09 Mart 2021, Salı 09:37:41

Cougar helikopterleriyle ilgili tartışma sürüyor

Bitlis Tatvan'da 11 askerin şehit olduğu helikopter kazasının ardından Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda 1996'dan bu yana görev yapan Cougar helikopterleri yeniden tartışılmaya başlandı.
  • Hayat budur işte dün dündür bugün bugün demişti Rahmetli Demirel sen istediğin kadar tartış o zaman itirazlar edildi askeri amaca uygun olmadığı söylendi ama almak zorunda olunduğu için alındı şimdi top yine askerlere atıldı Siysasilerin hiçbir zaman suçu ve kabahati olmaz söz uçar yazı kalır bu nedenle yaptığın her işi sağlam yapmak esastır.
  • Herkes uzman. 30 yıl önceki alımı değerlendiriyor. Alınmış işte. 3 tane düştüyse düştü. Korgeneralin o siste buzda işi neydi? Taksi olarak kullanmasaydı o havada.
  • Ben Tansu Çillerin hiçbir sözüne inanmam. İstersen onu Demirele sorun. Böyle bir alımda hiç siyasi etki olmaz mı?
  • Kaza neden olmuş ona bakmak lazım. Kaza helikopter kaynaklı mı? O zaman uçuşunu keselim. Ama meteoroloji kaynaklıysa bunda helikopterin suçu ne? Kaza yapan her hava aracını envanterden çıkaralım o zaman. Neyle uçacaz sonra?
  • Bunların reklamını yapıyorsunuz ya içim yanıyor. Neler çektik neler!
  • Bugn bile hala ayni seyler oluyo. Misal, aselsanin yaptigi bir urun iste ilen seviyese standatda olmamasina karsin, kabul heyeti SS kabul etmek zorunda kaliyor, ustkerinin baskisindan dolayi...
  • Askerler özellikle istemedi zaten bu dizayn helikopter yoktu toplama bişey yapıldı. ispanyanın oyu için casa, fransanın desteği için ( AVRUPA BİRLİĞİ) bu helikopter alındı.
  • 25 sene oncesi mi tartisiliyor ?
  • Asker Cougar'ları belki de o helikopterlerin kullanım amaçlarına uygun şekilde ve yerde kullanmak için istemiş olabilir asıl soru Cougar'ların kullanımına uygun olmayan yer ve şartlarda neden kullanıldığı ve geçmişteki kazalarına rağmen kullanılmakta hala niye ısrar edildiği. Ayrıca ülkemiz terörle 40 yıldır savaşıyor ancak biz aleyhimize ne varsa yapan ülkelerden boyuna ithalat yapıyoruz,ihale veriyoruz,vatandaşlarını ülkemize kimlikle sokuyoruz,vergisiz ev,arsa almalarına izin veriyoruz,topraklarında teröristlerin kamp kurmasına izin veren Suriye'nin vatandaşlarını ülkemize dolduruyoruz,dünya'da ilk kez pkk'ya resmi ofis ve kamp açma izni veren Rusya'nın başındakine 'dostum' diyoruz,Almanya,Abd gibi ülkelerdeki fetocuları paketleyip ülkeye getiremiyoruz ya da bir şekilde hesaplarını göremiyoruz,siyasette fetocular araştırılsın önergelerini red ediyoruz,devlet kurumlarındaki,siyasetteki vs fetocuları temizlemiyoruz hal böyle olunca terörle mücadelede nasıl başarılı oluyoruz?
  • Yine her olayda olduğu gibi medya tarafından konu saptırılmış,öküzün altında buzağı aranmaya başlamıştır. Olayın sebebi bellidir: olumsuz hava koşulları. O bölgede uçan biri olarak şunu ifade ediyorum; bu mevsimde görüşü azaltan ani hava değişimleri (4-5 dk içinde) meydana gelebilmektedir.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda 1996'dan bu yana görev yapan ve son olarak 11 askerimizin şehit olduğu kaza ile gündeme gelen Cougar helikopterlerini kendisinin aldırdığı iddialarına yanıt veren Tansu Çiller, "Coguar'ların alınmasını askerler önerdi. Onların önermediği bir şeyi almam mümkün mü?" ifadelerini kullandı.

Bitlis Tatvan'da 11 askerin şehit olduğu helikopter kazasının ardından Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda 1996'dan bu yana görev yapan Cougar helikopterleri yeniden tartışılmaya başlandı.

Bugüne kadar düşmesi sonucu 39 askerimize mezar olan helikopterlerle ilgili ilgili en dikkat çeken çıkış emekli Tuğgeneral Osman Aydoğan'dan geldi. Helikopterlerin Tansu Çiller döneminde AB Gümrük Birliği'ne yaranmak için alındığını ifade eden Aydoğan, "Asker alınmasına kesinlikle karşıydı" ifadelerini kullandı.

Bu çıkış sonrası gözlerin çevrildiği Çiller, Hürriyet gazetesinden Abdulkadir Selvi'ye yaptığı açıklamada "Doğan Güreş Paşa, Genelkurmay Başkanı'ydı. Savunma sanayisinde geniş araştırmalar yapılır, askerler TSK'nın ihtiyaçlarına göre bize önerilerde bulunurdu. Cougar'ların alınmasını askerler önerdi. Onların önermediği bir şeyi almam mümkün mü? O helikopterlerde askerlerimiz taşınacak, onlar benim evlatlarım. Evlatlarıma zarar verecek bir şeyi benim almam mümkün mü? Askerler önerdi, aldık. Onların önermediği bir şeyi almak bana zul gelir" sözlerine yer verdi.

İşte Çiller'in konuyla ilgili değerlendirmesi;

"Asker talep etti. Ben onu yerine getirdim. Bana askerin önerdiği neyse yaptım. Terörle mücadele sadece içeride yapılmıyor. Dışarıda da yapılması gerekiyor. Asker içeride PKK ile mücadele ederken ben dış politikasını hazırladım. Hükümet olarak terörle mücadelenin dış politikasını iyi hazırlamanız gerekir. Ben bunu iyi yaptım. Bugün de terörle mücadele başarılı bir şekilde yürütüyor

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne alınacak olan helikopter işi teknik bir konuydu. Ben her zaman teknik konuları askere bıraktım. O dönemler istediğiniz her silahı alamadığınız dönemlerdi. Şimdi bile bazı silahlar alınamıyor. Askerler talepte bulununca ben siyaseten bu engelleri aşıp, askerin isteğini yerine getirdim. Terörle mücadele sadece içeride değil, dışarıda da veriliyordu. Ben başbakan olarak dışarıdaki şartları hazırladım. Ama bu tür teknik konuları askere bıraktım. Onlar seçtiler. Ben onların önerilerini elekten eler gibi eleyip, canı pahasına terörle mücadele eden askerin talebini yerine getirdim. Cougar'ları da asker istediği için aldım."

Cougar helikopterleriyle ilgili tartışma sürüyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

~ 3 yıl önce
Hayat budur işte dün dündür bugün bugün demişti Rahmetli Demirel sen istediğin kadar tartış o zaman itirazlar edildi askeri amaca uygun olmadığı söylendi ama almak zorunda olunduğu için alındı şimdi top yine askerlere atıldı Siysasilerin hiçbir zaman suçu ve kabahati olmaz söz uçar yazı kalır bu nedenle yaptığın her işi sağlam yapmak esastır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Neden alınmasın? ~ 3 yıl önce
Herkes uzman. 30 yıl önceki alımı değerlendiriyor. Alınmış işte. 3 tane düştüyse düştü. Korgeneralin o siste buzda işi neydi? Taksi olarak kullanmasaydı o havada.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cormoran ~ 3 yıl önce
Ben Tansu Çillerin hiçbir sözüne inanmam. İstersen onu Demirele sorun. Böyle bir alımda hiç siyasi etki olmaz mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ~ 3 yıl önce
Kaza neden olmuş ona bakmak lazım. Kaza helikopter kaynaklı mı? O zaman uçuşunu keselim. Ama meteoroloji kaynaklıysa bunda helikopterin suçu ne? Kaza yapan her hava aracını envanterden çıkaralım o zaman. Neyle uçacaz sonra?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vatandaş ~ 3 yıl önce
Bunların reklamını yapıyorsunuz ya içim yanıyor. Neler çektik neler!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ex Aviator ~ 3 yıl önce
Bugn bile hala ayni seyler oluyo. Misal, aselsanin yaptigi bir urun iste ilen seviyese standatda olmamasina karsin, kabul heyeti SS kabul etmek zorunda kaliyor, ustkerinin baskisindan dolayi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aydın ~ 3 yıl önce
Askerler özellikle istemedi zaten bu dizayn helikopter yoktu toplama bişey yapıldı. ispanyanın oyu için casa, fransanın desteği için ( AVRUPA BİRLİĞİ) bu helikopter alındı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ilginc ~ 3 yıl önce
25 sene oncesi mi tartisiliyor ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
??? ~ 3 yıl önce
Asker Cougar'ları belki de o helikopterlerin kullanım amaçlarına uygun şekilde ve yerde kullanmak için istemiş olabilir asıl soru Cougar'ların kullanımına uygun olmayan yer ve şartlarda neden kullanıldığı ve geçmişteki kazalarına rağmen kullanılmakta hala niye ısrar edildiği. Ayrıca ülkemiz terörle 40 yıldır savaşıyor ancak biz aleyhimize ne varsa yapan ülkelerden boyuna ithalat yapıyoruz,ihale veriyoruz,vatandaşlarını ülkemize kimlikle sokuyoruz,vergisiz ev,arsa almalarına izin veriyoruz,topraklarında teröristlerin kamp kurmasına izin veren Suriye'nin vatandaşlarını ülkemize dolduruyoruz,dünya'da ilk kez pkk'ya resmi ofis ve kamp açma izni veren Rusya'nın başındakine 'dostum' diyoruz,Almanya,Abd gibi ülkelerdeki fetocuları paketleyip ülkeye getiremiyoruz ya da bir şekilde hesaplarını göremiyoruz,siyasette fetocular araştırılsın önergelerini red ediyoruz,devlet kurumlarındaki,siyasetteki vs fetocuları temizlemiyoruz hal böyle olunca terörle mücadelede nasıl başarılı oluyoruz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne alaka ~ 3 yıl önce
Yine her olayda olduğu gibi medya tarafından konu saptırılmış,öküzün altında buzağı aranmaya başlamıştır. Olayın sebebi bellidir: olumsuz hava koşulları. O bölgede uçan biri olarak şunu ifade ediyorum; bu mevsimde görüşü azaltan ani hava değişimleri (4-5 dk içinde) meydana gelebilmektedir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000