29 Ocak 2019, Salı 12:15:44

Bir zamanlar havaalanıydı... Şimdi 52 bin hanenin enerji kaynağı

Tüm dünya enerji alanında yeni alternatiflere yoğunlaşırken yenilenebilir ve çevreci enerji kaynakları bu anlamda bir adım öne çıkıyor. Almanya’daki tarihi bir havaalanı da bu kapsam dünyanın en büyük enerji kaynaklarından birine ev sahipliği yapıyor.
  • Ben böyle bir örnek biliyorum.THK inönüde golf sahası yapılan bir meydan vardı.Vasıflı arkadaşlarımız tarafından büyük destek gördü ama sonra nedense sopalar ve toplarla kayboldular.
  • Yapımı duran ve 7 yıldır bitirilemeyen Çukurova bölgesel havalimanı sonrasında, mevcut Adana havalimanı bu şekilde değerlendirilse hem yerel hem genel yöneticiler çok prim yapar. Hem arazi fazla, hem güneş yılın 310 günü... Umarım bu yapılan çalışma Türkiye için örnek olur...
  • Mig-28 diye bir uçak yok.
  • Rte sakın bizi kıskanma

Tüm dünya enerji alanında yeni alternatiflere yoğunlaşırken yenilenebilir ve çevreci enerji kaynakları bu anlamda bir adım öne çıkıyor. Almanya’daki tarihi bir havaalanı da  bu kapsam dünyanın en büyük enerji kaynaklarından birine ev sahipliği yapıyor.

Almanya’nın başkenti Berlin’in de içinde yer aldığı Brandenburg eyaletinde 1934 yılında askeri meydan olarak inşa edilen Neuhardenberg Havaalanı,  uzun bir süre Doğu Almanya Hava Kuvvetleri filosunda yer alan TG-44 ve JG-8 tipi uçaklara ev sahipliği yaptı.

“RET KARARI” KADERİNİ DEĞİŞTİRDİ

Daha sonra helikopterlerle gerçekleştirilen operasyonlar için kullanılan Neuhardenberg, silahlı kuvvetlerin çekilmesiyle 2001 yılında özelleştirildi. Ryanair’ın 2003 yılındaki girişimleriyle ticari bir havaalanı olarak kullanılması isteği ise Branderburg Eyaleti Hükümeti tarafından 6 Kasım 2003 tarihinde alınan kararla geri çevrildi.

2007 yılında Danimarkalı bir yatırımcı grup tarafından satın alınan havaalanının kaderiyse bu tarihten sonra tamamen değişti.

HAVAALANINDAN SOLARPARK’A DÖNÜŞÜM

Neuhardenberg, küçük bir havaalanıyken 2012 yılında başlatılan projeyle Avrupa’nın en büyük güneş enerjisi parkına alanına dönüştürüldü. 5 hafta gibi kısa bir sürede projede görevli bin 700 çalışan tarafından havaalanı arazisine yerleştirilen 600 bin güneş paneliyle SOLARPARK olarak kullanılmaya başlandı.

52 BİN HANEYE ENERJİYİ SAĞLIYOR

Açılış aşamasında enerji üretim hacmi 147 MWp (Mega Watt peak) olan SOLARPARK, arazi genişletme çalışmaları sonrasında 155 MWp’lik bir üretim hacmine kavuşturuldu. Bu sayede 250 hektarlık bir alanda 52 bin hanenin enerji ihtiyacını karşılar hale geldi.

İçerisinde müzeye dönüştürülen bir hangar da bulunan Neuhardenberg Havaalanı, gruplar halinde ziyaret edilebiliyor. Ziyarete açık olan hangar içerisinde MIG-28 ve MI-8 tipi hava araçları bulunuyor.

©AirportHaber.com


 

Bir zamanlar havaalanıydı... Şimdi 52 bin hanenin enerji kaynağı

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

çevreci ~ 5 yıl önce
Ben böyle bir örnek biliyorum.THK inönüde golf sahası yapılan bir meydan vardı.Vasıflı arkadaşlarımız tarafından büyük destek gördü ama sonra nedense sopalar ve toplarla kayboldular.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adana ~ 5 yıl önce
Yapımı duran ve 7 yıldır bitirilemeyen Çukurova bölgesel havalimanı sonrasında, mevcut Adana havalimanı bu şekilde değerlendirilse hem yerel hem genel yöneticiler çok prim yapar. Hem arazi fazla, hem güneş yılın 310 günü... Umarım bu yapılan çalışma Türkiye için örnek olur...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Volvo ~ 5 yıl önce
Mig-28 diye bir uçak yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Merkel ~ 5 yıl önce
Rte sakın bizi kıskanma

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kenevir!!! ~ 5 yıl önce
Onların Solarparkı varsa bizim de kenevirimiz olacak (inşallah)
koyu bilal ~ 5 yıl önce
maduro bizi kıskanma

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000