19 Mayıs 2013, Pazar 11:01:23

BUGÜN 19 MAYIS... KUTLU OLSUN!

Bugün Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, Samsun'a ayak bastığı, milli mücadele fitilini ateşlediği gün...
  • Atam baslikli arkadasim Yazdiklarinlarinla gunumuzu harika ozetlemissin ve bu sozleri cok guzel bir sekilde dile getirmissin. Ben dinime bagli, yasaklarina onem veren ama fanatik ve dar goruslu olmayan biriyim. Muslumanlik altina siginarak milli gecmisini bilmeyen insanlarin varligi ulkemizde oldukca fazla. Bu insanlarin bilmedigi ezanimizi Mustafa Kemal olmadan ingiliz somurgeligi altinda turkiye icinde duyamicak olmamizdi. Hicbir dini mensup muslumanlar kadars diger dinlere anlayisli degil. Bunun sikintisini bizzat isvicrede yasamaktayiz. Ulkemizi geriye goturen siyasi,irkci ve dinci yapilasmadan kurtulmasi dilegiyle. Ama ne yazikki bu yapilanmayi olusturacak siyasi parti varligi olmamasi uzuntusuyle. Butun siyasi partilerimiz bir organa farkli kollarla baglanmistir(illuminati) ATamazi rahmetle anariz. Sen rahat uyu Atam. Daha bizi sagci solcu, kurt turk, dini catismalarla bolemediler. Hain emellerinede hicbir zaman ulasamayacaklar!!!!!
  • Türk tarihi Atatürk'e indirgenir. Çünkü "Türk Devleti", "Türk Devrimi" ve ırktan bağımsız bir çağdaş "Türk Milleti", onun projesidir. Dediğiniz gibi Türk kavimleri çok komutan çıkarmıştır. Atatürk'ü Atatürk yapan, askerliği değil zaten, devrimciliği. Osmanlıyı sevebilirsiniz ama Osmanlılar kendini Türk kabul etmezdi. Türk sözcüğü Osmanlı'da bir aşağılama anlamında kullanılmıştır. Bunlar belgeli. Atatürk askeri yeteneklerini Osmanlı'ya borçlu değil. Sakarya ve Büyük Taarruz'da yaptıkları, o güne kadarki bütün askeri doktrinlerin dışında. Osmanlı'dan öğrendiklerine kalsa Sakarya'da Çal Dağı düştüğünde yenilmiştik; Ankara düşüyordu ki Türk Milleti yerine Anadolu'da yitik bir kavim olacaktık. Bayramınız kutlu olsun.
  • Sen tarihi sevipte;yanlızca büyük komutan olarak,Fatih ve Atatürkü görüyorsan bir zahmet sen o tarihi sevme! Türk tarihi (şuan için bilinen) M.Ö 220 den başlar.Günümüz de 14'ü özrek ve 7'si bağımsız olmak üzere,21 devlet olarak devam etmektedir. Bu süreç için de,113 Türk devleti kurulmuş ve nice değerli komutanlar gelip geçmiştir. Diğer komutanlara saygım var. Fakat benim en sevdiğim iki komutan vardır;biri Metehan ve diğeri Yavuz Sultan Selimdir.Osmanlı ile ne alaka demenden önce de, Atatürk'ü yetiştiği askeri sistem nedir? Hangi okullarda eğitim almış ve askeri disiplin kazanılması sağlanmıştır. Bunu iyi bilmek gerek. Atatürk ve gelmiş ve geçmiş diğer koutanlar gökten zembilli inmemiştir. Türk tarihi bir kişiye indirgenilemez!!!
  • Bütün THY grevcilerinin Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutlarım. Bandırma vapurunun demir aldığı gün yola çıktılar ve tüm zorluklara rağmen Samsun'dalar. Ne demişti Ata? "Hayat mücadeledir. Hayatta başarı, mücadelede başarı ile mümkündür." Kırmızı-beyaz bugün en çok onlara yakışıyor.
  • “17 Kasım... Mustafa Kemal için idam fermanı yazan Vahdettin’in Türkiye’den defolup gittiği gündür! “Dersaadet işgal orduları başkumandanı General Harrington cenaplarına... İstanbul’da hayatımı tehlikede gördüğümden, İngiltere devlet-i fahimanesine (yüce devletine) iltica ve bir an evvel naklimi taleb ederim efendim” diye dilekçe yazıp, hiç utanmadan, “halife-i müslimin” diye imzalayan Vahdettin’in, İngiliz işgal zırhlısının ambarına f.re gibi saklanarak kaçtığı gündür!"
  • Bugun seni anlayamayan okadar cok orumcek beyinli var ki ulkede. Ve maalesef direksiyonda onlar var atam. Etraflarina da bakmiyorlar. Suriye bitik, irak bitik, iran da halk inliyor ambargolardan. Libya desen ayni. Gormuyorlar atam. Kildiklari namazin ezan sesinin senin kurtardigin cumhuriyette oldugunu gormuyorlar. Bu biat kulturu serv i imzalamadi mi? Ayni zihniyete savas acmasaydin atam isimleri bile yunan fransiz ismi olacakti. Babalarinin bile türk müslüman olmasinin sebebi sensin atam. Ve turlu bahanelerle her cumhuriyet bayrami 23nisan 19mayis yasaklaniyor atam. Bu seferde hayay patlamalari varmiş. Yasssah atam yine yassah. Kurdugun cumhuriyeti senin zamaninda savas ile alamayanlar bugun para ile satin aliyor atam. HALKIN NE MI YAPIYOR? UYUYOR ATAM UYUYOR......
  • Osmanlının yetiştirmiş olduğu, en iyi komutanlardan biri olan M.Kemal Atatürk'ü saygıyla anıyoruz.
  • Hürriyet gazetesinin internet sitesinde dahi olmayan 19 Mayıs kutlama mesajının sizin sitenizde manşetten yer alması mutluluk verici. Sizin de 19 Mayıs'ınız kutlu olsun.
  • Bügün heryer Çekemeyen Yobazlarla dolu .. YAŞA MUSTAFA KEMAL PAŞA ... GENÇLİĞE EMANET ETTİĞİN CUMHURİYET DAİMA KALICIDIR RAHAT UYU

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Mustafa Kemal Atatürk'ün, Bandırma vapuru ile Samsun'a vardığı ve İstiklal Savaşı'nı başlattığı gün...

AirportHaber olarak tüm Türkiye'nin ve okuyucularımızın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyoruz.

İŞTE 19 MAYIS'IN ANLAM VE ÖNEMİNİ BELİRTEN BİR YAZI

Atatürk Millî Mücadele döneminde Türk milletini ileri götürecek ve köhnemiş fikirlere karşı gelecek olanların genç fikirler olduğunu görmüştü. Bu nedenle “Gençlik” kavramı Atatürk için ayrı bir önem taşıyordu. Atatürk gençlerden bahsederken sık sık, yaş sınırı dışında fikri olarak gençliği yani, fikirde yeniliği ifade etmekteydi. O’nun şu sözü çok anlamlıdır: “Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.”

Atatürk’ün gençliğe armağan ettiği ve “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan 19 Mayıs’ın önemini anlayabilmek için onun 16–19 Mayıs 1919 tarihleri arasında gerçekleştirdiği İstanbul-Samsun yolculuğunu bir kez daha hatırlamamız gerekir.

Atatürk’ün Samsun’a ayak basışı, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki önemli olaylardan biridir. Türk Milleti Birinci Dünya Savaşı sonrasında kötüleşen koşullar içinde kurtuluş çareleri ararken, Mustafa Kemal Atatürk ortaya çıktı ve Samsun’a ayak basarak “Kurtuluş” yolunu açtı. Bu nedenle Atatürk’ün 16–19 Mayıs 1919 tarihleri arasında gerçekleştirdiği, İstanbul’dan başlayan yolculuğu bir kurtuluş dönemini simgeler. Ata’nın Samsun’a ayak basışının taşıdığı önemi, onun “Büyük Nutku”nu 19 Mayıs 1919 tarihi ile başlatmasından da anlayabiliriz.

Samsun işgal kuvvetleri için önemli noktalardan biriydi. Stratejik bakımdan büyük öneme sahipti ve Karadeniz’den Orta Anadolu’ya açılan en rahat ve güvenilir kapıydı. İngilizler 9 Mart 1919 tarihinde Samsun’a askerî birlik çıkarmışlardı.

Buna tepki olarak Türk Makinalı Tüfek birliğinden Hamdi adındaki bir teğmenin askerlerini alarak dağa çıkması dikkatleri bu bölgeye çekti ve İngiliz Yüksek Komiserliği’nin de Türk halkının silâhlandığı konusundaki şikâyetleri üzerine bu bölgeye güvenilir bir kumandanın olağanüstü yetkilerle gönderilmesine karar verildi. Bu kumandan Mustafa Kemal Atatürk’tü ve Atatürk uzun zamandan beri ülkenin içinde bulunduğu bu umutsuz duruma üzülüyor ve birşeyler yapmak için Anadolu’ya geçmek istiyordu. Bu O’nun için bulunmaz fırsattı. İstanbul-Samsun yolculuğu öncesinde Atatürk’le Padişah Vahdettin arasında geçen konuşmayı Atatürk şöyle anlatır:

“-Paşa, Paşa!... Şimdiye kadar devlete çok hizmet ettin! Bunların hepsi artık bu kitaba girmiştir! Bunları unutun, asıl şimdi yapacağın hizmet hepsinden daha önemli olabilir... Paşa, Paşa... Devleti kurtarabilirsin! “ Ulu önder, bu sözler üzerine düşüncelerini şöyle dile getirir:

Bu sözlerden hayrete düştüm. Acaba Vahdettin benimle içtenlikle mi konuşuyor?...O Vahdettin ki... Bütün yaptıklarından pişman mı olmuştur? Aldatıldığını mı anlamıştı? Fakat böyle bir yorum ile başka konulara girişmeyi ürkütücü saydım, kendine karşılık verdim:

—Kişiliğe güveninize ve bana bunca yüz verişinize teşekkür ederim... Elimden gelen hizmeti esirgemeyeceğime lütfen güveniniz...”

Atatürk bu konuşmada plânlarının sezilmiş olabileceği duygusuna kapılmıştı ama, O’nu bekleyen ve O’na güvenen bir“Türk Milleti” vardı.

Atatürk ile beraber 16 Mayıs 1919 Cuma günü başlayacak yolculuğa gemi kaptanı İsmail Hakkı Durusu dışında 18 kişi eşlik eder.

Atatürk beraberindeki kişilerle 16 Mayıs 1919 Cuma günü öğleden sonra “Bandırma” adındaki eski bir vapurla Galata rıhtımından ayrılır. Bandırma Vapuru bir gün sonra, saat 21.40 sıralarında İnebolu’ya varır.

18 Mayıs 1919 Pazartesi günüyse beklenen yolculuğun sonuna gelinir. Yolcular Kalyon Burnu denilen yerden sandallarla Merkez iskelesine çıkarılırlar. Bu sandallardan birinin sahibi olan İsmail Yurtsever anılarında, o zaman için Atatürk’ü tanımadığını söyler, Atatürk’ü sandalda ve Samsun’da iken geniş yakalı lejyon kaputu ve başında kalpakla gördüğünü anlatır. Atatürk, İstanbul’dan başlayan ve Samsun’da sona eren yolculuk esnasında, görevli bir askerdi ve giyimi de buna uygundu ancak Samsun’a ayak bastığı günden birkaç gün sonra asker değil, sivil olarak hareket edecekti.

Atatürk’ün Samsun’a çıkışında gördüğü manzara pek parlak değildi. Şehirde İngiliz işgal kuvvetleri vardı. Pontusçular sokaklarda kol geziyordu. Halk kendisini koruyamayacak durumdaydı. Atatürk bugün müze haline getirilen Hıntıka Palas’ta kaldıkları süre içinde hep bu sorunları düşündü, yolculukta geçirdiği uykusuz geceler sona ermemişti; şimdi de burada uykusuz geceler başlıyordu. Ama O’nda ve O’nun gibi düşünenlerde bu azim oldukça hiçbir engel aşılmaz değildi.

Bu yolculuk Türk Milleti için bir dönüm noktası, kurtuluşun başlangıcıydı. Atatürk, Millî Mücadele’yi başlatmak üzere Samsun’da Anadolu topraklarına ayak bastığı 19 Mayıs 1919 tarihinin önemi nedeniyle bu günü Türk gençliğine armağan etti. Atatürk: “Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum” derken Türk gençliğine olan güveni ifade ediyordu. O’nun şu sözleri de hepimiz için bir rehber olmalıdır: “Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kâfidir”.

BUGÜN 19 MAYIS... KUTLU OLSUN!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

B. ~ 9 yıl önce
Atam baslikli arkadasim Yazdiklarinlarinla gunumuzu harika ozetlemissin ve bu sozleri cok guzel bir sekilde dile getirmissin. Ben dinime bagli, yasaklarina onem veren ama fanatik ve dar goruslu olmayan biriyim. Muslumanlik altina siginarak milli gecmisini bilmeyen insanlarin varligi ulkemizde oldukca fazla. Bu insanlarin bilmedigi ezanimizi Mustafa Kemal olmadan ingiliz somurgeligi altinda turkiye icinde duyamicak olmamizdi. Hicbir dini mensup muslumanlar kadars diger dinlere anlayisli degil. Bunun sikintisini bizzat isvicrede yasamaktayiz. Ulkemizi geriye goturen siyasi,irkci ve dinci yapilasmadan kurtulmasi dilegiyle. Ama ne yazikki bu yapilanmayi olusturacak siyasi parti varligi olmamasi uzuntusuyle. Butun siyasi partilerimiz bir organa farkli kollarla baglanmistir(illuminati) ATamazi rahmetle anariz. Sen rahat uyu Atam. Daha bizi sagci solcu, kurt turk, dini catismalarla bolemediler. Hain emellerinede hicbir zaman ulasamayacaklar!!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ne alak'a ~ 9 yıl önce
Türk tarihi Atatürk'e indirgenir. Çünkü "Türk Devleti", "Türk Devrimi" ve ırktan bağımsız bir çağdaş "Türk Milleti", onun projesidir. Dediğiniz gibi Türk kavimleri çok komutan çıkarmıştır. Atatürk'ü Atatürk yapan, askerliği değil zaten, devrimciliği. Osmanlıyı sevebilirsiniz ama Osmanlılar kendini Türk kabul etmezdi. Türk sözcüğü Osmanlı'da bir aşağılama anlamında kullanılmıştır. Bunlar belgeli. Atatürk askeri yeteneklerini Osmanlı'ya borçlu değil. Sakarya ve Büyük Taarruz'da yaptıkları, o güne kadarki bütün askeri doktrinlerin dışında. Osmanlı'dan öğrendiklerine kalsa Sakarya'da Çal Dağı düştüğünde yenilmiştik; Ankara düşüyordu ki Türk Milleti yerine Anadolu'da yitik bir kavim olacaktık. Bayramınız kutlu olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ne alak 13:11:16 ~ 9 yıl önce
Sen tarihi sevipte;yanlızca büyük komutan olarak,Fatih ve Atatürkü görüyorsan bir zahmet sen o tarihi sevme! Türk tarihi (şuan için bilinen) M.Ö 220 den başlar.Günümüz de 14'ü özrek ve 7'si bağımsız olmak üzere,21 devlet olarak devam etmektedir. Bu süreç için de,113 Türk devleti kurulmuş ve nice değerli komutanlar gelip geçmiştir. Diğer komutanlara saygım var. Fakat benim en sevdiğim iki komutan vardır;biri Metehan ve diğeri Yavuz Sultan Selimdir.Osmanlı ile ne alaka demenden önce de, Atatürk'ü yetiştiği askeri sistem nedir? Hangi okullarda eğitim almış ve askeri disiplin kazanılması sağlanmıştır. Bunu iyi bilmek gerek. Atatürk ve gelmiş ve geçmiş diğer koutanlar gökten zembilli inmemiştir. Türk tarihi bir kişiye indirgenilemez!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gercek Lider ~ 9 yıl önce
Türklerin değil,Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK'ü saygıyla anıyoruz.Arapların yaşayamadığı zoraki baharı değil, liderliğiyle getirdiği iklimle 90 yıldır kendi baharımızı yaşamamızı sağlayan adama şükranlarımızı sunuyoruz.
Yurttaş ~ 9 yıl önce
Bütün THY grevcilerinin Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutlarım. Bandırma vapurunun demir aldığı gün yola çıktılar ve tüm zorluklara rağmen Samsun'dalar. Ne demişti Ata? "Hayat mücadeledir. Hayatta başarı, mücadelede başarı ile mümkündür." Kırmızı-beyaz bugün en çok onlara yakışıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne Vahdettin'i ?! ~ 9 yıl önce
“17 Kasım... Mustafa Kemal için idam fermanı yazan Vahdettin’in Türkiye’den defolup gittiği gündür! “Dersaadet işgal orduları başkumandanı General Harrington cenaplarına... İstanbul’da hayatımı tehlikede gördüğümden, İngiltere devlet-i fahimanesine (yüce devletine) iltica ve bir an evvel naklimi taleb ederim efendim” diye dilekçe yazıp, hiç utanmadan, “halife-i müslimin” diye imzalayan Vahdettin’in, İngiliz işgal zırhlısının ambarına f.re gibi saklanarak kaçtığı gündür!"

Yanıtla

Kalan karakter 1000
atam ~ 9 yıl önce
Bugun seni anlayamayan okadar cok orumcek beyinli var ki ulkede. Ve maalesef direksiyonda onlar var atam. Etraflarina da bakmiyorlar. Suriye bitik, irak bitik, iran da halk inliyor ambargolardan. Libya desen ayni. Gormuyorlar atam. Kildiklari namazin ezan sesinin senin kurtardigin cumhuriyette oldugunu gormuyorlar. Bu biat kulturu serv i imzalamadi mi? Ayni zihniyete savas acmasaydin atam isimleri bile yunan fransiz ismi olacakti. Babalarinin bile türk müslüman olmasinin sebebi sensin atam. Ve turlu bahanelerle her cumhuriyet bayrami 23nisan 19mayis yasaklaniyor atam. Bu seferde hayay patlamalari varmiş. Yasssah atam yine yassah. Kurdugun cumhuriyeti senin zamaninda savas ile alamayanlar bugun para ile satin aliyor atam. HALKIN NE MI YAPIYOR? UYUYOR ATAM UYUYOR......

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 9 yıl önce
Osmanlının yetiştirmiş olduğu, en iyi komutanlardan biri olan M.Kemal Atatürk'ü saygıyla anıyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ne alak ~ 9 yıl önce
Ben tarihi seven birisiyim. Atatürk kadar iyi bir komutan üçü bulmaz. Ne en iyilerinden bahsediyorsun. Fatih Sultan Mehmet, Atatürk, bir üçüncü aklıma gelmiyor.
19 MAYIS ~ 9 yıl önce
Hürriyet gazetesinin internet sitesinde dahi olmayan 19 Mayıs kutlama mesajının sizin sitenizde manşetten yer alması mutluluk verici. Sizin de 19 Mayıs'ınız kutlu olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FERHAT BERLİN ~ 9 yıl önce
Bügün heryer Çekemeyen Yobazlarla dolu .. YAŞA MUSTAFA KEMAL PAŞA ... GENÇLİĞE EMANET ETTİĞİN CUMHURİYET DAİMA KALICIDIR RAHAT UYU

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000