22 Mart 2015, Pazar 13:16:21

EĞİTİMİ TÜRK HAVA KUVVETLERİ'NDEN ALACAKLAR

Dünyanın en tecrübeli hava kuvvetleri arasında gösterilen Türk Hava Kuvvetleri, 104 yıllık tecrübesi ve yüksek teknolojik imkanlarını NATO üyesi müttefik ülkelere açtı.
  • Hava kuvvetleri hakkında bişey bilmeyen Solotürk'ü türk yıldızlarını ağzı açık izleyen arkadaşlar bu pilotlar gökten inmiyor eğitimlerini çiğliden alıyorlar haberiniz var mı acaba
  • Pilotlugu duz ucmak, tek motor inis egitimi yapmak, otopilotla biyerden biyere gitmek sanan kisiler, askeri pilotluk icin nasil bir egitim verildigini saniyorlar acaba da bu yorumu yapma gereksiniminde bulunuyorlar.
  • Bu yorum yapanlar acaba hic viril çalıştı mi veya loop tono attı mi da pisti karşılaşmadan bahsediyor. Babalarının parasıyla saçma sapan uçaklarla eğitim alıp pilot oluyorlar.uçuş sadece düz uçup alet alcalmasindan ibaret değil orada savaş pilotu yetiştiriliyor farkinda misiniz? Keşke imkan olsa da bu konuşanlardan birkaçını tekrar ciglide eğitime alsak pilot haliyle bile acaba basarili olabilecek mi görelim
  • Çocuk mu kandırıyorsunuz, neye göre en tecrübeli? Resim ortada !
  • Neye göre dünyanın en tecrübelileri.Dünyada kaza ve kırımda ilk sıralardayız.
  • yüksek tücrübe haa yemeyin milleti yaaaaa...kaza kırımlara bakında öyle hava yapın...önce pisti tuttrun yeter millete...
  • Allah kolaylik versin yabancilara, ama en azindan sark zihniyetini yakinen ogrenecekler
  • Hvkk da aynı filoda görev yapan hatta aynı kokpitte uçan pilotlarına öncelikle eşit maaş verilmesini istiyoruz...
  • Önce kendilerini eğitsinler Başkalarını değil. Tecrübelerinin seviyesini dünya alem biliyor zaten.
  • Android uygulamasına; kardeşim eksik bilginle eksik sunulan bilgi üzerine yorum yapıyorsun. Aferin sana bilmem kaç saat Se me uç. Bravoooooo. Gururumuzsun. Şak şak şak

Dünyanın en tecrübeli hava kuvvetleri arasında gösterilen Türk Hava Kuvvetleri, 104 yıllık tecrübesi ve yüksek teknolojik imkanlarını NATO üyesi müttefik ülkelere açtı. Yabancı pilot adayları, bröve takabilmek için Türk Hava Kuvvetlerinin "pilot yuvası" olan 2. Ana Jet Üs Komutanlığındaki Çok Uluslu Uçuş Eğitim Merkezinde eğitim alacak.

Türk Hava Kuvvetlerinin yegane pilot kaynağı niteliğindeki üste kurulan Çok Uluslu Uçuş Eğitim Merkezi, haziran ayında göreve başlayacak. Anadolu Ajansı (AA)  "Anadolu kartallarının" her türlü koşulda görev yapabilecek şekilde yetiştirildiği Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığı'ndaki eğitim aşamalarını görüntüledi.

Yabancı pilot adaylarının İzmir'deki eğitimi 1,5 yıl sürecek. Eğitimlerde pilot adayına önce kaza kırım durumunda nasıl hayatta kalacakları öğretilecek. Farklı senaryolara göre kaçma kurtulma yöntemlerini öğrenecek pilot adayları, fiziki olarak da her türlü zorluğa hazır hale getirilecek.

Çok Uluslu Uçuş Eğitim Merkezi'ndeki Başlangıç Uçuş Eğitimleri iki kişilik SF-260D pervaneli uçaklar ile başlayacak. Pilot adayının 22 sortilik uçuş tecrübesi yaşayacağı 3 aylık bu dönem, adayı uçak ve çevre ortamına alıştırmayı, inisiyatif kazandırmayı amaçlıyor.

Başlangıç Uçuş Eğitimi'ni başarıyla tamamlayan pilot adayları, Temel Uçuş Eğitiminin birinci aşamasına geçecek. Adaylar bu aşamada KT-1T tipi jet uçaklarla 37 sortilik gerçek uçuş yapacak. Ayrıca üs bünyesindeki simülatörlü eğitim merkezinde simülatörlerle 22 sortilik bir eğitim süreci yaşayacak.

Jet pilotu olacak adaylar eğitimin ikinci aşamasına da tamamladıktan sonra Tekamül Uçuş Eğitimi'ne geçecek. Adaylara, "muharip uçaklardan istenen uçuş görevlerini yeterli ölçülerde yerine getirebilecek bir seviyenin yakalanması" amacıyla T-38M jet eğitim uçağında eğitim verilecek.

Ulaştırma uçaklarında uçacak pilot adayları ise Başlangıç ve Temel Jet Uçuş Eğitimi safhasının ilk aşamasını bitirdikten sonra CASA CN-235 ulaştırma uçakları ve Cougar helikopteriyle eğitimlerini sürdürecek.

Yaklaşık 15 aylık zorlu eğitimi tamamlayabilenler brövelerini takarak, pilot adaylığından jet pilotu statüsünü hak kazanacak.

 "Yüksek tecrübeye sahibiz"

122. Filo Harekat Eğitim Subayı Binbaşı Abdülkadir Kırkpınar, Türk Hava Kuvvetlerinin kurulduğu 1911 yılından itibaren gerek bulunduğu bölge, gerekse yaptığı görevler kapsamında yüksek tecrübeye sahip olduğunu vurguladı.

Bu tecrübenin NATO üyesi ve müttefik ülkelerle birlikte kullanması için Çok Uluslu Uçuş Eğitim Merkezinin kurulduğunu ifade eden Kırkpınar, "Haziran ayından itibaren göreve başlayacak merkezde dostlarımıza sahip olduğumuz yüksek teknoloji imkanlarıyla tecrübemizi aktaracak, daha sonra beraber görevler yapabilmek için eğitimler vereceğiz. Uçuş eğitiminde şu anda çoğu ülkenin sahip olmadığı teknolojik imkanları kullanacağız. Türk Hava Kuvvetleri son dönemlerde gerçekleştirdiği atılımlarla sistemlerini daha ileri teknoloji düzeyine çıkartabilmiş düzeyde" diye konuştu.

Binbaşı Kırkpınar, uçuş eğitimlerinde kullanılan simülatörler sayesinde maliyet etkin bir uçuş eğitiminin yanı sıra gerçek uçuşta denenemeyecek bir çok acil durumun tecrübe edildiğini ve öğrencilerin yeteneklerinin geliştirilebildiğini kaydetti. Akademik eğitimde bilgisayar destekli sistemlerin kullanıldığını aktaran Kırkpınar, üssün sahip olduğu fiziksel imkanlar ve Türkiye'nin sahip olduğu hava sahasının genişliğinin, Türk Hava Kuvvetlerinin tecrübesiyle birleşmesi sonucu ileri düzeyde bir uçuş eğitimi verildiğini dile getirdi.

Binbaşı Kırkpınar, pilot adaylarının bir buçuk yıllık süre içinde "gerek fiziksel, gerekse zihinsel olarak kendilerini zorlayan, çok çalışmayı ve sağlıklarına dikkat etmeyi gerektiren zorlu bir süreçten geçeceğini" sözlerine ekledi. EĞİTİMİ TÜRK HAVA KUVVETLERİ'NDEN ALACAKLAR

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Airforce ~ 9 yıl önce
Hava kuvvetleri hakkında bişey bilmeyen Solotürk'ü türk yıldızlarını ağzı açık izleyen arkadaşlar bu pilotlar gökten inmiyor eğitimlerini çiğliden alıyorlar haberiniz var mı acaba

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CP ~ 9 yıl önce
Pilotlugu duz ucmak, tek motor inis egitimi yapmak, otopilotla biyerden biyere gitmek sanan kisiler, askeri pilotluk icin nasil bir egitim verildigini saniyorlar acaba da bu yorumu yapma gereksiniminde bulunuyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vecihi ~ 9 yıl önce
Bu yorum yapanlar acaba hic viril çalıştı mi veya loop tono attı mi da pisti karşılaşmadan bahsediyor. Babalarının parasıyla saçma sapan uçaklarla eğitim alıp pilot oluyorlar.uçuş sadece düz uçup alet alcalmasindan ibaret değil orada savaş pilotu yetiştiriliyor farkinda misiniz? Keşke imkan olsa da bu konuşanlardan birkaçını tekrar ciglide eğitime alsak pilot haliyle bile acaba basarili olabilecek mi görelim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Çocuk mu kandırıyorsunuz, neye göre en tecrübeli? Resim ortada !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TJ ~ 9 yıl önce
Neye göre dünyanın en tecrübelileri.Dünyada kaza ve kırımda ilk sıralardayız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
erns ~ 9 yıl önce
yüksek tücrübe haa yemeyin milleti yaaaaa...kaza kırımlara bakında öyle hava yapın...önce pisti tuttrun yeter millete...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazik ~ 9 yıl önce
Allah kolaylik versin yabancilara, ama en azindan sark zihniyetini yakinen ogrenecekler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Hvkk da aynı filoda görev yapan hatta aynı kokpitte uçan pilotlarına öncelikle eşit maaş verilmesini istiyoruz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Önce kendilerini eğitsinler Başkalarını değil. Tecrübelerinin seviyesini dünya alem biliyor zaten.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Android uygulamasına; kardeşim eksik bilginle eksik sunulan bilgi üzerine yorum yapıyorsun. Aferin sana bilmem kaç saat Se me uç. Bravoooooo. Gururumuzsun. Şak şak şak

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000