11 Ağustos 2015, Salı 09:38:17

Cengiz Topel'de ILS çalışmaları devam ediyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kartepe ilçesindeki Cengiz Topel Havalimanına Aletli İniş Sistemi (ILS) konulması için yapılan çalışmaları inceledi.
  • Artık buraya uçak bakım hangarı yapılması gerekir
  • gereken önem verilse en az sabiha gökçen kadar potansiyele sahip bir havaalnı. yeri ve konumu mükemmel. apronu da büyütüldü, 7-8 uçak kapasiteli. türkiyenin her yerine sefer yapılabilir, ilerİki dönemde ikinci pist ve apron büyütme çalışmasıyla çok büyük ve verimli olabilir.
  • Sayın Yetkililer birazda Zonguldak havaalanı ile ilgilenseniz eksiklikleri giderilse pist uzatilsa mania teşkil eden itfaiye binası yıkılıp başka bi yere yapılsa yurtiçi uçuşlar başlatılsa ....
  • buraya çok fazla uçulmuyor Cengiz Topel CAnlandırılmalı bence
  • 21 ağustosta ilk hac kafilesi havalanacak.Uçuşlar 738 ile mi, 321 ile mi olacak?

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, incelemelerinin ardından değerlendirmede bulunan Bakan Işık, ILS'nin temel olarak yön bulucu (Localizer/LLZ) ve süzülüş hattı belirleyici (GP) cihazlarından oluştuğunu belirtti.

Sistemin uçuş iptallerini ve başka meydana yönlendirmeleri asgariye indiren Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü tarafından tanımlanan ana hava seyrüsefer sistemi olduğunu belirten Işık, "Aletli İniş Sistemi, özellikle bulut tavanının düşük, görüşün kısıtlı olduğu sisli, yağmurlu ve karlı havalarda güvenli uçuş imkanı sunuyor.

Görüş mesafesinin yüksek olduğu durumlarda da güvenliğin yanı sıra konforlu bir yaklaşma ve iniş yapılmasına imkan sağlıyor" ifadesini kullandı.

Bir piste ILS'nin kurulabilmesi için topoğrafik yapının da uygun olması gerektiğini işaret eden Işık, localizer istasyonunun montajının bittiğini, kalibrasyonunun uçuş kontrol testleri yapılarak 26 Haziran 2014'te hizmete verildiğini hatırlattı.

Süzülüş hattı belirleyici cihazı inşaat altyapı işi için DHMİ Genel Müdürlüğü ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi arasındaki protokol çerçevesinde 26 Kasım 2014'de toprak tesviye işlemine başlandığını anımsatan Işık, çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini bildirdi.

Bakan Işık, yaklaşık 15 güne kadar çalışmaların tamamlanmasının öngörüldüğünü belirterek, şunları kaydetti: "GP cihazı halihazırda havalimanımızda mevcut, montajının yapılmasına başlanmıştır. İnşaat altyapısının tamamlanmasının ardından uçuş kontrol uçağı tarafından kalibrasyonu uçuş kontrol testleri yapılarak hizmete verilecektir. Süzülüş hattı belirleyici cihazı hizmete verildiği zaman CAT-I şartlarında görüş ortalama 800 metre ve 60 metre yüksekliğe kadar emniyetli olarak alçaltabilmesine izin verecektir. GP cihazı hizmete verilmesi halinde sistem, havalimanımızın içinde bulunduğu mevcut topoğrafik durum sebebiyle CAT-I şartlarında hizmet verebilecektir."Cengiz Topel'de ILS çalışmaları devam ediyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

teknisyen ~ 6 yıl önce
Artık buraya uçak bakım hangarı yapılması gerekir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SUNEXPRES ~ 6 yıl önce
gereken önem verilse en az sabiha gökçen kadar potansiyele sahip bir havaalnı. yeri ve konumu mükemmel. apronu da büyütüldü, 7-8 uçak kapasiteli. türkiyenin her yerine sefer yapılabilir, ilerİki dönemde ikinci pist ve apron büyütme çalışmasıyla çok büyük ve verimli olabilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zonguldak ~ 6 yıl önce
Sayın Yetkililer birazda Zonguldak havaalanı ile ilgilenseniz eksiklikleri giderilse pist uzatilsa mania teşkil eden itfaiye binası yıkılıp başka bi yere yapılsa yurtiçi uçuşlar başlatılsa ....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kocaeli ~ 6 yıl önce
buraya çok fazla uçulmuyor Cengiz Topel CAnlandırılmalı bence

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY ~ 6 yıl önce
21 ağustosta ilk hac kafilesi havalanacak.Uçuşlar 738 ile mi, 321 ile mi olacak?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000