18 Nisan 2021, Pazar 08:59:47

Bakan Soylu'dan pasaport istismarına sert uyarı!

Süleyman Soylu, Türkiye’de ikameti olan vatandaşların sokağa çıkma yasağında pasaport göstererek kısıtlamaları ihmal etmesine tepki gösterdi.
  • haftasonlari antalyada plajlarda, pasaport kontrolu yapiliyor, turkleri plajdan kovuyorlar, normal mi bu durum? dunyanin baska neresinde gorulmus boyle bir ayrimcilik?
  • Suriyeli ümmet kardeşlerinizde sizi dinleyecekti tabi, sokaklarda onlardan geçilmiyor be. Kimlikleri yok utanmaz kanun bilmezlerin. Kimsede durdurmuyor en az 5 kere polisi zabıtayı aramışımdır.
  • Ayricalik grubunda olanlarin gezmelerde olmasinada izin verilmemeli.Eger kamu gorevlisiyse görev izni,yazisi olmali...
  • Oturma izni verilenler dolar ile bakicilik yapip ,sonra bu ülkenin vatandasina kafa tutanlar.Ikamet izni verilenlerin bu ülkeye faydasina bakilarak bu izinlerin verilmesi gerekiyor...
  • sorumluluk muş DUYDA INANMA
  • Gezenlerin alayı suriyeliler. Ben mi ikame verdim bu adamlara
  • Vuuuw içim ürperdi
  • Çok dobra insan
  • Kongrelerde de ayni kararliligi gosterecektiniz!
  • Kongreler, açılışlar yapıp hakka girenler diğerlerilerini itham ediyor. Sizler hak hukuk kelimelerni en son kullanacak insanlarsınız.

İstanbul'da Koronavirüs Salgınıyla Mücadele Değerlenlendirme Toplantısı'nda açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’de ikameti olan vatandaşların sokağa çıkma yasağında pasaport göstererek kısıtlamaları ihmal etmesine tepki gösterdi. Soylu, "Açık söylüyorum, kim ikamet sahibi ve pasaportuyla bu işi istismar etmeye kalkarsa ikametini iptal ederim hemen. Elimde böyle bir yetki var, acımam da” dedi.

Toplu taşımadaki tehlikeye de dikkat çeken Soylu, “Toplu taşıma böyle bir sıkıntıyla hala karşı karşıya. Yapılması gereken çok basit. Pik saatlerde ulaşım imkanlarının en üst seviyeye çıkması, vatandaşımızın mağdur edilmemesi ve en nihayetinde burada toplu taşıma araçları içerisindeki, salgının artmasını engelleyecek oranların İl Hıfzıssıhha Kurulları tarafından alınan seviyelerde tutulması. Ama bu konuda bir yıldır maalesef başaramadığımız meselelerden bir tanesidir” ifadelerini kullandı.

Soylu'nun açıklamalarından öne çıkkanlar şöyle:

"Hem muafiyet belgesi elinde olanların maalesef suistimali söz konusu. Hem de eski alışkanlıklarına devam etmek isteyenlerin suistimalleri söz konusu. Adalet bozucu durum söz konusuysa sorumlusu biziz. Aportta bekliyor. Bir eksik görsem de bir şeyi düzeltmek değil veya uygun şekilde uyarmak değil bu meseleyi toplumsal bir acıtasyon hale getirebilmek için elinden gelen gayreti ortaya koymaya çalışan kötücül ruhlar ortaya dolaşıyor. Bir video kaydıyla tüm denetim çabamız boşa gidebiliyor. Özellikle bu denetimi yapan ekipleri karalamak için başka mecralara çekilebiliyor. Dolayısıyla kendimiz de mutlaka sahada olalım. Personelimizin de dikkatli davranmasını temin edelim.

'AMAÇ CEZA YAZMAK DEĞİL'

Öncelikli amaç ceza yazmak değil. Kurallara uyulmasını tembih etmektir. Birincisi uyarmak, rehberlik etmek sonra aşırı ısrar, kasıt ve suistimal varsa idari ve adli tedbirlere başvurmaktır. İlkemiz çok net. Valilerimiz, kaymakamlarımız için yeni bir seferberlik başlatıyoruz. Tüm gücümüzle sahada olacağız. Gerekirse tek tek arkadaşlarımız kontrol edecek.”

Sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili kimsenin genel bir muafiyeti söz konusu değildir. Muafiyetler zaman ve güzergahla sınırlıdır. ‘Ben kamu görevlisiyim, avukatım, çiftçiyim’ deyip gün boyu kısıtlamalardan muaf olduğunu sanan, bakkala markete gidiyorum deyip tüm şehri gezmeye kalkan olursa buna kesinlikle müsaade etmeyin. Tekrar söylüyorum, bu hakka girmektir. Bu hasta olanın sorumluluğunu almak hem bunun vicdan azabı ile hem bu dünyada hem öteki dünyada karşı karşıya kalmak demektir.”

'MUAFİYETLERİ İSTİSMAR ETMEYİN'

“Sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili kimsenin genel bir muafiyeti söz konusu değildir. Çağrıda bulunmak istiyorum. Lütfen istismar etmeyin. Hep beraber fedakarlıkta bulunuyor.

Allah'ınızı severseniz bu işi bitirmenin zamanı geldi, çaba sarf etmeliyiz. Bakın Kasım ayında aldığımız tedbirlerle yukardan aşağıya hep birlikte inişi yakaladık. Yine aynı şeyi sağlamakla mükellefiz.

Bir mesele var; yabancıların da sokağa çıkma kısıtlamalarında muafiyetleri... Daha önce bir ara genelge de yazdık. Turistik faaliyetler kapsamında kısa süreliğine ülkemizde bulunanlar hariç olmak üzere; şimdi ikamet sahibi. Pasaportunu gösteriyor, başımın üzerine pasaportun var. Ama sen ikamet sahibisin, buradaki yerleşiklerin kurallarına tabii olmakla mükellefsin. Açık söylüyorum, kim ikamet sahibi ve pasaportuyla bu işi istismar etmeye kalkarsa ikametini iptal ederim hemen. Elimde böyle bir yetki var, acımam da. Çünkü insanlar evde kalacaklar, siz pasaportunuz var diye siz turist kılığında, imkanında bunu istismar edeceksiniz, buna da müsaade etmeyeceğiz. Onun için kurallarımız çok net, boşluk bırakmıyoruz."

Bakan Soylu'dan pasaport istismarına sert uyarı!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

kusbeyin ~ 29 gün önce
haftasonlari antalyada plajlarda, pasaport kontrolu yapiliyor, turkleri plajdan kovuyorlar, normal mi bu durum? dunyanin baska neresinde gorulmus boyle bir ayrimcilik?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tabi ~ 29 gün önce
Suriyeli ümmet kardeşlerinizde sizi dinleyecekti tabi, sokaklarda onlardan geçilmiyor be. Kimlikleri yok utanmaz kanun bilmezlerin. Kimsede durdurmuyor en az 5 kere polisi zabıtayı aramışımdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ayricalik ~ 29 gün önce
Ayricalik grubunda olanlarin gezmelerde olmasinada izin verilmemeli.Eger kamu gorevlisiyse görev izni,yazisi olmali...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Özgürlük ~ 29 gün önce
Oturma izni verilenler dolar ile bakicilik yapip ,sonra bu ülkenin vatandasina kafa tutanlar.Ikamet izni verilenlerin bu ülkeye faydasina bakilarak bu izinlerin verilmesi gerekiyor...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
" GEÇTİ BORUN PAZARİ : ~ 29 gün önce
sorumluluk muş DUYDA INANMA

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gezentiler ~ 29 gün önce
Gezenlerin alayı suriyeliler. Ben mi ikame verdim bu adamlara

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çok ürkünç ~ 29 gün önce
Vuuuw içim ürperdi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
I ~ 29 gün önce
Çok dobra insan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Isine gelene! ~ 29 gün önce
Kongrelerde de ayni kararliligi gosterecektiniz!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Justin efonaltıoğulları ~ 29 gün önce
Kongreler, açılışlar yapıp hakka girenler diğerlerilerini itham ediyor. Sizler hak hukuk kelimelerni en son kullanacak insanlarsınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000