20 Kasım 2020, Cuma 17:43:57

Çukurova Havalimanı ihalesi sonuçlandı

Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın üstyapı ihalesinde en uygun teklifi, 297 milyon 100 bin avro artı KDV karşılığında Favori İşletmecilik AŞ/YAKO Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret AŞ ortak girişimi verdi.
  • Eeeh; yabancıya değil yine nir YANDAŞ'a gitmiş bu ihale. Ancak ben bu inşaat işinin bu kazanan Grup'ça yapılabileceği kanaatinde değilim. Hadi diyelim, mucizevi bir şekilde estek-köstek yaptılar; işletmeyi hele hele 25 yıl süresince başarabileceklerine hiç emin değilim. Burada bir emanetçi sultanacılık var da bakalım işin ucu kime, nasıl, ne zaman dayanacak???
  • Zafer Havaalanı örneğinde olduğu gibi milletimizin ödediği vergileri adeta çöpe atan yeni bir fiyasko yaşamayız burada da
  • Bildiğin kumaşçı havalimanı işletmecisi olacak. Vay anam vat. Hale bak rezilliğe bak.
  • Adana havalimanı neyinize yetmiyor saçma sapan yere yaptınız
  • Türk lirası yokmu yaaa!!!!!!!!

Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın üstyapı ihalesinde en uygun teklifi, 297 milyon 100 bin avro artı KDV karşılığında Favori İşletmecilik AŞ/YAKO Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret AŞ ortak girişimi verdi.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü'nde gerçekleştirilen ihale öncesi, komisyon başkanı DHMİ Satın Alma ve İkmal Dairesi Başkanı Ömer Gönül, kısa açıklamada bulundu.

Gönül, Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın altyapı inşaatına DHMİ'nin devam ettiğini ve gerçekleşme oranın yüzde 85 olduğu belirterek, "Çukurova Havalimanı üstyapı tesislerinin yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilmesi ile birlikte bölgenin özellikle turizm, lojistik, tarım, sanayi ve gıda gibi sektörlerindeki potansiyelinin artacağı öngörülmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu ihaleye ilişkin 7 firmanın dosya satın aldığını ve bunların yer görme belgelerinin onaylandığını ifade eden Gönül, şunları belirtti:

"Taya Liman İşletmesi AŞ tarafından teşekkür mektubu sunuldu. Favori İşletmecilik AŞ/YAKO Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret AŞ ortak grişimi, EMT İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ/Ziver İnşaat Taah. Mad. Tur. Paz. San. Tic. AŞ ortak girişimi, RC Rönesans İnşaat Taahhüt AŞ, IC İçtaş İnşaat ve Ticaret AŞ, YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ, TAV Havalimanları Holding AŞ teklif verdi."

Gönül, ihale sonucunun DHMİ Yönetim Kurulu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından onaylanmasının ardından resmiyet kazanacağını belirtti.

Giriş konuşmasının ardından ihalenin ilk aşamasına geçildi. Bu aşamada teklif veren firmaların dış zarfları açılarak evrakların var/yok değerlendirmesi yapıldı. İkinci aşamada firmaların iç zarfları açılarak başkan tarafından ihale teklifleri okundu.

Birden fazla isteklinin olması dolayısıyla ihalede en uygun teklif açık artırma usulüyle belirlendi. Şirketlerle yapılan ve 147 tur süren pazarlık sonucunda en uygun teklifi 297 milyon 100 bin avro artı KDV karşılığında Favori İşletmecilik AŞ/YAKO Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret AŞ ortak girişimi yaptı.

Proje toplam 3 etap halinde planlanıyor. 1. etap yatırımların tamamlanarak havalimanının hizmete verilmesi için planlanan yatırım süresi 2,5 yıl olup işletme süresi 25 yıl olacak.

FAVORİ VE YAKO HAKKINDA

Kozuva Şirketler Grubu bünyesinde bulunan YAKO Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş, daha çok tekstil alanında gösterdiği faaliyetlerle tanınıyor. 

Yine aynı grup bünyesinde faaliyet gösteren Favori İşletmecilik A.Ş ise 2012 yılında yurtdışı yatırımlar hedeflenerek kuruldu. Şirket küresel ekonomideki aktif rolleri üstlenmek üzere konumlandırıldı. Bu doğrultuda hareket eden Favori, Eylül 2013 tarihi itibarı ile Somali'de bulunan Mogadişu Aden Abdulle Uluslararası havalimanı işletmeciliğini 20 yıl süre ile üstlendi.

Çukurova Havalimanı ihalesi sonuçlandı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

mafaky ~ 6 ay önce
Eeeh; yabancıya değil yine nir YANDAŞ'a gitmiş bu ihale. Ancak ben bu inşaat işinin bu kazanan Grup'ça yapılabileceği kanaatinde değilim. Hadi diyelim, mucizevi bir şekilde estek-köstek yaptılar; işletmeyi hele hele 25 yıl süresince başarabileceklerine hiç emin değilim. Burada bir emanetçi sultanacılık var da bakalım işin ucu kime, nasıl, ne zaman dayanacak???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Umarım ~ 6 ay önce
Zafer Havaalanı örneğinde olduğu gibi milletimizin ödediği vergileri adeta çöpe atan yeni bir fiyasko yaşamayız burada da

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kumaşçı ~ 6 ay önce
Bildiğin kumaşçı havalimanı işletmecisi olacak. Vay anam vat. Hale bak rezilliğe bak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tgs ~ 6 ay önce
Adana havalimanı neyinize yetmiyor saçma sapan yere yaptınız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aa ~ 6 ay önce
Türk lirası yokmu yaaa!!!!!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000