gecenin ilerleyen saatlerinde Diyarbakır'a dönmek için yola çıktı. Aracı kullanan binbaşı O.D., direksiyon hâkimiyetini kaybedip karşı şeride geçince, karşı yönden gelen araçla çarpıştı. Her iki araçta bulunan toplam 11 kişi yaralandı. Hastanede alkol metreyle yapılan tespitte, kazaya neden olan pilot binbaşının 1.40 promil alkollü olduğu ortaya çıktı. Diğer araçta bulunan 7 yaralı pilot binbaşıdan şikâyetçi oldu. Diyarbakır Başsavcılığı'nca da binbaşı hakkında, 'alkollü araç kullanarak birden fazla kişinin yaralanmasına neden olmak' suçundan 5 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

'KAN TESTİ YAPILMALIYDI'

Asliye Ceza Mahkemesi'nde hâkim karşısına çıkan O.D. ise alkol almadığını savunarak, "Ben soda içtim. Arkadaşlarım alkol aldılar. Hızım 40 kilometreydi ancak yol dardı. Etraf çalılıktı ve kaza dar yolda yaşandı. Işıklandırma, fosfor eğimli yol uyarı levhası ve çizgiler yoktu. Yolun sağından gidiyordum. Sağdan giderken karşıdan gelen araçla yola sığmadık ve sürtünme sonrasında kaza oldu" dedi. Poliste verdiği ifadeyi de kabul etmediğini belirten O.D. kendini şöyle savundu: "Bilincim yerinde değildi. İmzalamak zorunda kaldım. Alkollü değildim. Hastaneye kaldırıldıktan 15 dakika sonra polis benim ehliyetimi alarak alkolden işlem yapmış. Polis alkol metreyi üflememi istedi ama nefes almakta güçlük çektiğim için üfleyemedim. Nasıl bir tutanak düzenlediklerini bilmiyorum. Acil müdahaleye ihtiyaç olduğu bir zamanda bunun alkol metreyle değil, kan testi yapılarak sonucun alınması gerekirdi." Arkadaşları E.K. ve S.E. de, binbaşının alkol aldığını görmediklerini söyledi. Mahkeme, kaza yerinde keşif yapılmasına karar verdi.

YOĞUN BAKIMDA KALDI

Vücudunda kırıklar oluşan ve uzun süre yoğun bakımda tedavi görmesi nedeniyle halen göreve dönemeyen O.D.'nin birliğine dönse bile artık uçamayacağı belirtildi. Askeri kaynaklar, savaş pilotlarının alkol kullanmalarının kesinlikle yasak olduğunu kaydetti.

F-16 PİLOTUNA ŞOK!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

Yok ~ 9 yıl önce
Olay ıkı buçuk uç yıl önce oldu delikanlı pilot degıl radar mevzı komutanıydı hiç pilot olmadı .konusmalar gereksiz o zaman ki komutan olaydan sonra gecmiş olsun bile demeden ipini cekin demişti şimdi hakiki süreç nedeniyle yenilendi diye düşünüyorum çok talihsiz bir kaza . Bir gün inşallah sağlıklı doğru guvenılır tartışmaların olduğu bir havacılık camiamız olması dilegıyle

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yanlışlık var. ~ 9 yıl önce
Öncelikle arkadaşımıza geçmiş olsun.Alkollü trafik kazasına sebep vermekten ceza da alabilir ama haberde yanlışlık var.Askeri pilotlarda insandır ve alkol alabilirler.Yasak diye birşey yoktur.Sadece uçuş görevini aksatmamak kaydıyla,yani hafta sonu veya izinli günlerinde alkol alabilirler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FAA :) ~ 9 yıl önce
FAA PART61 e gore alkollu kaza yaptığını salakl gibi bildirirsen lisansın anında iptal olur. Ses etme kaynar gider.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
suclu/sucsuz ~ 9 yıl önce
hemen hemen butun yorumcular pilotu infaz etmis yer diyarbakir ulkenin durumu ortada polis haksizlik yapabilir bu durumda neden kimse pilot haklidir demeden hemen icsin icmesin yok taksiye binsin diyor anlamiyorum polis ezelden beri asker dusmanidir yapmayin arkadaslar pilota(askere) yapilan komplo diye dusunuyorum hepinize iyi gunler emniyetli ucuslar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Savunma? ~ 9 yıl önce
Bir kaç yorumum oldu daha önce. Hepsinde içkili araba kullanmanın yanlış bir şey olduğunu vurguladım. Bu ülkede her gün alkollü araç kullanan kişilerin yol açtığı kazalar oluyor. Ancak gerçekliğinin tartışılabilir olduğu, abartıldığı kesin olan bir haberde, hele hele içki yasaklarının gündemde olduğu bir dönemde, taaa geçen sene olduğu söylenen bir kazanın şimdi gündeme taşınması, kusura bakmayın ama hep yapılan askeri karalama kampanyalarından birisidir. Tekrar ediyorum, alkollü içki kullanmak kesinlikle tasvip edilecek bir şey değildir. Asker, polis, öğretmen yani kamuya örnek olan kişilerin bu konuda daha dikkatli olması gerektiğine de katılıyorum. Ama bu haberin havacılıkla alakası yok ve dolayısıyla airport haberde yayınlanmasına da gerek yok. Kesin haberi okumadan içkili uçak kullanmış diye algılayan insanlar da olmuştur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bir de ~ 9 yıl önce
Yani yanlış anlaşılmak istemem ama, ben de eski askeri pilotum, astsubay arkadaşlarım vardı beraber içki içtiğimiz filan oldu ama, ben hiç bir subayın uzman çavuşla bu derece samimi bir muhabbet kuracağına inanmıyorum. Hassas bir konu, kimseyi sınıflandırmak için söylemiyorum, lütfen yanlış anlamayın ama ister istemez böyle. Radara bağlı f-16 filosu, içkili kaza yaptığı için uçuştan ayırma, 2 arabada 11 kişinin yaralanması (diğeri araba değil da minibüs müydü acaba) filan da olunca, insan düşünüyor, "acaba çamur at izi kalsın" tipinde bir haber mi diye? Tam da içki yasaklarının gündemde olduğu bir dönemde... Ne tesadüf?!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilotum Pilot ~ 9 yıl önce
FAA Part 61 e gore, pilot lisansi olan birinin alkollu olarak yaptigi kazayi en gec 60 gun icinde FAA ye bildirmesi gerekiyor. Umarim bizde de olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bin kunduz ~ 9 yıl önce
Sahis askeri pilottur. TC TSK kanun ve yonetmeliklerine uyar. USA FAA Part 61e degil. Yazdigin nereye gidiyor bir dusun, ya da kalbinin goturdugu yere git, geriye de donme. FAA mis.... Klavyede Turkce harfler olmadigi icin herkesten ozur diliyorum. Yurtdisindan kendimi tutamadim.
faa jar easa ~ 9 yıl önce
dostum askeri pilotlar ne faa , ne jaa nede easa ya baglidir... senin durum...ancak senin gibisine laf etti bal kabagi denir,,
Aviator ~ 9 yıl önce
Savunanlara hayret ediyorum özel hayat ne demek sizin özgürlükten anladığınız bumu hangi gerçek insan içip direksiyona geçer? Hayatını tehlikeye attığı insanların hakkı ne olacak? O kazanın muhatabı ben olsaydım asla davamdan vazgeçmezdim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
camaroth ~ 9 yıl önce
şimdi böyle bir görevi ve işi olan kişinin de özel hayatına azami dikkat göstermesi zorunludur, elbette kendi özel hayatıdır, ama işin içine alkol ve trafik kazası girince olay farklı boyuta gelir..içkini de iç gezmenide yap ama taksiyle gidiver nereye gideceksin arabanla direksiyon başına geçme. gelişmiş ülkelerde bu tip olaylar ordudan atılma sebebi olabilir.. her ne kadar resmi uçuş iş gününde olmasada yine de ciddidir ciddi şekilde soruşturma açığa alınma görevden uzaklaştırma ve sonucunda mahkemeye kadar gider.. amerikada askeriyede böyle bir olay olsa ordudan atılma sebebi olur.. net olarak içki içtiğin zaman araba kullanmayacaksın o kadar istediğin kadar içmek serbesttir..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AK parti ~ 9 yıl önce
heee tamam bu pilot ak partide üye degildi ulan sizin kalibinizi ...... bu adamin hic özel hayati yok mu

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000