03 Nisan 2022, Pazar 15:20:23

'Çalışır durumda olan kaç adet yangın söndürme uçağı var'

Havaların ısınmasıyla birlikte orman yangınların yönelik uyarılar başladı. İYİ Partili Çıray, Bakan Kirişçi'ye çalışır hale kaç tane yangın söndürme uçağının olduğunu sordu.
  • ula biride yorumda PKK denen terör örgütünün yaktıgı ormanlar dememiş diyememiş.. zavallılar
  • Bu kara parti tun ulkeyi satti, yakti ,yikti boldu ve ac birakti...ekonomiyi allak bullak etti ve hic birseyi bec3remeyecegini kanitladi...umarim bunlar gidene kadar ulkede elle tuttulur birseyyler kalir...
  • Ucak alacak paranız mı yok. Yoksa ozellikle mi alınmıyor !?
  • Haziran geliyor, hava çok sıcak olacak, yangınlar yine başlayacak ama yerdeki her uçak lazım olacak, ihale iptal olmuş yine.. bakalım nasıl olacak?

Türkiye geçen yazı, orman yangınlarının pençesinde geçirdi. Yangınlar sırasında en çok tartışılan konu ise yangın söndürme uçaklarının olmaması, Türk Hava Kurumu’nun uçaklarının ise bakımlarının yapılmaması oldu.

MECLİS’İN GÜNDEMİNDE UÇAKLAR VAR
Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte orman yangını riski yeniden gündeme geldi.

Orman Genel Müdürlüğü, Doğu Karadeniz'i orman yangınlarına karşı uyardı ve "Hava sıcaklıkların artması, nemin düşmesi ve şiddetli lodos orman yangın riskini artırıyor. Çok dikkatli olalım, ormanlarımızı koruyalım" ifadelerini kullandı.

Yangınlar döneminde, hükümetten gelen “uçak filosu kurulacak” açıklamasının akıbeti ise merak ediliyor.

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci'ye, "Yangın söndürme filosuna ait, ulusal coğrafi koşullarımıza uygun, yüksek kapasiteli ve çalışır durumda olan kaç adet yangın söndürme uçağı, helikopter, hava aracı vardır" diye sordu.

Çıray, Bakan Kirişci’nin yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde, geçen yıl can kayıplarının yaşandığı ve binlerce hektarlık ormanın kül olduğu yangınları hatırlattı.

“YÜKSEK KAPASİTELİ VE ÇALIŞIR DURUMDA OLAN KAÇ ADET YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞI, HELİKOPTER, HAVA ARACI VARDIR”
Bütün bu uyarıların dikkate alınmaması halinde çıkacak her yangından Tarım ve Orman Bakanı’nı doğrudan sorumlu tutacağını ve ağır görev ihmali çerçevesinde suç duyurusunda bulunacağını açıklayan Çıray, Kirişci’ye şu soruları yöneltti:

“Yangın söndürme filosuna ait, ulusal coğrafi koşullarımıza uygun, yüksek kapasiteli ve çalışır durumda olan kaç adet yangın söndürme uçağı, helikopter, hava aracı vardır? Orman yangınlarının birçok orman alanında eş zamanlı başladığı durumlarda maksimum müdahalede bulunulabilmesi için asgari uçak sayısının kaç olması gerekmektedir?

Erken uyarı ve hızlı müdahaleyi kolaylaştıracak teknolojik çalışmalarınız var mıdır? Var ise bu çalışmalar nelerdir?

2021 senesinde yanan alanlar ile ilgili yeniden ormanlaştırma hedefine yönelik başlatılan restorasyon ve rehabilitasyon çalışmalarında hangi aşamaya gelinmiştir?

Ülkemizde yangın çıktığında söndürme çalışmalarının etkinliğinin artırılması amacıyla başka ülkelerle yapılan anlaşmalar var mıdır? Var ise bu anlaşmalar hangi ülkelerle ve ne tür kıstaslarla yapılmıştır? Yok ise yapmayı düşünüyor musunuz?”

'Çalışır durumda olan kaç adet yangın söndürme uçağı var'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

no name ~ 4 ay önce
ula biride yorumda PKK denen terör örgütünün yaktıgı ormanlar dememiş diyememiş.. zavallılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bu kara parti ~ 4 ay önce
Bu kara parti tun ulkeyi satti, yakti ,yikti boldu ve ac birakti...ekonomiyi allak bullak etti ve hic birseyi bec3remeyecegini kanitladi...umarim bunlar gidene kadar ulkede elle tuttulur birseyyler kalir...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazık ~ 4 ay önce
Ucak alacak paranız mı yok. Yoksa ozellikle mi alınmıyor !?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yalaza ~ 4 ay önce
Yaratılan tüm geliri Saray ve yandaşları yiyiyor.
Airmail34 ~ 4 ay önce
Haziran geliyor, hava çok sıcak olacak, yangınlar yine başlayacak ama yerdeki her uçak lazım olacak, ihale iptal olmuş yine.. bakalım nasıl olacak?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000