07 Aralık 2022, Çarşamba 09:07:04

Çukurova Havalimanı Ne Zaman Açılacak?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Çukurova Havalimanı şantiyesinde incelemede bulundu, çalışmalarla ilgili brifing aldı.
  • çukurovada arff özel mi olacak acaba
  • Güzelim şakirpaşa havalimanına yazık olacak :(
  • açarsınız bu gidişle
  • Ne kadar gereksiz bir yatırım. .Bu para başka bir yerde gerekli bir havaalanı için kullanilmaliydi. .
  • Gereksiz ve ilkel ADA kapansın.
  • Pek sanmiyorum ama insallah bu sefer açilir , bu proje kac tane bakan eskitti
  • Hani 2022 yilsonuna dogru acilacakti
  • Bu israfı size yar etmeyecekler. 2023 de diğer fuzuli havalimanları gibi burasıda tarihin tozlu sayfaları arasında yerini alacaktır. Adanaya dokunmayın eliniz yanar

Bakan Karaismailoğlu, "Çukurova Havalimanı'nda altyapı ve saha düzenleme işleri devam ediyor. Yapım çalışmalarımızı tahminen şubat sonu ya da mart başında tamamlayarak, havalimanımızın açılışını gerçekleştirmek için yoğun çaba sarf ediyoruz." dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Çukurova Havalimanı şantiyesinde incelemede bulundu, çalışmalarla ilgili brifing aldı.

Daha sonra gazetecilere açıklamada bulunan Karaismailoğlu, Mersin'de bugün verimli ve heyecanlı bir gün geçirdiklerini söyledi.

Güne, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi otoyol bağlantısının açılışıyla başladıklarını hatırlatan Karaismailoğlu, şimdi de heyecanla bekledikleri Çukurova Havalimanı'nın açılışı için sayılı günler kaldığını gördüklerini belirtti.

Üstyapı tesislerinin yapım çalışmalarının da hızla ilerlediğini belirten Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

"Yap-işlet-devret yöntemiyle ihale ettiğimiz üstyapı çalışmalarımıza 8 Ocak 2021'de yer teslimi yaparak başladık. 3 etapta inşa etmeyi planladığımız üstyapı tesislerinin 1. ve 2. etaplarını bir arada yürüterek tamamlıyoruz. Çukurova Havalimanı'mızın yolcu kapasitesini başta yıllık 8 milyon kişi olarak öngörüyoruz. Yolcu sayısının 9 milyona ulaşması halinde, 3. etap yatırımlarına da başlayacağız. 1. etap ve 2. etapların toplam kapalı alanı 189 bin 180 metrekare, 3. etabın ise 25 bin metrekare olmak üzere toplamda 214 bin 180 metrekaredir. Bu iki etabın toplam sabit yatırım bedeli ise 173 milyon 865 avrodur. Tüm etapların toplam sabit yatırım bedeli 196 milyon 815 bin avrodur. Devletin kasasından bir kuruş çıkmadan yaklaşık 197 milyon avroluk yatırımı ülkemize kazandırıyoruz. Ayrıca 25 yıl içerisinde de 297 milyon 100 bin avro kira bedelini de devletimizin, milletimizin hazinesine katacağız."

Havalimanının şubat sonu veya martta açılması planlanıyor

Karaismailoğlu, yüzde 73 ilerleme kaydedilen üstyapı işlerinde çok önemli aşamaları geride bıraktıklarını, terminal binası betonarme ve çelik imalatlarının tamamladığını, dış cephe ve çatı kaplama imalatlarına devam ettiklerini anlattı.
Altyapı imalatlarının ise yüzde 70 tamamlandığının bilgisini veren Karaismailoğlu, "Altyapı ve saha düzenleme işleri devam ediyor. Yapım çalışmalarımızı tahminen şubat sonu ya da mart başında tamamlayarak, havalimanımızın açılışını gerçekleştirmek için yoğun çaba sarf ediyoruz." dedi.

Karaismailoğlu, 7 Aralık'ın "Uluslararası Sivil Havacılık Günü" olduğunu ifade ederek, şunları dile getirdi:

"Bizler, 'İstikbal göklerdedir' anlayışına sahip çıkan kadrolarız. Bizler, 'Hava yolunu halkın yolu yapmak' için gece gündüz çalışan, nice başarıları ülkesinin tarihine yazdıran kadrolarız. Çukurova Havalimanı gibi önemli bir hava yolu yatırımından, 7 Aralık Uluslararası Sivil Havacılık Günü’nü kutlamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Havacılık sektöründe yaptığımız yatırımlar ülkemizin bu alanda zirveye çıkmasını sağladı. 2021 yılında İstanbul Havalimanı Avrupa yolcu trafiği sıralamasında 1. sırada yer aldı. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Avrupa'da 6'ncı, Antalya Havalimanı ise Avrupa'da 9'uncu sırada yer aldı. Yine, 2022 yılı kasım ayı sonunda yolcu sayımız, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 43,4 artışla 170 milyona ulaştı. Ne mutlu bize ki havacılık sektörü açısından çok değerli projelerin hayata geçtiği bir yılı geride bırakıyoruz." (CNNTürk)

Çukurova Havalimanı Ne Zaman Açılacak?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

arif ~ 2 ay önce
çukurovada arff özel mi olacak acaba

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ADA ~ 2 ay önce
Güzelim şakirpaşa havalimanına yazık olacak :(

Yanıtla

Kalan karakter 1000
2071 de anca ~ 2 ay önce
açarsınız bu gidişle

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mert ~ 2 ay önce
Insallah Birak 2071 yili insallah Hic acilmaz
Plt.. ~ 2 ay önce
Ne kadar gereksiz bir yatırım. .Bu para başka bir yerde gerekli bir havaalanı için kullanilmaliydi. .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
to be continued ~ 2 ay önce
Gereksiz ve ilkel ADA kapansın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gereksize cevap ~ 2 ay önce
Adana havalimanı neye göre gereksiz bir açıklayabilir misiniz?
Mert ~ 1 ay önce
Neresi gereksiz
Korsanpilot ~ 2 ay önce
Pek sanmiyorum ama insallah bu sefer açilir , bu proje kac tane bakan eskitti

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mert ~ 2 ay önce
Insallah acilmaz
Soz ~ 2 ay önce
Hani 2022 yilsonuna dogru acilacakti

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çukur ~ 2 ay önce
Bu israfı size yar etmeyecekler. 2023 de diğer fuzuli havalimanları gibi burasıda tarihin tozlu sayfaları arasında yerini alacaktır. Adanaya dokunmayın eliniz yanar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Akilli olun ~ 2 ay önce
Seninkide lafmi yani ,tam taş devri kafasi

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000