14 Temmuz 2015, Salı 08:45:15

Çukurova'ya yeni ortak

357 milyon Euro yatırım bedeliyle tamamlandığında Türkiye'nin en büyük havalimanlarından biri olacak Çukurova Bölgesel Havalimanı projesi için kredi arayışında mutlu sona ulaşıldı.
  • Yahu bütün Rusya'yı Türk firmaları inşa etti şimdi Çukurova havalimanını Ruslar mı inşa edecek şaka gibi..bizde yedik...pistte otlar bitti biçmesi sadece 1 ayını alır..
  • Bu ihaleler insanları ülkesinden soğutuyor. Nereden baksanız yanlı ihaleler. Yapılamayacağı burada yıllar önce yazılıyor ama kimse dikkate almıyor. KKTC de Ercan ihalesi de aynı durumda. İki senedir terminali işletiyorlar ama daha bir kazma vurulmadı. Soran yok ilgilenen yok. Yağma hasanın böreği
  • 36 aylık inşaat süresinin dolmasına 6 ay kalmış 6 ay sonra inşaat süresi dolacağı için DHMİ otomotik olarak ihaleyi iptal etmek zorunda kalacak. Yüzde %20'sinin 30 ayda tamamlandığı anlaşılan bu işin geriye kalan %80'lik kısmı 6 ayda nasıl tamamlanacakmış? Bunların tamamı boş işler ortada herhangi bir Rus şirketi falan da yoktur. Yaklaşık 3 ay oldu Rus Şirketiyle görüşülüyor hala da görüşülüyor.Keşke bu anlatılanlar doğru olsa ancak çok üzgünmükü tamamı boş laf. DHMİ tarafından biranöce bir çözüm üretilse iyi olur, gerisi zaman kayıbı.
  • ahmet hakan kabataş yalancılarına çok kötü koymuş bugun:) yarında cukurova yalanınız yazaacakmış:)
  • Uğur Koçoğlu; İşten maaş alamadığı için ayrılan, bir yıldır maaşını ödemediğin pilotundan teknisyenine personelin maaşlarını öde artık da,işleriniz yoluna girsin.Boynundaki kul hakların azalsın,bu mübarek günde helallik al artık..
  • bu koçoğluna hesap soran var mı !! ihale şartları ne oldu koçoğlu!!! ruslar zate batak:)
  • Dün adanaya inerken havadan gördüm. Verimli topraklar arasinda adeta bir ucube; adeta bir hayalet gibi - thanks to büyük başkan - kendini belli ediyordu. Yapmayın etmeyin şu güzel tarim arazilerinin içine etmeyin.

357 milyon Euro yatırım bedeliyle tamamlandığında Türkiye'nin en büyük havalimanlarından biri olacak Çukurova Bölgesel Havalimanı projesi için kredi arayışında mutlu sona ulaşıldı. Bugüne kadar 60 milyon Euro harcandığı kaydedilen havaalanının yüklenici firması Koçoğlu İnşaat Sanayi Tarım ve Hayvancılık Ticaret A.Ş. tarafından kurulan Çukurova Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş. yurt içindeki kredi arayışlarından sonra Rus Stroy İnvest firması ile anlaşmaya vardı. Şirket ortaklık ve hisse devir işlemlerinin tamamlandığı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü tarafından da onaylandığı ifade edildi.

'BELİRLENEN SÜREDE TAMAMLANACAK'

Anlaşma sonrası bir açıklama yapan Proje Müdürü Ozan Güzel, projenin yüzde 20'lik bölümünün tamamlandığını ancak Türkiye'de yapılan kredi arayışları sonuç vermeyince inşaatın durduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

"Bir süredir devam eden yurt dışı kaynaklı finansman ve ortak arayışında sona gelindi konu ile ilgili tüm sözleşme ve devir işlemlerinin tamamlanarak imzalar atıldı. Şu anda bayram ertesinde tekrar hızla başlamak için ekiplerimizi şantiye sahasına mobilize ediyoruz. Ekiplerimizin tekrar sahaya intikalinden sonra proje 24 saat 3 vardiya esasına göre hızla devam edecek ve en kısa sürede havalimanı hizmete girmiş olacak. Projede, yaşanan kısa sureli beklemelerden dolayı sıkıntı olmayacak. Belirlenen süreler dahilinde proje tamamlanacaktır."

30 MİLYON YOLCU KAPASİTELİ

Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılacak olan Çukurova Bölgesel Havalimanı ilk aşamada yıllık 15 milyon, sonrasında ise 30 milyon yolcu kapasitesi hedefi ile inşa ediliyor. Çukurova Uluslararası Havalimanı Projesi bölgenin sosyo ekonomik gelişimine büyük katkı sağlayacak. Özellikle Adana ve Mersin merkezli Güneydoğu-Akdeniz ve İç Anadolu üçgeninde büyük bir ulaşım ağı olması beklenen Çukurova Havalimanı Ortadoğu-Afrika ve Asya bölgesi için de yeni bir hava sahası ve ekonomik merkez olması hedefleniyor.

8 MİLYON METREKARE ARAZİ KAMULAŞTIRILDI

Mersin ve Adana'nın orta kesiminde Tarsus'un Yenice Beldesi'ne bağlı Kargılı mevkiinde projelendirilen Çukurova Havalimanı'nın ihalesi Devlet Hava Meydanlı İşletmesince yapılıp 26 Ocak 2012'de uygulama sözleşmesi imzalandı, 28 Mayıs 2013'te de düzenlenen törenle temeli atıldı. Proje için yaklaşık 8 milyon metrekare arazi kamulaştırıldı. Tesis 3500x 60 metre pist, 3500x45 metre acil durum pisti, 1000x200 metre apron, 10 bin metrekare kargo terminalinden oluşuyor. Hem iç hem dış hat trafiğine açık olacak havalimanı, konumu itibariyle Adana-Mersin karayolu ile Adana ve Mersin'in şehir merkezlerine yakın olmasına dikkat edildi. Proje kapsamında, pist, ihtiyaç halinde pist olarak da kullanılabilecek paralel taksi yolu, ana pist sonlarında 60 metreye 60 metre emergency pist, emniyet sahaları ve onların sonunda RESA sahaları yer alacak. (Haberler)

Çukurova'ya yeni ortak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Alfa 24 ~ 6 yıl önce
Yahu bütün Rusya'yı Türk firmaları inşa etti şimdi Çukurova havalimanını Ruslar mı inşa edecek şaka gibi..bizde yedik...pistte otlar bitti biçmesi sadece 1 ayını alır..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İhale ~ 6 yıl önce
Bu ihaleler insanları ülkesinden soğutuyor. Nereden baksanız yanlı ihaleler. Yapılamayacağı burada yıllar önce yazılıyor ama kimse dikkate almıyor. KKTC de Ercan ihalesi de aynı durumda. İki senedir terminali işletiyorlar ama daha bir kazma vurulmadı. Soran yok ilgilenen yok. Yağma hasanın böreği

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Boş işler bunlar ~ 6 yıl önce
36 aylık inşaat süresinin dolmasına 6 ay kalmış 6 ay sonra inşaat süresi dolacağı için DHMİ otomotik olarak ihaleyi iptal etmek zorunda kalacak. Yüzde %20'sinin 30 ayda tamamlandığı anlaşılan bu işin geriye kalan %80'lik kısmı 6 ayda nasıl tamamlanacakmış? Bunların tamamı boş işler ortada herhangi bir Rus şirketi falan da yoktur. Yaklaşık 3 ay oldu Rus Şirketiyle görüşülüyor hala da görüşülüyor.Keşke bu anlatılanlar doğru olsa ancak çok üzgünmükü tamamı boş laf. DHMİ tarafından biranöce bir çözüm üretilse iyi olur, gerisi zaman kayıbı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yer Teslimi ~ 6 yıl önce
Bu işlerde aslolan yer teslimidir.. Bizlerin bilmediği kimbilir neler vardır? O yüzden bu proje 3 yıl sonra da tamamlansa büyük ihtimal iş süresinden yemeyecektir. Burası Türkiye, yok öyle ! :)
kabataş ~ 6 yıl önce
ahmet hakan kabataş yalancılarına çok kötü koymuş bugun:) yarında cukurova yalanınız yazaacakmış:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Muhittin ~ 6 yıl önce
Uğur Koçoğlu; İşten maaş alamadığı için ayrılan, bir yıldır maaşını ödemediğin pilotundan teknisyenine personelin maaşlarını öde artık da,işleriniz yoluna girsin.Boynundaki kul hakların azalsın,bu mübarek günde helallik al artık..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
koçoğlu ~ 6 yıl önce
bu koçoğluna hesap soran var mı !! ihale şartları ne oldu koçoğlu!!! ruslar zate batak:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rezalet ~ 6 yıl önce
Dün adanaya inerken havadan gördüm. Verimli topraklar arasinda adeta bir ucube; adeta bir hayalet gibi - thanks to büyük başkan - kendini belli ediyordu. Yapmayın etmeyin şu güzel tarim arazilerinin içine etmeyin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000