06 Kasım 2018, Salı 13:35:44

Dünyanın en büyük yakıt ikmal sistemi İstanbul Havalimanı'nda

Dünyanın en büyük depolama ve hidrant sistemlerine sahip olan İstanbul Havalimanı yakıt sistemleri, IATA tarafından yapılan denetimden başarılı bir şekilde geçti.
  • Gurur verici güzel ülkemiz adına başarılı operasyonlar dilerim...
  • Hortumun büyüğü içerde olduğu içindir be dostum
  • IATA bir onay kurumu mu?
  • Daha hangi şirket yakıt vercegi bile belli dğil araçlar hazır da bencede son teknoloji olması gerek cunki Havaalanında en riskli iş yakıt olmassa olmazlardan biri tabi bunu bilen yok çalışanların hiç değeri yok
  • Mateş yerli üretici evet, ama Avrupalılar malesef bu işin hala en iyisini yapıyor, En kaliteli malzemeyi kullanabilirsiniz, Ama tasarım hataları, o malzemeleride gölgeliyor, Araçlara gelince dispanser Avrupanın veremeyeceği zaman diliminde, İnsan üstü bir çalışma performansıyla Katmerciler üst yapı A.Ş”ye aittir, Bu bağlamda, Sn. Mehmet KATMERCİ ve desteğini esigemeyen Sn.İsmail KİRKIL Bey’e Teşekkür Ederiz..
  • Kesenin ağzını açın biraz ikmlaciler para bekliyor!!!!!
  • Dünyanın büyük havalimanlarından biri olacağı söylenen hava alanında yakıt ikmali tankerlerle mi yapılacak?
  • Sizin turkuaz renginizi seveyim.
  • Gururla haberi yapılan bu sistemler yerli ve milli mi ? Değilse niye ? Hani uçak, helikopter,gemi, araba, motor, iha.siha vs herşeyi yapıyorduk,dünya bizi kıskanıyordu, gıpta ediyordu şöyle büyümüş böyle zenginleşmiştik? Yoksa bir rüya mıydı? Yoksa yine mi kandırıldık? Mevlam affetsin o zaman...
  • Dünya IHL den ibaret değil diğer havalimanlarınıda denetleyin 50 yaşında araçlarla ikmal yapılıyor nekadar bakımlı olursa olsun metal yorgunluğu denen birşey var.

Dünyanın en büyük depolama ve hidrant sistemlerine sahip olan İstanbul Havalimanı yakıt sistemleri, IATA tarafından yapılan denetimden başarılı bir şekilde geçti. Bu vesile ile 31 Ekim’deki ilk uçuşlarda kullanılan yakıtlar uçuş öncesi onay almış oldu

İstanbul Havalimanı, 29 Ekim’de gerçekleştirilen açılış öncesinde IATA tarafından yapılan kontrollerde yakıt sistemlerine onay verildi. İstanbul Havalimanı,300 bin m3 depolama kapasitesine sahip tank sahası, yaklaşık 105 km boru hattı, 512 uçak ikmal noktası, 73 ikmal aracı ile dünyanın en büyük depolama ve hidrant sistemine sahip oldu. IATA tarafından, 29 Ekim açılışı öncesinde Türk Hava Yolları, Lufthansa, Onur Air, SunExpress havayollarının temsilcilerinin de bulunduğu 5 kişilik uzman bir ekip tarafından, 2 gün boyunca incelemelerde bulunuldu. Yakıt sistemlerinin IATA standartlarına uygun şekilde devreye alınma kayıtları ve sistemler üzerinde birçok noktadan alınan yakıt numuneleri, denetçiler tarafından incelendi ve akredite laboratuarlar tarafından yapılan testler sonucunda yakıtın uygunluğuna onay verildi.

İGA yakıt ikmal araçları, standartların üzerinde

İstanbul Havalimanı’nda apronda park pozisyonunda bulunan uçaklara yakıt ikmalini simule eden testler yapıldı, uçak ikmal araçlarının özellikleri incelendi. Hatlar üzerinden ve uçak ikmal araçlarından, yakıt numuneleri de alındı. İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Kadri Samsunlu; yaptığı açıklamada Havalimanı’nda bulunan yakıt ikmal sistemlerinin ve araçlarının dünyanın en büyüğü olmasının yanı sıra en gelişmişi olduğunu belirtti ve şunları söyledi: “İstanbul Havalimanı’nda dünya çapında ‘ilk’lere ve ‘en’lere imza attığımız projeleri dünya ile paylaşmaya devam ediyoruz. Bu en’lerden biri de yakıt ikmal konusundaki yetkinliğimiz oldu. Standart yakıt ikmal araçlarında bulunan filtreler ve ekipmanlar uçakları sudan, partikülden ve aşırı basınçtan koruyor, İstanbul Havalimanı’nda bulunan ikmal araçları ise filtreleme ve basınç regülasyonu yapmasının yanı sıra, sensörler ile sürekli suyu partikülü ve basıncı kontrol ediyor. Filtrelemede problem olması durumunda da ikmali otomatik olarak durduruyor. Dünyanın en gelişmiş havalimanlarında dahi bulunmayan bu sistemler ile havayollarının en güvenli ve kaliteli şekilde yakıt ikmali almalarını sağlayacağız.”

İGA Yakıt İkmal Direktörü Hüseyin Aslanoğlu, İstanbul Havalimanı’nda, uçağa yakıt teslim zincirinin son halkasında bulunan ikmal araçlarının standartların üzerinde özelliklere sahip olduğunu ve havalimanında ikmallerin en güvenilir şekilde yapıldığını IATA onayı ile de bunun tescillendiğini belirtti.

Dünyanın en büyük yakıt ikmal sistemi İstanbul Havalimanı'nda

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (32)

IĞDIR THY OPET ~ 5 ay önce
Gurur verici güzel ülkemiz adına başarılı operasyonlar dilerim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HoRtum ~ 5 ay önce
Hortumun büyüğü içerde olduğu içindir be dostum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
IATA ~ 5 ay önce
IATA bir onay kurumu mu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
IATA ~ 5 ay önce
Değil. Sadece tavsiyede bulunur.
Boşşş ~ 5 ay önce
Daha hangi şirket yakıt vercegi bile belli dğil araçlar hazır da bencede son teknoloji olması gerek cunki Havaalanında en riskli iş yakıt olmassa olmazlardan biri tabi bunu bilen yok çalışanların hiç değeri yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Canbey ~ 5 ay önce
Mateş yerli üretici evet, ama Avrupalılar malesef bu işin hala en iyisini yapıyor, En kaliteli malzemeyi kullanabilirsiniz, Ama tasarım hataları, o malzemeleride gölgeliyor, Araçlara gelince dispanser Avrupanın veremeyeceği zaman diliminde, İnsan üstü bir çalışma performansıyla Katmerciler üst yapı A.Ş”ye aittir, Bu bağlamda, Sn. Mehmet KATMERCİ ve desteğini esigemeyen Sn.İsmail KİRKIL Bey’e Teşekkür Ederiz..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ücretler ~ 5 ay önce
Kesenin ağzını açın biraz ikmlaciler para bekliyor!!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nassı yani ~ 5 ay önce
Dünyanın büyük havalimanlarından biri olacağı söylenen hava alanında yakıt ikmali tankerlerle mi yapılacak?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pompacı ~ 5 ay önce
Mümkün değil Dispanser ile ikmaller yapılacak. Yerine görede tankerleri kullanırlar.
Neyle yapaydik ~ 5 ay önce
Drone iyi mi ?
Yerinde olsam ~ 5 ay önce
Hayatta kalmak için zekama güvenmezdim
Turkuaz ~ 5 ay önce
Sizin turkuaz renginizi seveyim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
??? ~ 5 ay önce
Gururla haberi yapılan bu sistemler yerli ve milli mi ? Değilse niye ? Hani uçak, helikopter,gemi, araba, motor, iha.siha vs herşeyi yapıyorduk,dünya bizi kıskanıyordu, gıpta ediyordu şöyle büyümüş böyle zenginleşmiştik? Yoksa bir rüya mıydı? Yoksa yine mi kandırıldık? Mevlam affetsin o zaman...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İkmalci ~ 5 ay önce
Dünya IHL den ibaret değil diğer havalimanlarınıda denetleyin 50 yaşında araçlarla ikmal yapılıyor nekadar bakımlı olursa olsun metal yorgunluğu denen birşey var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pompacı ~ 5 ay önce
Yerden göğe kadar haklısın kardeşim herşeye para var araç yenilemeye,bakıma,personele zam vermeye geldimi işi zora sokarlar.Yeter artık sayın yöneticiler yüklediğiniz işe göre para verin.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000