03 Ağustos 2020, Pazartesi 10:23:00

Crew Dragon ABD'li astronotları Dünya'ya getirdi

Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) ilk insanlı uçuş görevini tamamlayan Crew Dragon uzay aracı Atlantik Okyanusu’nun Florida kıyılarına yakın sulara iniş yaptı.
  • onların crew dragonu varsa bizim de allahımız var biznillah gereksiz işler bunlar sorsan ihlas suresini bilmezler uzaya çıksalar ne olur
  • Crew dragonlar fırlatıldığı yere inecekti
  • boş iş bizim ayasofyamız var.Uzay suntasıyla da freskleri kapadık.

Elon Musk'ın kurucusu olduğu SpaceX şirketine ait ait Falcon 9 roketi ile uzaya fırlatılan NASA astronotları Türkiye saatiyle 21:48'de Florida açıklarında suya iniş yaptı.

Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) ilk insanlı uçuş görevini tamamlayan Crew Dragon uzay aracı Atlantik Okyanusu’nun Florida kıyılarına yakın sulara iniş yaptı.

NASA astronotları Bob Benhken ve Doug Hurley’i taşıyan Crew Dragon uzay aracı, daha önce hesaplandığı üzere TSİ 21.48’de Dünya’ya indi.

Kapsül saatte yaklaşık 560 kilometre hızla alçalırken, 5500 metre yükseklikte ilk paraşüt sistemi açıldı, daha sonra kapsülü yavaşça suya indiren ikinci paraşüt sistemi 1800 metre irtifada devreye girdi.

NASA’dan yapılan açıklamada, SpaceX tarafından üretilen “Crew Dragon” mekiğinin parçası olan kapsülün, atmosfere girdikten sonra paraşütle Florida eyaletinin Meksika Körfezi kıyısındaki Pensecola kenti açıklarında suya indiği belirtildi. Bu, ABD’nin 45 yıl aradan sonra uzaydan denize yaptığı ilk iniş olmanın yanında, özel bir şirketin geliştirdiği roket ve mekikle gerçekleştirilen ilk insanlı uzay yolculuğunu dönüş seferiyle tamamlamış oldu.

Elon Musk’ın kurucusu olduğu uzay taşımacılığı şirketi Space X tarafından üretilen uzay aracı, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) işbirliği ile geçen mayıs sonunda Falcon 9 roketi ile uzaya fırlatılmıştı. Bu, NASA’nın Space Shuttle programını 2011’de sonlandırmasından bu yana ABD’den yapılan ilk insanlı uzay seferi olmuştu.

NASA’nın personel mekiği üretmeyi durdurması nedeniyle, ISS’de görevli astronot ve kozmonotlar Rus yapımı “Soyuz” mekikleriyle taşınıyordu.

Bu arada ABD Başkanı Donald Trump Twitter’dan yaptığı paylaşımla astronotların Dünya’ya dönüşünü duyurdu. Trump paylaşımında “Astronotlar 45 yıl içinde ilk sıçrayışı tamamladı. Çok heyacan verici” ifadelerini kullandı. 
 

Crew Dragon ABD'li astronotları Dünya'ya getirdi

Facebook Yorum

Yorumlar

i ~ 2 ay önce
onların crew dragonu varsa bizim de allahımız var biznillah gereksiz işler bunlar sorsan ihlas suresini bilmezler uzaya çıksalar ne olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hani ~ 2 ay önce
Crew dragonlar fırlatıldığı yere inecekti

Yanıtla

Kalan karakter 1000
w ~ 2 ay önce
boş iş bizim ayasofyamız var.Uzay suntasıyla da freskleri kapadık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Turna ~ 2 ay önce
Ne alakası var? Sanırsın Ayasofya açılma çabaları yüzünden uzayda geride kaldık. Sanki Ayasofya açılmasaydı Uzaydaydık şimdi. İhalarla, sihalarla Dünyada savaşa yeni bir boyut kazandırdık. İnanıyorum ki gelecekte uzayda da söz sahibi olacağız ama bu bugün yarın hemen olacak bir durum değil bunu da kabul etmek lazım.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000