21 Ekim 2010, Perşembe 07:45:41

Discovery son yolculuğu hazırlanıyor

Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) mühendisleri, Discovery uzay mekiğinin 1 Kasım'da yapılacak son seyahati öncesinde, yakıt sızıntısı arızasını gidermeye çalışıyorlar.

Mekik teknisyenleri, uzay mekiğinin kuyruğuna yakın, ikiz yörünge manevra motorlarına yakıt sağlayan borudaki iki contayı değiştiriyorlar. Onarım çalışmalarının, Discovery'nin Florida Cape Canaveral'daki Kennedy Uzay Merkezinden fırlatılmasından tam bir hafta önce, pazartesi günü tamamlanması bekleniyor.

Teknisyenler, hafta başında, contaların yanındaki bir eklemde bulunan altı cıvatayı sıkıştırarak sızıntıyı durdurmuşlardı, ancak yaklaşan fırlatma işlemi öncesinde başka sorun olmaması için şüpheli noktaları gözden geçiriyorlar.

En eski uzay mekiği Discovery, 1 Kasımdaki fırlatmanın ardından çıkacağı 39. ve 11 gün sürecek son yolculuğunda, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) yeni bir depolama modülü ve bir insansı robot götürecek.

NASA'nın Nisan 1981'de başlayan mekik uçuşlarının bu sefer yapılacak 133'üncüsünde iki uzay yürüyüşü yapılması öngörülüyor.

Discovery'nin son uçuşunun ardından Endeavour uzay mekiğinin, 2011'in başlarında iki seferinden biri yapılacak. Kongre ve ABD Başkanı Barack Obama tarafından daha önce onaylanmasına rağmen, üçüncü bir mekik seferinin yapılıp yapılmaması Kongre'nin yıl sonunda yeniden gözden geçirmesine bağlı.

(CNNTürk)

Discovery son yolculuğu hazırlanıyor

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000