13 Mayıs 2017, Cumartesi 14:22:08

Ercan Havalimanı'nda tahsilat krizi!

Ercan Havalimanı işletmecisi T&T Airport, bazı havayollarından hizmet ücretlerini alamıyor. Devlete üç aylık ciro paylaşımı karşılığı 12.8 milyon TL ödemeyi yapan T&T, tahsilatta zorlanıyor.
  • Siz önce oraya profesyonel yöneticiler bulun sonra tahsilat işine girersiniz. Türkiyede iş bulamayanlar orada toplanmış.
  • İmtiyazı alan firma Türkiye'nin o meşhur Rize kasabasından çıkan birine ait. Yaptığı işler ise İstanbul'da yeşil alanlara yüksek bina dikmek. Ercan'da da iş bilmezlik, ama kurnazlıkla para kazanıyor. Hakkıyla alınmış bir ihale ile o işi almadı zaten. Aman Kıbrıs halkı dikkat edin.
  • Ercan da bazı düzenlemeler oldu. Gidiş için tüm binayı geziyorsun, alttan girip, üsten geçip, alttan gidiyorsun. Hele elinde çanta, kabin bavulu, free shop poşetleri alan varsa, tam bir keyif yaşıyorsun.(!) Ben mecburum zaten free shopun ortasından geçerek kapıya gitmeye. Eziyetin bu kadarı olur. Eski halinde, alış veriş yapmak isteyenler üst kata çıkıyordu. Şimdi, yaşlısı, bebeği, engellisi tüm binayı dolaşmak zorunda. Gördüğüm en pis ve bakımsız tuvaletler bu terminalde, pisuvara girdiğinizde ayaklarınız ıslanıyor, o kadar yani. Yeni pist yerine öncelik paralel taksi yolunda olmalıydı. Back track yüzünden kaybedilen zamanı kazanmalıydık, mesafe aynı ama inen uçağı beklemek hem taksi için bekleyeni, hem de pushback için bekleyeni bloke ediyor.(engelliyor). Hizmet ücreti, hizmet karşılığı verilir. Ne kadar para o kadar hizmet değil; ne kadar hizmet o kadar para yaklaşımı getirir. Para yoksa hizmet de yok kuralı da geçerli olmalı. Şikayet yerine eylem gerekir. Ağlama iş yap.
  • Borcunu ödemeyen şirketlerin uçagı geldimi kilitleyin. Ama uçak bazında değil şirket bazında yapın.
  • Onurair için mi?
  • Berbet bi terminal ne hızmeti
  • Dünyanın en kötü işleymesine sahip havalimanı
  • Sizde vermeyin hizmet bakin nasil Pasa pasa odemelerini yapacak

Ercan Havalimanı işletmecisi T&T Airport, bazı havayollarından hizmet ücretlerini alamıyor. Devlete üç aylık ciro paylaşımı karşılığı 12.8 milyon TL ödemeyi yapan T&T, tahsilatta zorlanıyor.

Gündem Kıbrıs'tan Bertuğ Topal'ın haberine göre; Ercan Havalimanı’nda işletmeyi yürüten T&T Airport Şirketi, havayolu şirketlerinin bilet paralarından tahsil ederek kendisine ödemesi gereken parayı tahsil edemedi.T&T’nin havayolu şirketlerinden alacağı 6 milyon Euro’ya dayanırken, alandaki hizmetler de aksama noktasına geldi.Şirket yetkilileri, tahsilatın yolculardan yapılmasına rağmen, T&T’ye yatmadığını belirterek, kendilerinin buna rağmen, devlete olan tüm yükümlülüklerini yerine getirdiklerini belirtti.Bazı havayolu şirketlerinin T&T’ye ödemesi gereken havaalanı hizmet bedelleri ve 15 Euro’luk kişi başı yolcu vergilerini ödememesi ile şirket zor duruma sokuluyor.

Devlete ilk taksit ödendi

T&T’nin devlete her yıl ödemeye başladığı ve ilk taksidini bu yıl verdiği yüzde 48.7’lik pay ödenmeye başladı.T&T Şirketi devlete ödediği ilk taksit olan 12 milyon 215 bin 810 TL’yi geciktirmeden öderken, bazı havayolu şirketlerinden tahsilat yapılamaması krizi beraberinde getirdi.

Denetimler yapılıyor

T&T Airport Şirketi’nden yapılan açıklamada devlet yetkililerinin her türlü denetimi ve kontrolü sağladığı Ercan Havalimanı’nda inşaat ve yenileme çalışmalarının devam ettiği ifade ediliyor.

Havayolları yükümlülüklerini yerine getirmiyor

T&T Airport Şirketi’nin devlete olan yükümlülüklerini zamanında yerine getirmesine rağmen bazı havayolu şirketlerinin şirkete yapması gereken ödemeyi yapmaması rahatsızlığa neden oldu.

6 milyon Euro alacak var

T&T Airport, bazı havayolu şirketlerinin yükümlülüğü olan ve halen daha ödenmeyen ücretin sürekli şekilde arttığını ifade ederek bu meblağın 6 milyon Euro’yu bulduğunu kaydetti.

Öte yandan Bora Jet firmasının iflasını açıklamış olması nedeniyle T&T Airport’un 629 bin Euro zarara uğradığını açıkladı.

“Uçuş durdurma yetkimiz var”

T&T Airport yetkilileri, yaptıkları açıklamalarda bazı havayollarının ödemekle yükümlü oldukları ücretleri ödememesi durumunda o havayollarına hizmet veremeyebileceklerini bu nedenle de uçuşlarının durabileceği uyarısında bulundu.

Direktörler, KKTC turizminin etkilenmemesi için böyle bir yönteme başvurmadıklarını ifade ederek yükümlülüklerini yerine getirmeyen havayolu şirketlerinin ödemelerine uymaya çağırdı.

Ercan Havalimanı'nda tahsilat krizi!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Yetkililer ~ 5 yıl önce
Siz önce oraya profesyonel yöneticiler bulun sonra tahsilat işine girersiniz. Türkiyede iş bulamayanlar orada toplanmış.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Firmanın adı? ~ 5 yıl önce
İmtiyazı alan firma Türkiye'nin o meşhur Rize kasabasından çıkan birine ait. Yaptığı işler ise İstanbul'da yeşil alanlara yüksek bina dikmek. Ercan'da da iş bilmezlik, ama kurnazlıkla para kazanıyor. Hakkıyla alınmış bir ihale ile o işi almadı zaten. Aman Kıbrıs halkı dikkat edin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kpt ~ 5 yıl önce
Ercan da bazı düzenlemeler oldu. Gidiş için tüm binayı geziyorsun, alttan girip, üsten geçip, alttan gidiyorsun. Hele elinde çanta, kabin bavulu, free shop poşetleri alan varsa, tam bir keyif yaşıyorsun.(!) Ben mecburum zaten free shopun ortasından geçerek kapıya gitmeye. Eziyetin bu kadarı olur. Eski halinde, alış veriş yapmak isteyenler üst kata çıkıyordu. Şimdi, yaşlısı, bebeği, engellisi tüm binayı dolaşmak zorunda. Gördüğüm en pis ve bakımsız tuvaletler bu terminalde, pisuvara girdiğinizde ayaklarınız ıslanıyor, o kadar yani. Yeni pist yerine öncelik paralel taksi yolunda olmalıydı. Back track yüzünden kaybedilen zamanı kazanmalıydık, mesafe aynı ama inen uçağı beklemek hem taksi için bekleyeni, hem de pushback için bekleyeni bloke ediyor.(engelliyor). Hizmet ücreti, hizmet karşılığı verilir. Ne kadar para o kadar hizmet değil; ne kadar hizmet o kadar para yaklaşımı getirir. Para yoksa hizmet de yok kuralı da geçerli olmalı. Şikayet yerine eylem gerekir. Ağlama iş yap.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
LECN ~ 5 yıl önce
Ercanı rezil eden dutyfree zihniyeti. Her yer dutyfree olmuş. Para kazanmak için gözleri dönmüş bu insanların. Üstelik KKTC de bakkallarda içkiler ve diğer ürünler neredeyse yarı fiyatına. Siz siz olun alışverişi ercana bırakmayın.
Uçak ~ 5 yıl önce
Borcunu ödemeyen şirketlerin uçagı geldimi kilitleyin. Ama uçak bazında değil şirket bazında yapın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Resimdeki uçak ~ 5 yıl önce
Onurair için mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolcu ~ 5 yıl önce
Berbet bi terminal ne hızmeti

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cx ~ 5 yıl önce
Dünyanın en kötü işleymesine sahip havalimanı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
adamlar ~ 5 yıl önce
Adamlar paralarını şirketlerden tahsil edemiyorlar... Hizmet kaliteside maddiyatla sağlanan bir olgu olmalı değilmi? Abartma.
Kaptan ~ 5 yıl önce
Mesele o zaten, adamlar paralarını bile tahsil edemiyorlar, o kadar ezikler yani, tutmuş terminal işletiyorlar. Madem o kadar mağdurlar, KKTC Ulaştırma Bakanlığı'na başvurarak, ödeme yapmayan şirketlerin uçuşlarının durdurulmasını talep ederler. Bu şirketlere uyarılar yapılır, uçuşları iptal olsa diğer şirketler hemen o hatları doldururlar. Bakanlık, şayet turist girişinden endişe duyuyorsa, bu borçları suspanse eder ve vergiden düşmeyi üslenir. Diğer bir uygulama ise, peşin para/kredi kartı ile çalışmaktır. Gelen uçaktan ücret peşin para ile alındıktan sonra uçuşuna izin verilir. Bunları bildiklerini, ancak Türkiye'nin desteğini zorla almak maksadıyla bu tutumu sürdürdükleri ve medya haberleri ile olayı başlattıklarını düşünüyorum. Bu işi de yapamıyorsanız bırakın işi bilenler yapsın.
CX ~ 5 yıl önce
İşletmede çalışanlarda tecrübe yok ne yazık ki. Bir çoğu DLM havalimanından işten çıkartılan personel. Onun bunun desteği ile şimdi KKTC de iş yapıyorlar. Eh yapılan iş de bu kadar oluyor. Şimdi burada Fraport veya TAV olsaydı böyle mi olurdu ? Artı bir konu da yer hizmetlerinin denetimsizliği. Özellikle IST handling felaket. Adamlar neredeyse terlikle uçak altına gelecekler. Eğitimleri verecek ne bir okul ne de bir kuruluş var. Kendi kendilerine eğitim verip personel yetiştiriyorlar. Ne yazık ki sivil havacılık da onlar kadar cahil ve buna göz yumuyor.
ACA ~ 5 yıl önce
Cx Ben Havacılık işletme okuyorum. Bir havalimanı işletmesi nasıl olmalı? Bana bu konuda yardım edebilirmisiniz. teşekkür ederim.
Adaletterazisi ~ 5 yıl önce
Sizde vermeyin hizmet bakin nasil Pasa pasa odemelerini yapacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000