25 Şubat 2018, Pazar 12:40:43

Çeşme'yi havalimanı heyecanı sardı

Yaz turizminin önde gelen merkezlerinden Çeşme, Alaçatı'ya yapılacak havalimanıyla 12 ay turist ağırlamayı hedefliyor.
  • Airporthaber başta olmak üzere, artık hava alanı istenen her noktaya en yakın hava alanından hızlı tren veya metro bağlantısı isteyelim. Bir kampanya başlatalım. Hava alanı hem inşaat, hemde işletme maliyeti bakımından hiçte rantabl değil. Bakanlık bu konuda daha hızlı çözüm üretmeli.
  • Otobanla bağlanan 30-40 dakika mesafede uluslararası bir havaalanı varken bu ne israf...
  • Çeşmeyi yazık etmeyin,izmir,bodrum tam verimli kullanılmıyorken,beton doldurmayın heryeri
  • Şimdi nereyi bozalım? Buldum Çeşme
  • Memlekette nekadar havalianı sevdalisi var.Bunlar beton beton. Dogaya zarar vermesin ne demek. Nasil mumkun olacak.Madem cok lazimsa Cesme'ye Bodrumdan yada Izmirden artik neresi uygunsa hizli tren yada metro gibi bir rayli sistem koysan cokmu zor. Yazik, yukaridaki yorumlari yapanlar eminim hepiniz doga sevdalisi, modern okumsu yazmis insanlarsinizdir.
  • Çeşme'de bir Altınyunus vardı taa 40 yıl önce;turizm bir yana toplantılar,kongreler orada yapılırdı.Ulaşım sektörünün,hele havalimanının turizme katkısı tartışılmaz.
  • Çeşmeye giden turist sayısı kaç ? Yabancı turist oranı %10'u geçmez. Tamamen sosyetik bir hamburgerin 60 TL ye satıldığı bir yer. Havaalanı yöre gelişsin diye açılır. Burası zaten almış başını gitmiş. Yazık değil mi paralara.
  • Bodrum'da havaalanı merkeze 40 dk mesafede virajlı bir yolla gidiliyor ve bu halde 12 ay turizm sezonu var, Çeşme ise Adnan Menderes'e otoyol ile bağlı ve 40 dk mesafede. Çeşme'ye havaalanı yapılmalı mı? Bence evet yapılmalı ancak bahanesi bu olmamalı. Havacılık; havaalanı, uçak ve mantıkla gelişir. 2 – 3 vasıfsızın icraat çabasıyla değil.
  • Çeşme hakediyor. Niğde miğde oralara yapmaya değmez :)
  • Çesme esnafinin oturup sezonum kısa hazır gelen varken kazıklayabildiğim kadar kazıklayayım mantığından kurtulması gerek. Gereksiz bir yatırım Zafer havaalanından daha fazla zarar getirecek. Yolcu garantisi verecekler. Zaten sezon 2 ay ve sonuç yine para bizden çıkacak.

Yaz turizminin önde gelen merkezlerinden Çeşme, Alaçatı'ya yapılacak havalimanıyla 12 ay turist ağırlamayı hedefliyor.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, turizmin konaklama, tur operatörlüğü ve ulaşım olarak 3 sacayağı üzerine kurulu olduğunu belirterek, ilçede konaklama ve tur operatörlüğünün bulunduğunu, ulaşım eksiğinin tamamlanmasıyla dünya çapında iddialı bir merkezin yaratılacağını ifade etti.

Havalimanı projesiyle sadece turizmcilerin değil, esnafın da kazanacağını vurgulayan İşler, "Karayoluyla İzmir'i İstanbul'a bağlama çalışmaları halen devam etmekte. Bu proje ise Çeşme'yi sadece Türkiye'ye değil, dünyaya bağlayacak." dedi.

Muğla'nın Bodrum ilçesinde bulunan havalimanı sayesinde ilçeye kışın bile turist geldiğine işaret eden İşler, Çeşme'nin ise Bodrum'dan kış turizmi anlamında daha avantajlı olduğunu ve projeyle sezonu 3 aya değil, 1 yıla yaymak istediklerini aktardı.

İlçeye özel stratejik plan

İşler, Çeşme'nin en kıymetli tarafının doğası olduğunun altını çizerek, turizmci olarak doğayı pazarladıklarını ve gelir elde ettiklerini ifade etti.

Havalimanı projesi sonrası yatırımların artacağını tahmin ettiklerini belirten İşler, doğanın korunması adına Çeşme'nin özel bir bölge olarak ele alınması ve ilçeye özel stratejik plan yapılması gerektiğini vurguladı.

Havalimanı projesine bazı kesimlerin karşı çıktığına değinen İşler, şöyle konuştu:

"Çeşme otobanı yapılırken de bazı kesimler bu yatırımın gereksiz olduğunu söylediler. Bunun müsriflik olduğunu iddia etmişlerdi. Bugün gelinen noktada otobanın bile yetmediğini görüyoruz. Çeşme'nin müthiş bir çekim gücü var. 12 ay sürdürülebilir turizm yapılacak bir yer. Havalimanı Çeşme için bir ihtiyaç."

Sabiha Gökçen Havalimanı örneği

Çeşme Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Veysi Öncel de Çeşme'nin karşısında bulunan Sakız Adası'nda havalimanı olduğunu anımsatarak, Çeşme'ye de böyle bir projenin gerekli olduğunu söyledi.

Günden güne ilerleyen turizmde Adnan Menderes Havalimanı'na alternatif olabilecek, özellikle charter uçuşların ve özel uçakların inebileceği havalimanının ilçe için önemine değinen Öncel, "Şu anda ihtiyaç yok gibi gözükebilir ancak Sabiha Gökçen Havalimanı yapılırken 'Burası neden yapıldı?' diyenler oldu. Şimdi ise bir pist daha yapılması talep ediliyor. Çeşme'yi dünya markası yapacaksak havalimanı olmazsa olmaz." ifadelerini kullandı.

Geleceğe dönük planlar yapılması gerektiğini kaydeden Öncel, ilçeye gelen yabancı turist sayısında havalimanının aktif olmasıyla bir artış beklediklerini belirtti.

"Turizm sezonu 12 ay olacak"

AK Parti Milletvekili Mahmut Atilla Kaya da havalimanını Çeşme'ye kazandıracaklarını dile getirdi.

Çeşme ve Alaçatı'nın İzmir'in turizm noktasında en önemli durağı olduğunun altını çizen Kaya, "Bu destinasyonun sadece Türkiye açısından değil, Avrupa açısından da önemli bir hale gelme ihtimali var. Özellikle otoyol yatırımı sonrası hareketlenen Çeşme'nin daha ulaşılabilir olması lazım." diye konuştu.

İlçede faaliyet gösteren turizmcilerin ilk isteğinin havalimanı olduğunu anlatan Kaya, "11 Aralık 2017'de Kalkınma Bakanlığından ihaleye çıkma onayını aldık. 17 Şubat'ta ihale süreci başladı. Havalimanı 1 milyon 697 bin metrekare üzerine yapılacak." dedi.

İhale sürecinin ardından havalimanını ilçeye kazandırmak için ellerinden geleni yapacaklarını belirten Kaya, sözlerini şöyle tamamladı:

"Adnan Menderes Havalimanı iç hatlar terminali Türkiye'nin en büyüğü, Avrupa'da ilk 3'te. Ancak bizim beklentilerimiz çok daha fazla. Bu havalimanıyla Çeşme'yi uluslararası bir alana kaydırmış olacağız. Çeşme'de turizm sezonu maalesef sadece yaz aylarında. Bu yatırımla beraber ilçedeki turizm sezonu 12 aya çıkacak. Havalimanı ilk etapta turizm amaçlı olarak planlanıyor. Bu yatırım gerçekleştiği zaman bunun işleyişini hep birlikte göreceğiz. Çeşme, rakipleri arasında artı değer kazanacak."

Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre, Çeşme Alaçatı Havalimanı ihalesi 20 Nisan'da gerçekleştirilecek.

Çeşme'yi havalimanı heyecanı sardı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

metro ~ 5 yıl önce
Airporthaber başta olmak üzere, artık hava alanı istenen her noktaya en yakın hava alanından hızlı tren veya metro bağlantısı isteyelim. Bir kampanya başlatalım. Hava alanı hem inşaat, hemde işletme maliyeti bakımından hiçte rantabl değil. Bakanlık bu konuda daha hızlı çözüm üretmeli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne demişler...inşaat yap..!! ~ 5 yıl önce
Otobanla bağlanan 30-40 dakika mesafede uluslararası bir havaalanı varken bu ne israf...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A330cu ~ 5 yıl önce
Çeşmeyi yazık etmeyin,izmir,bodrum tam verimli kullanılmıyorken,beton doldurmayın heryeri

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Endi ~ 5 yıl önce
Şimdi nereyi bozalım? Buldum Çeşme

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Andro ~ 5 yıl önce
Memlekette nekadar havalianı sevdalisi var.Bunlar beton beton. Dogaya zarar vermesin ne demek. Nasil mumkun olacak.Madem cok lazimsa Cesme'ye Bodrumdan yada Izmirden artik neresi uygunsa hizli tren yada metro gibi bir rayli sistem koysan cokmu zor. Yazik, yukaridaki yorumlari yapanlar eminim hepiniz doga sevdalisi, modern okumsu yazmis insanlarsinizdir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Wind surf ~ 5 yıl önce
Çeşme'de bir Altınyunus vardı taa 40 yıl önce;turizm bir yana toplantılar,kongreler orada yapılırdı.Ulaşım sektörünün,hele havalimanının turizme katkısı tartışılmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fuzuli ~ 5 yıl önce
Çeşmeye giden turist sayısı kaç ? Yabancı turist oranı %10'u geçmez. Tamamen sosyetik bir hamburgerin 60 TL ye satıldığı bir yer. Havaalanı yöre gelişsin diye açılır. Burası zaten almış başını gitmiş. Yazık değil mi paralara.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mantık ~ 5 yıl önce
Bodrum'da havaalanı merkeze 40 dk mesafede virajlı bir yolla gidiliyor ve bu halde 12 ay turizm sezonu var, Çeşme ise Adnan Menderes'e otoyol ile bağlı ve 40 dk mesafede. Çeşme'ye havaalanı yapılmalı mı? Bence evet yapılmalı ancak bahanesi bu olmamalı. Havacılık; havaalanı, uçak ve mantıkla gelişir. 2 – 3 vasıfsızın icraat çabasıyla değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Karşı çıkan yok ~ 5 yıl önce
Çeşme hakediyor. Niğde miğde oralara yapmaya değmez :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kcolak ~ 5 yıl önce
Çesme esnafinin oturup sezonum kısa hazır gelen varken kazıklayabildiğim kadar kazıklayayım mantığından kurtulması gerek. Gereksiz bir yatırım Zafer havaalanından daha fazla zarar getirecek. Yolcu garantisi verecekler. Zaten sezon 2 ay ve sonuç yine para bizden çıkacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000