21 Temmuz 2009, Salı 15:49:11

Boeing'in kampında buluştular

Amerika’nın Huntsville, Alabama eyaletinde 6 -12 Temmuz tarihlerinde düzenlenen 2009 Boeing Eğitmenler İçin Uzay Kampı programına Türkiye’den de bir öğretmen katıldı...
  • Ustteki resimde (daha az insanin oldugu resim), yani 2.jpeg'te, ayakta duran sagdan 3. hanim. (Sagdan 3. yu bulmak, soldan 9. bulmaktan %300 daha hizli). Insanlik 40 sene once aya adam yollamis, biz de bir hanimi hic olmazsa 40 sene sonra uzay okuluna yollamisiz. Hadi az kaldi yetisiyoruz.

Dünyanın farklı şehirlerinden gelen 75’in üzerinde katılımcı, öğrencilerini motive edecekleri fen, matematik ve teknoloji konularında verilen bir haftalık eğitim programına katıldılar.

Uzay Kampı’na Türkiye’yi temsilen, Boeing’in ek bina inşa ederek katkıda bulunduğu Şukufe Nihal İlköğretim Okulu’nun Teknoloji ve Tasarım öğretmeni Seda Tuğut katıldı. Tuğut, “Boeing firmasının sponsorluğunda bu yıl ‘The Boeing Educators to Space Camp’e Türkiye’den katılma şansı yakaladım. İnanılmaz bir organizasyonla, hayat boyu unutulmayacak çok keyifli ve eğitici bir deneyim yaşadım. 2009-2010 eğitim öğretim yılında bu deneyimlerimi kendi öğrencilerimle paylaşacağım için çok mutluyum,” dedi. 

2008 yılında ise Türkiye’yi Eskişehir Yıldırım Bayezit İlköğretim Okulu Fen ve Teknoloji öğretmeni Başak Soysalan temsil etmişti.

Boeing’in eğitmenler için düzenlediği Uzay Kampı programında, uzay keşfi konusundaki güncel girişimlere ilişkin bilgilerden faydalanılarak katılımcı eğitmenlerin fen, matematik ve teknoloji derslerini sunma yeteneklerini geliştiriyor ve öğrencilerin küresel rekabetçi teknoloji pazarında iş imkânı bulmalarını sağlamayı amaçlıyor.

Kurs süresince, eğitmenlerden oluşan grup aralarında simülatörlü uzay çalışmaları, astronot eğitiminden oluşan aktivitelere ve uzmanların verdiği füze bilimi ve uzay araştırmaları konferanslarına katıldılar. Bunun yanı sıra öğretmenlere kendi öğrencilerinin ulusal standartları yakalamalarını sağlamak amacıyla çeşitli kaynaklar verildi.

Boeing’in her yıl düzenlediği bu programa 1992’dan bu yana, 650’nin üzerinde öğretmen katıldı ve bu sayede dünyada 30.000’in üzerinde öğrenciye ulaşıldı.

Bu program,  Boeing’in eğitim ortaklığında bulunduğu ve / veya birlikte iş yaptığı toplumlardaki öğretmenlere tam burs imkanı sağlamaktadır. Boeing, dünyanın çeşitli yerlerindeki eğitim kurumlarıyla ve topluluk liderleriyle çalışarak,  okullara ve bölgelere burslar dağıtmaktadır. Bu doğrultuda, öğrencilerin fen, matematik ve teknoloji alanlarına olan ilgilerini artırmaya kendilerini adamış öğretmenler seçilmektedir.

Uzay Kampı’ndan mezun olan öğretmenler, ülkelerine sınıflarında kullanmak üzere ders planı, alıştırma kitabı ve ilgili materyallerle dönmektedir. Mezunlar aynı zamanda, fen deneyleri ve diğer sınıf aktivitelerine yer verilen online eğitim sistemi ve web sayfasına erişim imkanı buldular. Öğretmenler, bu network aracılığıyla ayrıca kampa katılan diğer öğretmenlerle iletişimlerini sürdürme fırsatına da sahip oluyorlar.

Dünyanın önde gelen havacılık ve uzay şirketi olan Boeing, ticari ve askeri uçaklar birlikte değerlendirildiğinde dünyanın en büyük uçak üreticisidir. Boeing, ayrıca helikopter, elektronik ve savunma sistemleri, füzeler, uydular, fırlatma araçları ve ileri bilgi ve iletişim sistemleri tasarlamakta ve üretmektedir. NASA’nın ana servis sağlayıcılarından biri olan  Boeing, uzay mekiği ve Uluslararası Uzay İstasyonu işletmektedir. Şirket, aynı zamanda pek çok askeri ve ticari havayolu destek hizmeti de sunmaktadır. 90’ın üzerinde ülkede müşterisi bulunan Boeing, ABD’nin en büyük ihracatçılarından biridir.

Boeing-Kamp

Boeing Kamp

• Boeing Uzay Kampi ogretmenleri-1.jpg: Türk öğretmen Seda Tuğut – oturan / önden 2’nci sırada (Soldan Sağa) 11’nci (esmer düz saçlı)
• Boeing Uzay Kampi ogretmenleri-2.jpg: Türk öğretmen Seda Tuğut – ayakta (Soldan Sağa) 9’uncu.

Boeing'in kampında buluştular

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 13 yıl önce
Ustteki resimde (daha az insanin oldugu resim), yani 2.jpeg'te, ayakta duran sagdan 3. hanim. (Sagdan 3. yu bulmak, soldan 9. bulmaktan %300 daha hizli). Insanlik 40 sene once aya adam yollamis, biz de bir hanimi hic olmazsa 40 sene sonra uzay okuluna yollamisiz. Hadi az kaldi yetisiyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000