02 Haziran 2011, Perşembe 08:18:55

BİR KEZ DAHA MEST ETTİLER

Türk Hava Kuvvetleri Solo Türk Takımı pilotlarının gösterisi heyecanla izlendi...
  • Sana yazmaktan gercekten sikildim hic bir seyden anladigin yok
  • Sen havacılığa 25 yıl vermişsin ve oturup buralarda yorum mu yazıyorsun? yurdum aydın'ı :)
  • ey cahiller ben havacılığa 25 yılımı verdim...sizin gibi tatlı su sazanlarının nelerini gördüm nelerini..acaba bir uçağa kaç metre yaklaşabildinizde böyle bol keseden sallıyorsunuz...siz ve sizler gibiler yüzünden işte ançak uçak lastiği yapabiliyoruz...kafanızı kumdan çıkartında bir bakın dünyada ne gelişmeler oluyor :))
  • Amerikalının yaptığı uçakla birkaç hareket yapmak ve bunu da bu kadar abartmak gereksiz.mühim olan kendi yaptığın uçakla hareket yapmak beni gururlandırır..
  • İstersen sus daha konusma havacilik gosterisini bir sen mi izledin saniyorsun senin gibi sanal pilot cok biliyoruz lafla peynir gemisi yurumuyor en iyisi sen bilgisayarinin basina don millete ahkam kesme daha iyi olur
  • Anca havacılık Gösterisi İZLERSİN... Bir UÇAK UÇUR da ondan sonra yorum yap... Yoksa sadece ulaşamadığın noktaya ancak böyle GÜLERSİN...
  • Havacılık bilginle sen hepimizi "2 ya kat sonrada 4 ile çarp" ne demekse? Ha çarparken kafana dikkat et, aklına bir şey olmasın. Şimdi bu güzel türkçenle sen buralarda takıl biz başka kapılara da bir bakacağız, tamammı canım. Doktoruna da selam söyle büyük havacı. Akşamları üstün açık uyuma, sonra sinirlerin bozuluyor böyle...
  • Ey zavallı sen hiç uçak gördün mü? Senin gibi meczupları pek uçaklara yaklaştırmazlar da... Ama yazdıkların için sana sadece "tabi tabi öyledir" diyor ve doktoruna sabırlar diliyorum.
  • BU NASIL YORUMLAR BÖYLE...NASIL TAHAMÜLSÜZ BİR MİLLET OLDUK...ÜLKEDE SATMADIĞIMIZ HİÇ BİR ŞEY KALMADI..ŞİMDİDE RUHLARIMIZI SATTIK.HAVACILIK BİLGİSİYLE ÖVÜNEN ARKADAŞ SEN EĞER GERÇEKTEN HAVACIYSAN EĞER Kİ KONUŞMALARINDAN HAVACI OLMADIĞIN BELLİ SEN SADECE hava atan olabilirsin.BİRAZ HOŞGÖRÜ...
  • hayatınızda kaç hava gösterisi izlediniz ey cahil kullar...havacılık bilgimle sizi 2 ya katar 4 ile çarparım...siz ancak sizin gibileri kandırırsınız...hadii canımm başka kapıyaaa :))
Gösteri sırasında 9 G kuvvetine maruz kalan pilotun yüzüne dolan kan izleyenlerin nefesini tutmasına neden oluyor. Solo Türk takımındaki pilotların ne kadar riskli bir iş yaptıklarını gösteren görüntüler, izleyenleri heyecanlandırıyor. 9 G'lik bir baskıya maruz kalan pilotun hayatta kalmak için yaptığı hareketler dikkat çekiyor.

Türkiye Hava Gösterisi'ne katılmak üzere İzmir'e gelen Türk Hava Kuvvetleri Solo Türk ekibi, 2'nci Ana Jet Üssü'nde gerçekleştirdikleri gösteri ile izleyenleri heyecanlandırdı. Son derece tehlikeli görünen hareketleri oyun oynarcasına gerçekleştiren pilotlar, İzmir semalarındaki uçak motoru gürültüsünü insanların yüreğinde hissettirdi.

Gösteri sonrası soruları yanıtlayan Solo Türk Takımı pilotu Binbaşı Murat Keleş, sanki kısa bir süre önce tehlikeli gösteriyi yapan kendisi değilmiş gibi rahat tavırlarıyla dikkat çekti. Sorulara samimi cevaplar veren Binbaşı Murat Keleş, şöyle konuştu: "Gösterimizin asıl amacı hem uçağın perfomansını göstermek hem de Türk pilotlarının perfomansını göstermektir. Aynı zamanda hava kuvvetlerimizin gücünü göstermektir. Gösteri esnasında uçağın limitleri olan artı 9 G ile eksi 3 G arasında değişiyor. Biz de bu limitlerin içerisinde kalacak şekilde artı 9 G eksi 3 G çekecek şeklinde hareketlerimizi icra ediyoruz. Tabi pozitif G esnasında son derece zor bir iş yapıyoruz. Örneğin ben 90 kiloyum yaklaşık 9 G çektiğimiz zaman 800 kiloluk bir ağırlık hissediyoruz üzerimizde. Bütün vücut olarak bütün uçak olarak bunu hissediyoruz. Buna karşı kanın beyinde toplanmasını ya da kanın beyinden aşağı süzülmesini engelleyecek çeşitli hareketler yapıyoruz"

G KUVVETİ NEDİR?

Kısaca G kuvveti denilen terim tam adı Gravity Kuvveti. Havacılıkla bütünleşmiş bir terim olsa da aslında fiziksel bir ifade olan G kuvveti, hıza ve manevraya dayalı hemen her harekette geçerli bir durum. G (Gravity) kuvveti basit anlatımla merkez kaç kuvvetinden oluşan etki olarak tanımlanıyor. Merkezden hareketle daire çizmeye başlayan nesne dönüş çapı oranında G kuvvetine maruz kalır. Günlük hayattan örnek vermek gerekirse çaycının tepsiyi hızlı bir şekilde çevirmesiyle bardakların hiç kaymadığını hatta çayların bile dökülmediği görülür. İşte bunu sağlayan G kuvvetidir. Bu hareket esnasında bardaklar tepsiye adeta yapışır. Havacılıkta ise pilot hem eksi hem de artı G Kuvvetine maruz kalır. Bu durumda pilotları giydikleri özel kıyfetler ölümcül risklerden korur. Ayrıca pilotlar, G Kuvvetine maruz kaldıklarında çeşitli nefes alma taktikleri uygulayarak maruz kaldıkları G kuvvetinin zararından korunur.

BİR KEZ DAHA MEST ETTİLER

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

Misafir ~ 13 yıl önce
Sana yazmaktan gercekten sikildim hic bir seyden anladigin yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Sen havacılığa 25 yıl vermişsin ve oturup buralarda yorum mu yazıyorsun? yurdum aydın'ı :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
ey cahiller ben havacılığa 25 yılımı verdim...sizin gibi tatlı su sazanlarının nelerini gördüm nelerini..acaba bir uçağa kaç metre yaklaşabildinizde böyle bol keseden sallıyorsunuz...siz ve sizler gibiler yüzünden işte ançak uçak lastiği yapabiliyoruz...kafanızı kumdan çıkartında bir bakın dünyada ne gelişmeler oluyor :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Amerikalının yaptığı uçakla birkaç hareket yapmak ve bunu da bu kadar abartmak gereksiz.mühim olan kendi yaptığın uçakla hareket yapmak beni gururlandırır..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
İstersen sus daha konusma havacilik gosterisini bir sen mi izledin saniyorsun senin gibi sanal pilot cok biliyoruz lafla peynir gemisi yurumuyor en iyisi sen bilgisayarinin basina don millete ahkam kesme daha iyi olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Anca havacılık Gösterisi İZLERSİN... Bir UÇAK UÇUR da ondan sonra yorum yap... Yoksa sadece ulaşamadığın noktaya ancak böyle GÜLERSİN...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Havacılık bilginle sen hepimizi "2 ya kat sonrada 4 ile çarp" ne demekse? Ha çarparken kafana dikkat et, aklına bir şey olmasın. Şimdi bu güzel türkçenle sen buralarda takıl biz başka kapılara da bir bakacağız, tamammı canım. Doktoruna da selam söyle büyük havacı. Akşamları üstün açık uyuma, sonra sinirlerin bozuluyor böyle...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Ey zavallı sen hiç uçak gördün mü? Senin gibi meczupları pek uçaklara yaklaştırmazlar da... Ama yazdıkların için sana sadece "tabi tabi öyledir" diyor ve doktoruna sabırlar diliyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
BU NASIL YORUMLAR BÖYLE...NASIL TAHAMÜLSÜZ BİR MİLLET OLDUK...ÜLKEDE SATMADIĞIMIZ HİÇ BİR ŞEY KALMADI..ŞİMDİDE RUHLARIMIZI SATTIK.HAVACILIK BİLGİSİYLE ÖVÜNEN ARKADAŞ SEN EĞER GERÇEKTEN HAVACIYSAN EĞER Kİ KONUŞMALARINDAN HAVACI OLMADIĞIN BELLİ SEN SADECE hava atan olabilirsin.BİRAZ HOŞGÖRÜ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
hayatınızda kaç hava gösterisi izlediniz ey cahil kullar...havacılık bilgimle sizi 2 ya katar 4 ile çarparım...siz ancak sizin gibileri kandırırsınız...hadii canımm başka kapıyaaa :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000