25 Nisan 2019, Perşembe 09:12:07

Çukurova'da son durum ne?

Mersin'in Tarsus ilçesinde yapımı devam eden ve faaliyete geçtiğinde yıllık 15 milyon yolcuyu ağırlaması planlanan Çukurova Bölgesel Havalimanı inşaatı devam ediyor.
  • dön dolaş aynı şeyler yaşanıyor. adnan menderes havalimanı daha kapasitesinin tamamına dahi ulaşmadığı halde çeşmeye havalimanı yapılacak diye tutturmuştu yerel politikacılar. bu ülke bu kadar zenginmi boşa para harcayacak. halkımızı da pırıltılı sözlerle aldatıyorlar. dünyanın en büyüğünü yaptık almanya kıskanıyor diye. kimse sormuyor acaba rantabıl mı!? vergi mükellefi olduğunun farkında olmayan insanımız daha uzun yıllar pahalı patates yer ki uçmaya kudreti bile yetmez.
  • burasi 10sene bitmez
  • Adana havalimani yeterli iken buna gerek yoktu.Tarim arazileri gereksiz yere betonlasti
  • Çok hazin bir hikaye, çok yazık ülkenin değerleri heba oldu.Müsebbip olanların vicdanı sızlaması lazım.
  • Kutahya kzr havalimaninada yilda 1 milyon kisi iniyodu . Thy gunde 1 sefer yapio 120 kisiyle heralde 50 sene sora o rakama ulasirlar
  • Bir zamanların tarım sanayi ve sanat kenti Adana 30 yıldır köhneleştiriliyor. 100bin kişilik şehirlere havaalanı açılıp Adana havalanı kapatılıyor. Üzüntü verici.
  • ilk firma iyi tokatladı burdan:)

Mersin'in Tarsus ilçesinde yapımı devam eden ve faaliyete geçtiğinde yıllık 15 milyon yolcuyu ağırlaması planlanan Çukurova Bölgesel Havalimanı inşaatı devam ediyor.

Çalışmaları inceleyen Mersin Sanayicileri ve İşadamları Derneği (MESİAD) Başkanı Hasan Engin, "Çukurova Bölgesi'nde gerek örtü altı tarım ürünleri, gerek çiçek seracılığı gerekse de kargo taşımacılığı yönünden hem Ortadoğu, hem Avrupa, hem de Orta Asya'ya en yakın sürede ürünlerimizin ulaştırılması sağlanacak. Gelen turistlerin ulaşımı açısından çok daha verimli olacaktır" dedi.

Temeli 28 Mayıs 2013'te dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik tarafından atılan ancak ihaleyi kazanan firmaların yaşadığı ekonomik sorunlar nedeni ile çalışmaların birçok kez durduğu Çukurova Bölgesel Havalimanı inşaatı şu an için sorunsuz bir şekilde sürüyor. Açılışının ardından İstanbul Havalimanı'ndan sonra Türkiye'nin en büyük 2'nci havalimanı unvanını alacak olan projede yaklaşık 600 işçi ter döküyor. 1 milyon 156 bin metrekaresi beton kaplamalı sahalar olmak üzere 8 milyon metrekare alan üzerine yerleşecek olan havalimanında; 60 metre genişlik ve 3 bin 500 metre uzunluğundaki ana pistte kazı, dolgu ve beton kaplama çalışmaları tamamlandı. Piste son kat beton döküm işlemi de birkaç gün içinde sona erecek. 29 metre 65 santimetre yüksekliğinde inşa edilecek alan 145 bin 917 metrekare betonarme kapalı oturum alanının zemin iyileştirmesi devam ediyor.

'MERAK VE HEYECANLA BEKLENİYOR'

Faaliyete geçmesi ile birlikte bölgeye önemli bir katma değer sağlayacağına inanılan Çukurova Bölgesel Havalimanı, iş adamları ve STK'lar tarafından da merakla bekleniyor. Havalimanındaki çalışmaları inceleyerek yetkililerden bilgi alan MESİAD Başkanı Hasan Engin, "Yakın zamanda altyapı çalışmaları, beton ve toprak işleri bitecek. Servis ve bağlantı yollarındaki toprak işleri tamamlanmak üzere. 1 yıl sonra tamamlanacaktır diye düşünüyoruz. Çukurova Bölgesi'nde gerek örtü altı tarım ürünleri, gerek çiçek seracılığı, gerekse de kargo taşımacılığı yönünden hem Ortadoğu hem Avrupa hem de Orta Asya'ya en yakın sürede ürünlerimizin ulaştırılması sağlanacak. Buradan çıkan bir ürün 3 saatte Avrupa'daki sofralara gidebilecek. Havalimanı turizme de çok büyük katkı sunacaktır. Özellikle Kazanlı-Seyhan turizm alanındaki tahsis edilen oteller, buna paralel olarak yapılacak. Gelen turistlerin ulaşımı açısından çok daha verimli olacaktır" diye konuştu. (Sabah)

Çukurova'da son durum ne?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

verimlilik sorunu ~ 4 ay önce
dön dolaş aynı şeyler yaşanıyor. adnan menderes havalimanı daha kapasitesinin tamamına dahi ulaşmadığı halde çeşmeye havalimanı yapılacak diye tutturmuştu yerel politikacılar. bu ülke bu kadar zenginmi boşa para harcayacak. halkımızı da pırıltılı sözlerle aldatıyorlar. dünyanın en büyüğünü yaptık almanya kıskanıyor diye. kimse sormuyor acaba rantabıl mı!? vergi mükellefi olduğunun farkında olmayan insanımız daha uzun yıllar pahalı patates yer ki uçmaya kudreti bile yetmez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yalan dolan ~ 4 ay önce
burasi 10sene bitmez

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ADANA HAVALIMANI ~ 4 ay önce
Adana havalimani yeterli iken buna gerek yoktu.Tarim arazileri gereksiz yere betonlasti

Yanıtla

Kalan karakter 1000
örnek ~ 4 ay önce
Çok hazin bir hikaye, çok yazık ülkenin değerleri heba oldu.Müsebbip olanların vicdanı sızlaması lazım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kutahya ~ 4 ay önce
Kutahya kzr havalimaninada yilda 1 milyon kisi iniyodu . Thy gunde 1 sefer yapio 120 kisiyle heralde 50 sene sora o rakama ulasirlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BirZamanlarÇukurova ~ 4 ay önce
Bir zamanların tarım sanayi ve sanat kenti Adana 30 yıldır köhneleştiriliyor. 100bin kişilik şehirlere havaalanı açılıp Adana havalanı kapatılıyor. Üzüntü verici.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ~ 4 ay önce
Yahu şehrin ortasında mersinden gelen adam çekmek zorundanı o yolu be güzel tarsus yenice arasına yapılıyor sanki çok güzel bir konumu var havalanın incirlikle dipdibe conolarla dibdibe tarla yakarlar hep 05 pisti tarafından boş boş konuşuyorsun sen de köhreleşsende kurtulsak
:) ~ 4 ay önce
ilk firma iyi tokatladı burdan:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000