07 Nisan 2020, Salı 15:25:26

Drone ile ateş ölçümü ve dezenfekte işlemi yapılıyor

Aydın'ın Karacasu ilçesinde pazara gelen vatandaşların metrelerce havadan drone desteği ile ateş ölçümü yapılıyor.
  • Teknolojiye bak abi bir kan olcumude yaparmisin?
  • Şu anda yapılması gereken rastgele istatistiksel anlam ifade edecek kişiye sokakta test yapmak. Bu sauede gerçek hasta rakamı belli olur. 600 bin ile 1 milyon arası hastanın aramızda dolaştığı tahmin ediliyor.
  • bravo-bravo-bravo

Türkiye’de ilk uygulamalardan biri olan drone ile ateş ölçümü geçen haftadan bu yana sürdürülürken ayrıca drone ile dezenfektan çalışmalarına başlandı. Umuma açık alanlarda ateş ölçümünün yapılabilmesini kolaylaştırmak açısından satın alınan drone hizmet vermeye başladı. Drone kullanma sertifikasına sahip askeri bir personelin operatör olarak görev yaptığı drone projesinde termal kamerası bulunan drone ile 20 metre yükseklikten ateş ölçümü yapıldı. Operatör tarafından kamera pazar yerinde gezdirilirken ateşi yüksek olan vatandaşlar tespit edildi. Havadaki ve yerdeki sıcaklık farkından dolayı kameranın en az 30 derece sıcaklık gösterdiği şahıslar tespit edilerek ölçümleri klasik yöntemlerle yeniden yapıldı. Ayrıca ilçenin çeşitli yerlerinde drone uçurularak dezenfektan çalışmaları yapıldı.

Çin ve Amerika’nın koronavirüsle mücadelede kullandığı bir yöntem olan drone ile ateş ölçüm yönteminin Karacasu’ya kazandırıldığı ifade edilirken, “Umuma açık yerlerde halkın kalabalık olarak bulunduğu yerlerde dronlar ile ateş ölçümü yaparak ateşi yüksek şüpheli şahısları belirleyip bunları kontrol altına alacağız. Böylelikle ilçemizin koronadan en az şekilde etkilenmesi için üzerimize düşeni yapacağız. Drone ile uygulama Türkiye’de ilklerden biri. Havaalanlarında ve Türkiye Büyük Millet Meclisinde termal kameralarla yapılıyor. Bu uygulamaların dronela yapılmış hali” denildi.

Droneun korona virüsle mücadele kadar arama kurtarma ve afet yardım çalışmaları için ilçeye kazandırıldığı bilgisi verilirken drone ile ölçümlerin ilçe merkezinin yanı sıra mahallelerde de kurulan pazar yerlerinde devam edeceği aktarıldı. (CNNTürk)

Drone ile ateş ölçümü ve dezenfekte işlemi yapılıyor

Facebook Yorum

Yorumlar

Vayy ~ 3 ay önce
Teknolojiye bak abi bir kan olcumude yaparmisin?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Şov yapmayın ~ 3 ay önce
Şu anda yapılması gereken rastgele istatistiksel anlam ifade edecek kişiye sokakta test yapmak. Bu sauede gerçek hasta rakamı belli olur. 600 bin ile 1 milyon arası hastanın aramızda dolaştığı tahmin ediliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bravo ~ 3 ay önce
bravo-bravo-bravo

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000