08 Nisan 2018, Pazar 12:00:34

'Bu yıl rekor yılı olacak'

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, uçak krizinin ardından geçen yıl Rusya Federasyonu'nda önemli bir geri dönüş yapıldığını belirterek, "Bu dönüşün 2018'de devam etmesini öngörüyoruz' dedi.
  • Sayın otelciler siz ruslara 10 euroya sattığınız odaları bize 100 euroya kakalarsınız. Korkmayın gelemeseler bile kar edeceksiniz. Gerçi aklı başında bir Türk vatandaşı Antalyayı hiç bir zaman tatil seçeneği olarak kullanmaz. Bademlerden kurulu belediye varken sizin işiniz hakikaten zor.
  • Antalyanın bağnaz belediye ile işi zor. Yakında şortla gezmeyide yasaklar.
  • İste arff rakam bilmez başarsı. Kıskananlar çatlasın.
  • Yatağımı 100 euroya satarım. Yeter ki gelsinler
  • Fiyatlar dip yapmıştı zaten 3 sezondur. Gelecek turist kesim ise tercih sebebi meselesi değil, fiyat avantajı yüzünden geliyor. Bu düşük fiyatlar memleketimin dezavantajı bilmem anlatabildimmi? Sadece Antalyadaki 5 yıldız tesis sayısı, İspanya genelindeki tesis sayısından fazladır. Gelgelelim herşey dahil uygulamayan bü ülkenin turizm gelirleri bizden kat be kat fazla ve sezon uzun. Bu kadar uzağa gerek bile yok. Yunanistanın mikonos gibi adaları bile bizden iyi kazanıyor. Bizden bile yaklaşık 1.5 milyon turist gittiği belirtiliyordu tüm sezonda. Hala neyin patlamasını uçmasını yaşıyoruz ya da yaşayacağız anlamadı. Sezon bitsinde demiyorum ama 2-3 sezon geçsin o zaman konuşalım hafız.
  • Yerli turizmciler iştahınız kabardı değilmi.Kendi vatandaşınıza imkansızlıklar sunun.Ancak ruslara çalışın.Tamamen duygusal(para para para)...
  • Vizeler kalksa rekorun rekoru kırılır da işte. Bir türlü anlaşamıyorlar.
  • İnsan,patron,çalışan,taksici,esnaf vs kalitesi iyi yönde değişmedikçe,kendi vatandaşına kendi ülkesinde daha pahalıya otel,tur vs hizmeti sattıkça, turistleri kazıklama,sahtekarlık,taciz bitmedikçe istediğin kadar rekor kır boş...

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, uçak krizinin ardından geçen yıl Rusya Federasyonu'nda önemli bir geri dönüş yapıldığını belirterek, "Bu dönüşün 2018'de devam etmesini öngörüyoruz. Rusya Federasyonu'nda yılın sonuna geldiğimizde yüzde 15 civarında bir artış bekliyoruz. Bu demektir ki Rusya Federasyonu'nda yeniden bir tarihi rekor kıracağız" dedi.

Turizm sezonuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan TÜROFED Başkanı Osman Ayık, şu ana kadar tüm önemli fuarları tamamladıklarını söyledi. En son Kiev'de mart ayının son haftasında UITT Fuarı'nı tamamladıklarını belirten Ayık, "Şu ana kadar baktığımızda, aşağı yukarı tüm kaynak pazarlarda 2017'nin çok fevkinde bir erken rezervasyon akışını müşahede ediyoruz. 2017 yılıyla kıyaslandığında ciddi bir artışla ve taleple Türkiye bütün destinasyonlarında karşı karşıya kalacak gibi gözüküyor" dedi.

'TÜRKİYE'YE ÇOK YOĞUN İLGİ'

Sezon başında Avrupa pazarında ciddi bir erken rezervasyon akışı olduğunu aktaran Osman Ayık, burada İngiltere'nin çok önemli bir yer tuttuğunu anlattı. İngilizlerin başta Antalya olmak üzere Türkiye'nin tüm bölgelerine, özellikle Ege'de Fethiye ve Marmaris'e yönelik ciddi bir rezervasyon artışı olduğunu vurgulayan Osman Ayık, "Avrupa pazarında Almanya'da da yavaş yavaş geri dönüş başladı. Belçika, Hollanda pazarları zaten bizim arzu ettiğimiz seviyelere gelmeye başladı. Ama en önemli dinamizm aslında Avrupa açısından baktığımızda 'Eski Demir Perde Ülkeleri', bugünün Avrupa Birliği üyesi olan Polonya, Macaristan, Çekya, Slovakya ve Balkan pazarlarında Türkiye'ye dönük çok yoğun bir ilgi gözüküyor. Bu erken rezervasyonlara da yansımış durumda" diye konuştu.

'UKRAYNA PAZARINDA DA HEDEF 1,5 MİLYON'

Son 5- 6 yıldır devamlı kayıpta olan İskandinav pazarında da 2018 rezervasyonlarında kıpırdanma göründüğünü belirten Osman Ayık, bunun da turizmcileri son derece mutlu ettiğini kaydetti. 2018 yılı geneline bakıldığında Rusya ve Ukrayna'da yoğun bir talep göründüğünü, rezervasyonlarda da bunun görüldüğünü vurgulayan Osman Ayık, şöyle dedi:

"Geçen yıl Rusya Federasyonu'nda uçak krizinden sonra çok önemli bir geri dönüş yaptık. Bu dönüşün 2018'de devam etmesini öngörüyoruz. Şu ana kadar rezervasyon akışında da böyle göstergeler mevcut. Uçak planlamaları son derece yüksek yapıldığı için Rusya Federasyonu ve Bağımsız Devletler Topluluğunda, tek beklentimiz bu planlamaların gerçekleşmesi ama her halükarda bu planlamalara ulaşılmasa da Rusya Federasyonu'nda yılın sonuna geldiğimizde yüzde 15 civarında başta Antalya olmak üzere tüm bölgelerde de bir artış bekliyoruz. Bu demektir ki Rusya Federasyonu'nda yeniden bir tarihi rekor kıracağız. Ukrayna pazarında da hedef 1,5 milyon olarak gözüküyor. Bu sayıya ulaşmak tabii Türkiye genelinde son derece önemli olacak. Ukrayna pazarında da buna benzer sinyaller alınıyor."

'2018'DE ÇİFT HANELİ BÜYÜME BEKLİYORUZ'

2018 yılında sadece Antalya değil, Türkiye genelinde çift haneli bir büyümeyi öngördüklerini anlatan Osman Ayık, yılın ilk üç aylık verilerine bakıldığında Antalya'nın yüzde 50'lere ulaşan büyümeyi gerçekleştirdiğini, mart ayı özelinde ise bunun yüzde 70'lere vardığını söyledi. Nevruzun tamamlandığını ve şu anda Paskalya tatilinin sürdüğünü belirten Osman Ayık, Paskalya sonrası da nisan ortasından itibaren yaz sezonunun yoğun şekilde başlayacağını aktardı. Sektör olarak fiyat- hizmet ilişkisini son derece dikkatle izleyip, kalite ve standartlardan ödün vermeden 2018 yılının genel seyrini tamamlamak gerektiğine işaret eden Osman Ayık, şöyle devam etti:

"Bu takdirde esas Türkiye en yoğun talebi 2019 ve sonrasındaki yıllarda görecek. Bunun arkasındaki temel neden de şudur; bizim ait olduğumuz Avrupa coğrafyasında 2017 yılında 60 milyonun üzerinde seyahat gerçekleşti. Bu 2018 yılında da muhtemelen bunun üzerinde bir rakam, 65- 70 milyon arasında oluşacak. Bunun yüzde 55'i dinlenme ağırlıklı tatillerden oluşur. Burada en büyük potansiyel alabilecek destinasyonlardan biri de bizim ülkemiz. Demek ki 2018 ve sonrasındaki yıllarda da önümüzde ciddi bir perspektif var, ciddi bir vizyon var. Biz burada hata yapmadığımız takdirde son derece iyi rakamları görmemiz mümkün olacak diye düşünüyoruz. 2018'de çift haneli bir büyüme bekliyoruz. İnşallah 2014'teki 40 milyonluk seviyeye tekrardan ulaşırız." (Hürriyet)

'Bu yıl rekor yılı olacak'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Otelciler ~ 5 yıl önce
Sayın otelciler siz ruslara 10 euroya sattığınız odaları bize 100 euroya kakalarsınız. Korkmayın gelemeseler bile kar edeceksiniz. Gerçi aklı başında bir Türk vatandaşı Antalyayı hiç bir zaman tatil seçeneği olarak kullanmaz. Bademlerden kurulu belediye varken sizin işiniz hakikaten zor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AYT ~ 5 yıl önce
Antalyanın bağnaz belediye ile işi zor. Yakında şortla gezmeyide yasaklar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rusa giden Arff ~ 5 yıl önce
İste arff rakam bilmez başarsı. Kıskananlar çatlasın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
100 euroluk adam ~ 5 yıl önce
Yatağımı 100 euroya satarım. Yeter ki gelsinler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gerçekler ~ 5 yıl önce
Fiyatlar dip yapmıştı zaten 3 sezondur. Gelecek turist kesim ise tercih sebebi meselesi değil, fiyat avantajı yüzünden geliyor. Bu düşük fiyatlar memleketimin dezavantajı bilmem anlatabildimmi? Sadece Antalyadaki 5 yıldız tesis sayısı, İspanya genelindeki tesis sayısından fazladır. Gelgelelim herşey dahil uygulamayan bü ülkenin turizm gelirleri bizden kat be kat fazla ve sezon uzun. Bu kadar uzağa gerek bile yok. Yunanistanın mikonos gibi adaları bile bizden iyi kazanıyor. Bizden bile yaklaşık 1.5 milyon turist gittiği belirtiliyordu tüm sezonda. Hala neyin patlamasını uçmasını yaşıyoruz ya da yaşayacağız anlamadı. Sezon bitsinde demiyorum ama 2-3 sezon geçsin o zaman konuşalım hafız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
esen ~ 5 yıl önce
Yerli turizmciler iştahınız kabardı değilmi.Kendi vatandaşınıza imkansızlıklar sunun.Ancak ruslara çalışın.Tamamen duygusal(para para para)...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ptin ~ 5 yıl önce
Vizeler kalksa rekorun rekoru kırılır da işte. Bir türlü anlaşamıyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sisi ~ 5 yıl önce
Kalmaz kaldirmaz rusya 2 seneden beri bas bas bağırıyorum unutun vizesiz rusyayi 230 dolar 30 günlük
palavra ~ 5 yıl önce
İnsan,patron,çalışan,taksici,esnaf vs kalitesi iyi yönde değişmedikçe,kendi vatandaşına kendi ülkesinde daha pahalıya otel,tur vs hizmeti sattıkça, turistleri kazıklama,sahtekarlık,taciz bitmedikçe istediğin kadar rekor kır boş...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000