21 Şubat 2021, Pazar 10:53:46

Bakan Varank'tan TEKNOFEST çağrısı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, gençleri dünyanın en büyük uzay, havacılık ve teknoloji festivali TEKNOFEST'in yarışmalarına davet ederek, son başvuru tarihinin 28 Şubat olduğunu hatırlattı.
  • Yazıklar olsun sana
  • Akıllı gençleri kaçırdınız yurt dışına. İmam hatiplerden toplayın ilgilenenleri. Kuran okuma yarışması yaptırırsınız.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, gençleri dünyanın en büyük uzay, havacılık ve teknoloji festivali TEKNOFEST'in yarışmalarına davet ederek, son başvuru tarihinin 28 Şubat olduğunu hatırlattı.

Varank, Twitter hesabından "Düşünen, üreten, icat çıkaran, gözü yükseklerde hatta uzayda olan sevgili gençler." notuyla paylaştığı mesajında, gençleri TEKNOFEST yarışmalarına davet etti.

Yarışmalara son başvuru tarihinin 28 Şubat olduğunu anımsatan Varank, "Dünyanın en büyük uzay, havacılık ve teknoloji festivali TEKNOFEST'te, onlarca yarışma, yüzlerce takım, milyonlarca lira ödül, hepsinden öte umut var." ifadesini kullandı.

5 milyon liradan fazla ödül

Bu yıl 21-26 Eylül'de İstanbul'da düzenlenecek TEKNOFEST'in teknoloji yarışmalarına, ilkokuldan lisansüstü mezun seviyesine kadar gençler başvuruda bulunabilecek.

TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları, roketten otonom sistemlere, tarımdan insansız sualtı araçlarına kadar 35 farklı kategoride düzenlenecek.

Geçen yıldan farklı olarak Karma Sürü Simülasyon, İletişim Teknolojileri, Savaşan İHA, Yapay Zeka, Kültür ve Turizm Teknolojileri, Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri, Tarımsal İnsansız Kara Aracı, Sanayide Dijital Teknolojiler Yarışmaları ilk kez gerçekleştirilecek.

Gençlerin teknoloji geliştirme ve üretme konusunda ilgilerini artırmak, bu alanlarda çalışan binlerce gencin projesine destek olmak için ön eleme aşamasını başarıyla tamamlayan takımlara 2021'de 5 milyon liradan fazla malzeme desteği sağlanacak.

TEKNOFEST'te yarışıp dereceye girmeye hak kazananlar da 5 milyon liranın üzerinde ödülün sahibi olacak.

Araç yarışları Formula 1 pistinde

TEKNOFEST kapsamında TÜBİTAK tarafından düzenlenen Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları bu yıl Intercity İstanbul Park Formula 1 yarış pistinde gerçekleştirilecek.

Geçen yıl TEKNOFEST Teknoloji yarışmalarına Türkiye'nin 81 ilinden ve 84 ülkeden 20 bin 197 takım, 100 bin genç başvuruda bulunmuş, 5 bin finalist genç, çoğunluğu Gaziantep'te düzenlenen final yarışmalarında kıyasıya mücadele etmişti.

Bakan Varank'tan TEKNOFEST çağrısı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

@123 ~ 3 yıl önce
Yazıklar olsun sana

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AKEPE’li ~ 3 yıl önce
Akıllı gençleri kaçırdınız yurt dışına. İmam hatiplerden toplayın ilgilenenleri. Kuran okuma yarışması yaptırırsınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
B737 ~ 3 yıl önce
Merak etme nasil iha siha yapıldıysa dahasını da yaparız evelallah bu memleket sevdalısı akıllı insanlar imam hatipden de çıkar fen lisesinden de... mesele yapabilmek daha önce yapana ceza veriliyordu şimdi az da olsa desteklenip birşeyler yaptırilıyor... bkz: yazılim ve haberleşme gelişmeleri ( iha, siha , F16 ve s400) hatta bildiğim kadarıyla s400 üzerinde rusyadan ayrı yazılım gelistiren tek ulkeyiz.
Fatih ~ 3 yıl önce
Kuranı karıştırma bari Diğerlerine katılıyorum
TurgayAbiSanaBişiDiimmi ~ 3 yıl önce
adam çıksa dese aya duble yol yabcaz oyları bize verin inanacak kitle var vallahi
B737 CEVAP ~ 3 yıl önce
Necip Hablemitoğlu bir programda İmam Hatip öğrencilerinin çokta zeki olmadığını hatta günlük hayatta asosyal içe kapanık olduğunu anlatmıştı.Bir müddet sonrada öldürüldü.İmam Hatiplere bu kadar ödenek ve destek verilmesine rağmen bir numaralarını görmedik.Tabii bir yerlere getirildikleri o makamlara oturtulduklarını biliyoruz kaç tanesi hakediyorsa oda muallakta.Bu arada memleket sevdalısı olmak o kesime ait olan bir kavram değil

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000