08 Haziran 2022, Çarşamba 09:37:58

Bakan Karaismailoğu'ndan İstanbul Havalimanı ve Atatürk Havalimanı açıklaması

Bakan Karaismailoğlu, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun iddialarına ilişkin "Rakamlar tamamen uydurmadır, evet bir 22 milyar rakamı var, İstanbul Havalimanı'ndan 22 milyar avro artı KDV direkt devlete gelir artışı sağlanacak." dedi.
  • Hiç bir AKEPE’liye inanmıyorum güvenmiyorum. Her söyledikleri yalan.
  • Marmaraya toplu tasima araci degildir diyen rakamlar uydurmadir demis, hangisine inanacagiz?
  • Meczup bir ihtiyara cevap verecek diye, perişan oluyorsunuz... Adamın söyleyecek sözü, projesi , iddiası olmadığından, yalan ve iftira siyaseti yapıyor.. Kripto kemal
  • bunu gorunce sinirlerim tepeme cikiyor. Okumadim, ozet gececek olan birisi var mi ?
  • Okuduk,eğlendik.
  • Başlangıçta 90, daha sonra 150 milyon yolcuya hizmet verecek bir havalimanından bahsediyoruz. Sadece kafa vergisi 15 EUR'dan 1.350 milyon EUR yapar. Buna diğer harçları, şerefiyeleri, otopark, kira ve diğer işletme gelirlerini ekleyin. 25 Yıllık geliri en az ortalama 3-4 -milyar EUR olan bir imtiyaz bu. Yirmi beş yılda, neredeyse 100 MİLYAR EUR LUK bir cirodan bahsediyoruz. Resmen Devlete, kamuya, halka ait olan bu imtiyaz, 5 li çeteye 25 yıllığına peşkeş çekilmiş! Bakan çıkmış masal anlatıyor! Üstelik bu yapılırken, 10 milyar dolarlık havalimanı da çöpe atıldı. Başka havalimanı yapmama garantisi verilerek! Bakan kendisini ve yandaşlarını kandırabilir. Ama bizi asla.
  • Ülkeyi her açıdan mahvettiniz,ekonomiyi bitirdiniz,ahlaksızlık,yolsuzluk,rüşvet,suç almış yürümüş,ısrar ve inatla faizi arttırmayıp vergileri arttırıyorsunuz,alım ve paranın gücü bitmiş,adalet yok hala ona buna suç atıyorsunuz. Dünyada döviz kuru üzerinden garantilerle ihale veren,gelişmeyi,büyümeyi sırf beton yapmak sanan bizden başka hangi ülke var? Yap işlet devret dediğiniz projeler ederinden fazlasına mal edildi mi edilmedi mi? Kimseye ihtiyacımız yok,herkes bize gıpta ediyor,büyüdük,kalkındık deyip de pandemi zamanında vatandaştan ibanla para isteyip,yandaş müteahhitlerin ödemeleri gününde tıkır tıkır ödenmedi mi? İga işletmecisinin ödemesi gereken kira ödemeleri neden ertelendi? Faiz haram deyip sıradan vatandaş devlete borcunu ödeyemeyince hemen faiz uyguluyorsunuz peki işletmeciye de faiz uygulanacak mı? Devletin kasasından kuruş çıkmıyor diyorsun doğru vatandaşın cebinden çıkıyor. İktidarın bu ülkeye verdiği maddi ve manevi zararları cümle düşmanlar birleşse veremezdi !!!
  • He he Aslan
  • Bakan Bey, halen "cek...cak" diye geveliyor!... Şu ana kadar Devlet, DHMİ'den ne kadar gelir ve hangi gerekçelerle elde etmiş? Daha inşaat halindeyken İGA 2 yıllık yıllık kira ertelemesi için başvurmadı mı? (Not: bu konu çok karmaşıktır; burada detaylara girmek istemiyorum...) Peki bu ertelemenin ardından pandemi, şu bu gerekçelerle başka ertelemeler yapıldı mı? Bakan, çıksın bunları kalem kalem açıklasın ve ödeme takvimini de açıklasın!... Herşeyden önce (Yeni) İstanbul Havalimanı'nın taksimetresinin ne zaman başladığını açıklasın: CB'nının resmi açılışı yaptığı 29 Ekim 2018 mi, yoksa AHL'nın kapatılıp tüm operasyonların buraya aktarıldığı 6 Nisan 2019'da mı?

Bakan Karaismailoğlu, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun iddialarına ilişkin "Rakamlar tamamen uydurmadır, evet bir 22 milyar rakamı var, İstanbul Havalimanı'ndan 22 milyar avro artı KDV direkt devlete gelir artışı sağlanacak." dedi.

28 Haziran-1 Temmuz arasında, "ICAO Global Implementation Support Symposium" toplantısının Türkiye'de düzenleneceğini anımsatan Karaismailoğlu, 140 ülkeden 1000'e yakın katılımcının İstanbul'da buluşacağını söyledi.

Havacılık sektöründe çok önemli gelişmeler yaşandığına işaret eden Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

"Hedeflerimiz vardı ama maalesef son iki yıldır devam eden pandemi sürecinde, bütün sektörlerde olduğu gibi özellikle havacılık sektöründe de çok ciddi sıkıntılar yaşadık. Bugünlerde pandeminin etkilerini çok az hissetmeye başladık ve bu yıl itibarıyla da pandeminin etkileri ortadan kalkacak. Bu yıl sonu itibarıyla şu anda mayıs ayı verilerini dikkate aldığımızda, havayolu yolcukları açısından 2019 mayıs ayının yüzde 95'ine ulaşmış vaziyetteyiz. 2019 yılını 210 milyon yolcuyla kapatmıştık, bu yıl da 200 milyona yakın yolcuyla kapatmayı hedefliyoruz, rakamlar bize onu gösteriyor.

2023 yılında da 2019 yılının üstüne çıkarak, 214 milyonla kapatmayı planlıyoruz. 2035 yılında havayolu yolcusu olarak 232 milyona çıkacağız. 2022 yılında iki önemli havalimanını hizmete açtık. Tokat Havalimanı'nı açalı yaklaşık 2,5 ay oldu. Burada 377 uçuşla 21 bin 505 vatandaşımızı Tokat Havalimanı sayesinde Tokat'ta buluşturmuş olduk. Rize-Artvin Havalimanı'nı hizmete alalı yaklaşık üç hafta oldu, burada da 305 uçuşla, 34 bin 160 vatandaşımız bu havalimanını kullandı."

"Yaptığımız yatırımların yaklaşık yüzde 20'sini yap-işlet-devret modeliyle yaparak yatırımlarımızı hızlandırdık"

Sektöre çok önemli yatırımlar yaptıklarına işaret eden Karaismailoğlu, yıl sonu itibarıyla da Çukurova Havalimanı'nı hizmete almak için de hummalı bir çalışma yaptıklarını dile getirdi.

Karaismailoğlu, yapılan yatırımların önemine dikkati çekerek, şu bilgileri verdi:

"Bu kadar başarılı çalışmaların önemli etkilerinden biri de biz yaptığımız yatırımların yaklaşık yüzde 20'sini yap-işlet-devret modeliyle yaparak, ilave finans modelleri üreterek, yatırımlarımızı hızlandırdık. Çanakkale Köprüsü gibi dünya ölçeğindeki en büyük, en önemli, en teknolojik köprülerden bir tanesini 4 yıl gibi kısa bir sürede bitirerek, vatandaşımıza kazandırıyoruz. Yine dünyanın en önemli havalimanlarından bir tanesi olan İstanbul Havalimanı'nda 10 milyar avroluk bir yatırım, devletin kasasından bir kuruş çıkmadan yapılıp vatandaşımızın hizmetine giriyor, 120 milyon yolcu kapasiteli bir havalimanını ülkemize kazandırdık.

Ve işletme süresi boyunca devlet buradan kira geliri alacak yani direkt bir nakit akışı sağlayacağız. Yine Antalya Havalimanı'nda 765 milyon avroluk bir yatırımı devletin kasasından bir kuruş çıkmadan yaptıracağız ve işletme süresince geliri de devletimize gelir akışı olarak yansıtacağız. Yap-işlet-devret projelerimizi ne kadar başarılı şekilde uyguladığımızı gösteren iki tane örnek. Bu ikisini topladığınızda bile tam 30 milyar avronun üzerinde devletimize direkt nakil nakit gelir akışı sağlayan projeler bunlar."

Bu gibi projelerin ve çalışmaların devam edeceğini bildiren Karaismailoğlu, vatandaşın hayatını kolaylaştıracak işlere imza atmayı sürdüreceklerini aktardı.

"Biz yaptığımız işlerin arkasındayız"

Karaismailoğlu, konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun grup toplantısındaki iddialarına da yanıt vererek, şunları söyledi:

"Bugün Sayın Kılıçdaroğlu'nun grup toplantısında yaptığı, her zamanki maalesef üzülerek izlediğimiz yalanların ve hezeyanların tekrarlanması şeklindedir. Biz bunları onlarca kez yalanladık ama onlar bu yalanları söylemekten bıkmadılar, biz de onları yalanlamaktan bıkmayacağız. Bu projeler halkımızın hayatını kolaylaştıran, ülkemizin ekonomisine, istihdamına, üretimine, turizmine oldukça fazla katkılar yapan çok kıymetli projelerdir. Bunlar Türkiye'nin projeleridir. Bunların hesabı kitabı hepsi yapılmıştır, bu projeler tamamen kamuya açık olan ihalelerdir ve bir yarışma sonucunda kazanılmış olan ihalelerdir. Aynı şekilde önümüzdeki günlerde Antalya- Alanya ve Ankara-Kırıkkale-Delice otoyol ihalelerini de yapıyoruz. Burada da bu işi yapabilecek kabiliyetteki bütün firmalar girip bu yerlere teklif verebilirler. Ve bir yarışma sonucunda kamu açısından uygulanan bir teklif seçilerek, bunlar iş sözleşme yapılır ve sözleşme diliminde, sözleşme dahilinde bu projeler yapılıp bitirilir.

Bakın bir tarafta 17 yılda bitmeyen Bolu Dağı Tüneli gibi gibi basit bir proje, bir tarafta da dünyanın en teknolojik bir köprüsü... Aynı şekilde İstanbul Havalimanı... Bu kadar kıymetli işler, dünyanın takdir ettiği işler ama maalesef sırf kötü siyasetlerine alet etmek için ve yalan yanlış rakamlarla, uydurma rakamlarla ve rakam kirliliğiyle karalamaya çalışılan o kadar kıymetli işler var. Biz yaptığımız işlerin arkasındayız ve çok başarılı işlerdir, vatandaşımızın hayatını da kolaylaştıran projelerdir. Bunları yapmaya, işletmeye ve bu sürekliliği sağlamaya da devam edeceğiz. Bu projelerin tamamen arkasındayız ve doğru işler yaptık, doğru işler yapmaya da devam edeceğiz. Bugün telaffuz edilen rakamlar tamamen uydurmadır, 22 milyar rakamı konuşuluyor, evet bir 22 milyar rakamı var, İstanbul Havalimanı'ndan 22 milyar avro artı KDV direkt devlete gelir artışı sağlanacaktır. "

Yapılan yatırımlardan dolayı trafik kazalarında yaşanan azalışa dikkati çeken Karaismailoğlu, çile çekilen yolların konforlu yollara dönüştüğünün altını çizdi.

"Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olarak yine İstanbullulara hizmet edecek"

Bakan Karaismailoğlu, Atatürk Havalimanı'ndan uçuş yapılmayacağı garantisi verildiğine yönelik iddiaları ise şu şekilde yanıtladı:

"Atatürk Havalimanı ve İstanbul Havalimanı bunlar ülkemizin iki tane kıymetli projesi. İstanbul Havalimanı dünya ölçeğindeki en büyük transfer merkezi ve en modern, en kaliteli havalimanlarından bir tanesi. Şu anki yolcu kapasitesi, 120 milyon yolcu. Buradaki ilave yatırımlarla birlikte 200 milyon yolcuya kadar çıkacak bir kapasite var burada. Bu kadar kapasitesi yüksek, kaliteli bir havalimanı varken bunun hemen yanı başındaki havalimanını çalıştırmanın bir anlamı var mı? Yani bunu söyleyenlere Allah akıl fikir versin. Bakın Atatürk Havalimanı gibi muhteşem bir arazide, Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olarak yine İstanbullulara hizmet edecek, onlara nefes aldıracak bir proje olarak değerlendiren bir devlet aklı var. Bunu alkışlamaktan başka bir şey olamaz."

Bakan Karaismailoğlu, Rize Artvin havalimanına yolcu garantilerine yönelik iddialara da "Bunlar teknik konular, teknik olmaktan çıktığı zaman, kötü siyasetlerine alet etmeye çalışıldığı zaman, bazı abuk sabuk şeyler çıkıyor. Projelerimizin yüzde 20'sini yap-işlet-devret finansman modeliyle yapıyoruz, geri kalan yüzde 80'i kamu bütçesinden yani klasik ihale yönteminden yaparak bitiriyoruz. Projelerin hepsi uzun soluklu bir master plan ve bir çalışma sonucunda çıkıyor." yanıtını verdi.

Bakan Karaismailoğu'ndan İstanbul Havalimanı ve Atatürk Havalimanı açıklaması

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Yalaza ~ 2 ay önce
Hiç bir AKEPE’liye inanmıyorum güvenmiyorum. Her söyledikleri yalan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Can can ~ 2 ay önce
Marmaraya toplu tasima araci degildir diyen rakamlar uydurmadir demis, hangisine inanacagiz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bakan bey ~ 2 ay önce
Meczup bir ihtiyara cevap verecek diye, perişan oluyorsunuz... Adamın söyleyecek sözü, projesi , iddiası olmadığından, yalan ve iftira siyaseti yapıyor.. Kripto kemal

Yanıtla

Kalan karakter 1000
offff ~ 2 ay önce
bunu gorunce sinirlerim tepeme cikiyor. Okumadim, ozet gececek olan birisi var mi ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Okusan ~ 2 ay önce
Adam olurdun..
Karikatür ~ 2 ay önce
Okuduk,eğlendik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yav he he ~ 2 ay önce
Başlangıçta 90, daha sonra 150 milyon yolcuya hizmet verecek bir havalimanından bahsediyoruz. Sadece kafa vergisi 15 EUR'dan 1.350 milyon EUR yapar. Buna diğer harçları, şerefiyeleri, otopark, kira ve diğer işletme gelirlerini ekleyin. 25 Yıllık geliri en az ortalama 3-4 -milyar EUR olan bir imtiyaz bu. Yirmi beş yılda, neredeyse 100 MİLYAR EUR LUK bir cirodan bahsediyoruz. Resmen Devlete, kamuya, halka ait olan bu imtiyaz, 5 li çeteye 25 yıllığına peşkeş çekilmiş! Bakan çıkmış masal anlatıyor! Üstelik bu yapılırken, 10 milyar dolarlık havalimanı da çöpe atıldı. Başka havalimanı yapmama garantisi verilerek! Bakan kendisini ve yandaşlarını kandırabilir. Ama bizi asla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
eyy bakan ~ 2 ay önce
Ülkeyi her açıdan mahvettiniz,ekonomiyi bitirdiniz,ahlaksızlık,yolsuzluk,rüşvet,suç almış yürümüş,ısrar ve inatla faizi arttırmayıp vergileri arttırıyorsunuz,alım ve paranın gücü bitmiş,adalet yok hala ona buna suç atıyorsunuz. Dünyada döviz kuru üzerinden garantilerle ihale veren,gelişmeyi,büyümeyi sırf beton yapmak sanan bizden başka hangi ülke var? Yap işlet devret dediğiniz projeler ederinden fazlasına mal edildi mi edilmedi mi? Kimseye ihtiyacımız yok,herkes bize gıpta ediyor,büyüdük,kalkındık deyip de pandemi zamanında vatandaştan ibanla para isteyip,yandaş müteahhitlerin ödemeleri gününde tıkır tıkır ödenmedi mi? İga işletmecisinin ödemesi gereken kira ödemeleri neden ertelendi? Faiz haram deyip sıradan vatandaş devlete borcunu ödeyemeyince hemen faiz uyguluyorsunuz peki işletmeciye de faiz uygulanacak mı? Devletin kasasından kuruş çıkmıyor diyorsun doğru vatandaşın cebinden çıkıyor. İktidarın bu ülkeye verdiği maddi ve manevi zararları cümle düşmanlar birleşse veremezdi !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Heh heh ~ 2 ay önce
He he Aslan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mafaky ~ 2 ay önce
Bakan Bey, halen "cek...cak" diye geveliyor!... Şu ana kadar Devlet, DHMİ'den ne kadar gelir ve hangi gerekçelerle elde etmiş? Daha inşaat halindeyken İGA 2 yıllık yıllık kira ertelemesi için başvurmadı mı? (Not: bu konu çok karmaşıktır; burada detaylara girmek istemiyorum...) Peki bu ertelemenin ardından pandemi, şu bu gerekçelerle başka ertelemeler yapıldı mı? Bakan, çıksın bunları kalem kalem açıklasın ve ödeme takvimini de açıklasın!... Herşeyden önce (Yeni) İstanbul Havalimanı'nın taksimetresinin ne zaman başladığını açıklasın: CB'nının resmi açılışı yaptığı 29 Ekim 2018 mi, yoksa AHL'nın kapatılıp tüm operasyonların buraya aktarıldığı 6 Nisan 2019'da mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000