17 Temmuz 2017, Pazartesi 16:52:18

Balon turizminde hedef: 300 bin turist

Kapadokya'da, peribacaları ve doğal kaya oluşumlarıyla bezeli vadiler üzerinde sıcak hava balon turuna katılan 120 bin turist, yılın ilk altı ayında bölge ekonomisine yaklaşık 18 milyon euro katkı sağladı.
  • Turizm bölgelerindeki esnaf,turcular,ot elciler,taksiciler vs ülke çıkarını kendi çıkarlarından önce düşünmedikçe,sahtekarlık,kazıklama,taciz vs yaptıkça, cahil, eğitimsizler ucuz işgücü olarak görüldükçe ülkemizde turizm olması gereken seviyeye gelemez. Ayrıca balon turu fiyatlarının Afrika ile kıyaslanması tam bir komedi. Önce kendi insanımızı düşünelim. Yerli turist kendi ülkesinin güzelliklerinden anormal fiyatlar yüzünden faydalanamıyor ama dertleri davaları para olanlar umursar mı ? Bu kafayla turizmde hedef falan olamaz !
  • Bunları uçuran pilotları sabah alkol kontrolü yapılıyormu?

Kapadokya'da, peribacaları ve doğal kaya oluşumlarıyla bezeli vadiler üzerinde sıcak hava balon turuna katılan 120 bin turist, yılın ilk altı ayında bölge ekonomisine yaklaşık 18 milyon euro katkı sağladı. Kapadokya'da yılın her zamanında uçuş yapabilen ve doğal güzellikleri ile oldukça yüksek rağbet gören balonların, yıl sonuna kadar 300 bin kişinin uçuş yapması ve ekonomiye 40 milyon euro katkı sağlaması bekleniyor.

Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Başkanı Yakup Dinler basına yaptığı açıklamada, Kapadokya'da sıcak hava balon turu düzenleyen 25 firma bulunduğunu, bölge halkına önemli istihdam sağlayan sektörde yaklaşık 2 bin 500 kişiye iş imkanı verildiğini söyledi.

Yılın ilk yarısında 120 bin kişinin Kapadokya'yı gökyüzünden keşfettiğini aktaran Dinler, "Geçen yıla göre biraz artış var, bu sevindirici durum. Turizm sektörünün bir toparlanma süreci içine girmiş olduğunu görüyoruz. 120 bin kişinin ekonomiye katkısı 18 milyon euro civarındadır" dedi.

Dinler, turizm alanında 2016 yılının zor şartlar altında geride bırakıldığını ancak 2017 yılından ümitli olduklarını ifade ederek, "Geçen yıl haziran ayında Atatürk Havalimanı'na yapılan terör saldırısı ardından temmuz ayında hain darbe girişimi öncelikle turizm sektörünü vurdu. 2016'yı zor şartlar altında kapattık. 2017 yılına Reina saldırısı nedeniyle şansız başlanmasına rağmen sektör şu an ciddi bir toparlanma eğilimde. Tebessüm etmeye başladık. İnşallah eylül, ekim ayında bu tebessüm gülümsemeye dönüşecek" diye konuştu.

"FİYATLAR YÜKSEK DEĞİL"

Sıcak hava bolunu tur fiyatlarının söylendiği gibi çok pahalı olmadığını savunan Dinler, şöyle konuştu:

"Sıcak hava balonculuğu, bölgedeki güzellikleri havadan görmek isteyenlerin talepleriyle beraber 2008 yılı itibarıyla ciddi bir ivme yakaladı. Yatırımlar arttı, firmalar peş peşe faaliyete başladı. Kapadokya'da, sıcak hava balon turunu en çok Uzakdoğulu turistler tercih ediyor. Bölgeye gelen yabancı turistlerin tamamı balon turuna çok meraklı. Yerli turistler fiyatları biraz yüksek buluyor ama hayatta bir kez de olsa mutlaka yapılması gereken kaliteli bir aktivite. Pahalı olduğunu da düşünmüyoruz. Balon turunun Afrika'da örneklerini kıyasladığımızda bölgemizde, oraya göre üçte bir oranında bir fiyat var"

Balon turizminde hedef: 300 bin turist

Facebook Yorum

Yorumlar

Hedef ! ~ 2 yıl önce
Turizm bölgelerindeki esnaf,turcular,ot elciler,taksiciler vs ülke çıkarını kendi çıkarlarından önce düşünmedikçe,sahtekarlık,kazıklama,taciz vs yaptıkça, cahil, eğitimsizler ucuz işgücü olarak görüldükçe ülkemizde turizm olması gereken seviyeye gelemez. Ayrıca balon turu fiyatlarının Afrika ile kıyaslanması tam bir komedi. Önce kendi insanımızı düşünelim. Yerli turist kendi ülkesinin güzelliklerinden anormal fiyatlar yüzünden faydalanamıyor ama dertleri davaları para olanlar umursar mı ? Bu kafayla turizmde hedef falan olamaz !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Lis ~ 2 yıl önce
Bunları uçuran pilotları sabah alkol kontrolü yapılıyormu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kapadokyalı ~ 2 yıl önce
Evet dönem dönem SHGM tarafından yapılıyor, şu ana kadar 0 alkol...
Alkol kontrol ~ 2 yıl önce
Dönem dönem değil her seferden önce kontrol yapılmalı...Şimdiye kadar alkol çıkmaması sonra çıkmayacak anlamına gelmez...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000