05 Nisan 2014, Cumartesi 12:56:33

BOEING İRAN'A PARÇA SATACAK

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı, uçak üreticisi Boeing'e İran'a belli ticari uçak parçaları satması için izin verdi. Boeing'in Tahran'la 1979'dan beri ilişkisi yok.
  • Iran air ve diger lerinin ( askeri dahil ! ) zaten ambargo özellikle almanya tarafindan deliniyor.En büyük destekcileri ,insan haklarinda ve özellikle demokrasi de atan tutan !! ama kimyasal dahil hertürlü techizati veren imaline yardim eden Almanya.
  • İran'da niye Boeing kullanmakta ısrar ediyor? Airbus, Embraer veya Rus malı uçaklardan alsa ya?
  • İranlıları ülkelerine iade ediyoruz sonradan vatandaşlığa geçmiş olanı olmayanı kardeşim hepsini hem bu ülkeyle dalga geçiyorlar hem de kene gibi yapıştılar yeter hadi yolunuz açık olsun diyen bir haber çıksa ve bu da asıllı bir haber olsa on yılın olayı olur ne de güzel olur. Hele bir tane uçucusu var ki hem canım ülkemin askerine söylemediğini bırakmıyor hem ülkenin sefasını sürüyor kendini bilir o!

Boeing sözcüsü iznin uçuş güvenliği için verildiğini söyledi. Bu karar, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin geçen yıl İran'la vardığı anlaşmanın bir parçası olarak görülüyor.

Kasım'daki anlaşma, altı ay süreyle nükleer faaliyetlerini sınırlaması karşılığında aralarında ABD, Çin ve İngiltere'nin de bulunduğu bir dizi ülkenin İran'a yaptırımları hafifletilmesini öngörüyordu. Amerikan General Electric şirketi, Cuma günü 1979'ların sonunda İran'a satılan 18 motoru yenilemek için izin aldığını açıklamıştı.

Motorlar, GE tesislerinde ya da Alman şirketi MTU Aero Engines'te elden geçirilecek. İran Havayolları, hâlâ Tahran'da 52 Amerikalının 444 gün rehin tutulduğu 1979'daki rehine krizinden önce satın alınan uçakları kullanıyor.

Tahran her fırsatta, rehine krizinden sonra uygulanan yaptırımlar nedeniyle filosunu yenileyemediğini ve uçaklarının güvenliğinin azaldığını söylüyor. Son 25 yıl içinde İran uçakları 200'den fazla kez kaza yaptı. Bu kazalar sonucu 2000'den fazla kişinin öldüğü belirtiliyor.

Boeing söz konusu iznin sadece İran'a 1979 devriminden önce satılan uçakların güvenli uçabilmesi için gerekli olan parçaları kapsadığını söylüyor.

Şirketin yaptırımların kalkması durumunda İran'a yeni uçak satışına dair müzakereler yürütmesine de izin verilmediği belirtiliyor.

BOEING İRAN'A PARÇA SATACAK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

sinan akerman ~ 9 yıl önce
Iran air ve diger lerinin ( askeri dahil ! ) zaten ambargo özellikle almanya tarafindan deliniyor.En büyük destekcileri ,insan haklarinda ve özellikle demokrasi de atan tutan !! ama kimyasal dahil hertürlü techizati veren imaline yardim eden Almanya.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Volvo ~ 9 yıl önce
İran'da niye Boeing kullanmakta ısrar ediyor? Airbus, Embraer veya Rus malı uçaklardan alsa ya?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Türkiye'den de ~ 9 yıl önce
İranlıları ülkelerine iade ediyoruz sonradan vatandaşlığa geçmiş olanı olmayanı kardeşim hepsini hem bu ülkeyle dalga geçiyorlar hem de kene gibi yapıştılar yeter hadi yolunuz açık olsun diyen bir haber çıksa ve bu da asıllı bir haber olsa on yılın olayı olur ne de güzel olur. Hele bir tane uçucusu var ki hem canım ülkemin askerine söylemediğini bırakmıyor hem ülkenin sefasını sürüyor kendini bilir o!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
salaksin ~ 9 yıl önce
senin gibileri ulkeden atmak lazim .
Şantiye ~ 9 yıl önce
arkadaşın topu çocukken İranlıların şantiyesine kaçmış sanırsam.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000