29 Ağustos 2020, Cumartesi 12:17:20

Bilet iade ve değişikleriyle ilgili bilgilendirme yapıldı

Pandemi sürecinin başlangıcından bu yana yolcuları ve acentaları en çok mağdur eden konuların başında havayollarının yasa ile uyguladığı bilet iade koşulları geliyor. TÜRSAB Havayolu Biletleme & IATA İhtisas Başkanlığı, biletlerle ilgili acentelere duyuru yaptı.
  • Hergün 1500 kişinin covid pozitif çıktığı bir ülkede uçağa binmek cesaret ister.
  • Birisi şu pegasusa el atsa. Ucus yasaklari kalkti 2 ay geci ne iade var ne bi donus. Yaziklar olsun. Koskoca sirket vatandasin 100-200 lirasinin pesinde. 100 gram fazla bagaj olunca 10-15 lira ilave ucret almayi biliyorsuniz. Cok yazil
  • Pegasus şu an iadeleri yapmıyor. Yapacağız diyor ama iade etmiyor. Şikayetvar sitesindeki şikayetlere bir göz atın derim sayın airport haber yetkilileri ve bunu haber haline getirin. Normalde 3 gün içinde almam gereken iade 20 gündür hala yapılmadı. Bilet iptal edildi ama para iadesi yapılmadı. Ben pegasusun bu süreci çok iyi yönettiğini savunanlardanım ancak bu kadar şikayeti alıp görmezden gelen pegasus beni hayal kırıklığına uğrattı
  • İflas ettiğini söyleyen Atlasglobal de bilet paralarımız kaldı. Onları nasıl alacağız.?? şirkete yazıyoruzama cevap yok.
  • 10 Mart’ta fransa/marsilya uçuş biletimin iade ettirdim. o tarihte uçuş kısıtlaması olmadığı halde bilet ücretini iade etmediler. hala bilet ücretimin iadesini bekliyorum. PNR kodum LAFTWZ
  • Diyorum paranızı alın birakmayin paranızı alın

Pandemi sürecinin başlangıcından bu yana yolcuları ve acentaları en çok mağdur eden konuların başında havayollarının yasa ile uyguladığı bilet iade koşulları geliyor. TÜRSAB Havayolu Biletleme & IATA İhtisas Başkanlığı, biletlerle ilgili acentelere duyuru yaptı. 

Açıklamada Pegasus Hava Yolları'nın seyahat başlangıç tarihi 1 Ağustos 2020 ve sonrasındaki uçuşlar için düzenlenen biletlerdeki iade sürecini pandemi öncesindeki düzene getirdiği ifade edildi.

TÜRSAB Havayolu Biletleme & IATA İhtisas Başkanlığı’ndan yapılan duyuru metninin tamamı şu şekilde:

“Değerli Üyelerimiz;

Pegasus Hava Yolları’na ait güncel bilet iadesi sürecine ilişkin duyurudur;

1-) Pegasus Hava Yolları, seyahat başlangıç tarihi 1 Ağustos 2020 ve sonrasındaki uçuşlar için düzenlenen biletlerdeki iade sürecini pandemi öncesindeki düzene getirmiştir.

2-) 28 Temmuz 2020 tarihi itibarıyla MCO ve fatura hesaplarında bekletilen tüm iadeler yapılmış olup, bu ödeme yöntemlerindeki iade süreçleri pandemi öncesindeki sürecine çevrilmiştir.

3-) 5 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla iptal edilmiş olan biletlerin iadeleri, ödeme yapılan yöntemden ve uçuş ayından bağımsız olarak gerçekleştirilmiştir.

4-) 1 Ağustos ve öncesi tarihli dış hat seferleri için karşılıklı ülke kısıtlamaları takip edilmekte ve yine ülkeler bazında iade süreçleri başlatırılarak ve fazlandırılmış şekilde planlaması yapılmıştır. İlk faz iadeleri 28 Temmuz ve 19 Ağustos 2020 tarihlerinde yapılmış olup, diğer aylar için de planlama süreci devam etmektedir.

5-) Mevcut pandemi döneminde, uçuş belirsizliklerinin devam etmesi nedeni ile, 27 Ağustos – 31 Ekim 2020 tarihleri arasında yapılacak yeni rezervasyonlarda, bilet değişikliği işlemleri için “değişiklik cezası” alınmayacaktır.

Bu konu ile ilgili Pegasus Hava Yolları tarafından paylaşılan açıklama aşağıdaki şekildedir;

– Kapsam: Uçuşu gerçekleştirilmiş tüm iç, dış hatlar ve Kıbrıs tarifeli seferler için, yapılacak değişiklik işlemlerinde ceza ücreti alınmayacaktır.

İç hat ve Dış hat bağlantılı seferler ile birlikte open bilet değişiklikleri için de uygulama geçerlidir. Değişen uçuş ile fiyat farkı varsa sadece fiyat farkı tahsil edilecektir. Codeshare uçuşlar kapsam dışındadır.

Satış Tarih Aralığı: 27 Ağustos – 31 Ekim 2020 tarihleri arasında yapılacak olan biletlemelerde geçerlidir.

Uçuş Tarih Aralığı: 27 Ağustos 2020 tarihi itibariyle satışa açık olan tüm tarifeli uçuşlarımızda geçerlidir.

İşlem geçerliliği: Uçuşa 2 saat kalana kadar ceza ücreti ödenmeden değişiklik yapılabilir.

İade: İade kurallarımız kapsam dışında olup Havayolunun mevcut kuralları geçerlidir.

Tüm üyelerimize saygıyla duyurulur.

TÜRSAB Havayolu Biletleme & IATA İhtisas Başkanlığı”

Bilet iade ve değişikleriyle ilgili bilgilendirme yapıldı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Evde kal ~ 2 yıl önce
Hergün 1500 kişinin covid pozitif çıktığı bir ülkede uçağa binmek cesaret ister.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Serpil ~ 2 yıl önce
Birisi şu pegasusa el atsa. Ucus yasaklari kalkti 2 ay geci ne iade var ne bi donus. Yaziklar olsun. Koskoca sirket vatandasin 100-200 lirasinin pesinde. 100 gram fazla bagaj olunca 10-15 lira ilave ucret almayi biliyorsuniz. Cok yazil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yalan ~ 2 yıl önce
Pegasus şu an iadeleri yapmıyor. Yapacağız diyor ama iade etmiyor. Şikayetvar sitesindeki şikayetlere bir göz atın derim sayın airport haber yetkilileri ve bunu haber haline getirin. Normalde 3 gün içinde almam gereken iade 20 gündür hala yapılmadı. Bilet iptal edildi ama para iadesi yapılmadı. Ben pegasusun bu süreci çok iyi yönettiğini savunanlardanım ancak bu kadar şikayeti alıp görmezden gelen pegasus beni hayal kırıklığına uğrattı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sedef ~ 2 yıl önce
İflas ettiğini söyleyen Atlasglobal de bilet paralarımız kaldı. Onları nasıl alacağız.?? şirkete yazıyoruzama cevap yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tibet gündüz ~ 2 yıl önce
10 Mart’ta fransa/marsilya uçuş biletimin iade ettirdim. o tarihte uçuş kısıtlaması olmadığı halde bilet ücretini iade etmediler. hala bilet ücretimin iadesini bekliyorum. PNR kodum LAFTWZ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sunu ~ 2 yıl önce
Diyorum paranızı alın birakmayin paranızı alın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zafer ~ 2 yıl önce
Onur air 1 temmuz uçu30 iş günü sonra para iadesi verecez dendi hala verilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000