25 Şubat 2013, Pazartesi 08:34:51

ERCAN HAVALİMANI KKTC'NİN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEK

KKTC Ercan Havalimanı ihalesini kazanan Taş Yapı İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı Kıbrıs ile ilgili hedeflerini anlattı.
  • Bu yazıyı gerçekten taş yapı mı yazdı ? Şayet öyleyse hiç KKTC ye gitmemiş ve hiç istatistikleri incelememiş. Şimdi bir de bu şirket havalimanı işletecek. Vay vay vay. Durum gerçekten vahim.

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; KKTC’nin uluslararası ortamda maruz kaldığı haksızlık nedeniyle, yabancı havayolu şirketlerinin buraya uçuş gerçekleştirmediğini bu nedenle adanın gerçek potansiyelini ortaya koyamadığını söyleyen Taş Yapı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı, “Her şeyi devletten beklememek lazım. Kıbrıs’ı dünyaya tanıtıp 10 milyon turist çekeceğiz” dedi.

Uluslararası havayolu şirketleriyle teker teker görüşerek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) tanıtımını yapan Taş Yapı İnşaat, adaya 10 milyon turist çekmeyi hedefliyor. KKTC’de Ercan Havalimanı ihalesini kazanan ve adanın gerçek potansiyelini ortaya çıkarmak için çalıştıklarını söyleyen Taş Yapı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı, “Akdeniz’in en büyük adası Kıbrıs. Kıbrıs’ın uluslararası ortamda maruz kaldığı haksızlık nedeniyle firmalar buraya uçuş gerçekleştirmiyor. Her şeyi devletten beklememek lazım. Kıbrıs’a turist taşımaları için görüşüyoruz ama hepsi bize haklısınız dese de harekete geçmiyorlar” dedi.

350 MİLYON EUROLUK PROJE

Yenileme ve yeni havalimanı inşaatının dahil olduğu 350 milyon euroluk porjeye imza atan Taş Yapı, KKTC’ye 20 yılda 1 milyar euro kazandırmayı hedefliyor. Projenin 100 milyon eurosunu yatırdıklarını ve 250 milyon euro daha yatıracaklarını anlatan Turanlı, “İnşaat çalışmaları başladı. 4 yıl sonra da KKTC’ye gelirden pay ödemeye başlayacağız. Her yıl 15-20 milyon euro ödeyeceğiz. Toplandığında 20 yılda 1 milyar Euro gibi bir rakam ortaya çıkacak. Kıbrıs’a giden dönen uçaklar havalimanı hepsi tam kapasite ile çalışıyor. Geleceği çok parlak bir yer. Biz de geleceğe yatırım yapıyoruz” diye konuştu.

'KIBRIS'I KONGRE ADASI HALİNE GETİRECEĞİZ'

KKTC’ye bugüne kadar sadece gazino ve kumarhanelerle bir imaj çizildiğini, hedeflerinin bunu ortadan kadırmak olduğunu belirten Emrullah Turanlı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kıbrıs’ın 50 binlik yatak kapasitesi var.  Kıbrıs’ı kongre adası haline getireceğiz. Bir kaç tane eksik 5’er bin kişilik kongre salonu yapılması lazım. Yer bakıyoruz. Orada turizm yatırımcısı olar arkadaşlarımızla beraber de yapacağız. Şu anda yılda 1.5 milyon turist geliyor. Benim hayalim havalimanı bitene kadar Kıbrıs’ın uluslararası tanıtımı için mücadele ederek 5 yıl içinde turist sayısını 6-7 milyona ondan sonra da 10 milyona çıkaracağız. Yılda 10 milyon misafir olduğunda orası bir cennete dönüşecek. Havalimanını da ona göre şekillendirdik.”

'GYO KURUP VERGİDEN KAÇIYORLAR'

Emrullah Turanlı, şöyle konuştu: “Kanun boşluklarından istifade edip Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları (GYO) kuruluyor. Vergiyle harçlardan muaf olunuyor. Bana da aynı yolu izlememi söylüyorlar ancak konut üretip satan bir firma gayrimenkul yatırım ortaklığı kuramaz.”

Lüks konutta KDV artışını desteklediğini söyleyen Turanlı, “Devletin aldığı bu karar bence doğru. Ancak doğru uygulanması gerekiyor. Lüks konutla ihtiyaç sahibine konutu iyi ayırmak lazım. Gariban, dar gelirli, memur, ihtiyacı olan insan başını sokacak bir ev aldığında, KDV alınmaması lazım. Ancak metrekaresine 5-6 bin dolar para vererek ev alacak kişi de KDV’sini versin. Aynı şeyi otomobil için de söylüyorum” diye konuştu. 

ERCAN HAVALİMANI KKTC'NİN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEK

Facebook Yorum

Yorumlar

Garip ~ 9 yıl önce
Bu yazıyı gerçekten taş yapı mı yazdı ? Şayet öyleyse hiç KKTC ye gitmemiş ve hiç istatistikleri incelememiş. Şimdi bir de bu şirket havalimanı işletecek. Vay vay vay. Durum gerçekten vahim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000