17 Kasım 2017, Cuma 12:00:14

Bakan Arslan 3. havalimanında

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yapımı hızla devam eden İstanbul 3. havalimanını ziyaret etti.
  • Terminalin biten yerlerinin değil apronun fotoğraflarını yayınlasanıza görelim
  • sanırım kimsenin umrunda değil ama hiç google haritadan pist ile terminal arasındaki mesafeye bakan oldu mu?
  • Gayrettepe metrosu can damarı olacaktır. Metro ucuz ve hızlı ulaşım . Çok acil yapılmalı.
  • Maşallah, son sürat, 505 knot.
  • Resimlere bakmanız yeterli; müzmin muhalifler sizin de göğsünüz kabaracak.
  • 2018 kpss ile ilgili sormuş bir arkadaş. Bende atc özelinde sormak istiyorum. 2018 kpss nin 22 Temmuz da yapılacagi duyuruldu 31 Ağustos da da sonucu açıklanacak. 2018 atc ilanı için bu tarihler beklenir mi yoksa her sene olduğu gibi Haziran temmuz ayında ilana çıkılır mı? Eğer bu aylarda ilana çıkılırsa 2016 puanı ile 3.kez alım yapılmış olacak bu da daha az adayın kurum sınavına cagirilabilmesi anlamına geliyor keza 2017 Mayıs da 500 olması gerekirken 290 kişi kurum sınavına çağrılabildi. Net bir tahmini ya da bilgisi olan birileri varsa paylaşabilir mi?
  • Bakırköy-Kirazlı-Mahmutbey-Başakşehir- Yeni Havalimanı şeklinde mevcut metro hatlarına ilave yapılması diğer yerlerden yapılacak sıfırdan maliyetten daha karlı olacaktır. Hemde Atatürk Havalimanını kullanan yolcular için bilindik bir güzergah olacaktır.
  • agam benimle eglenirr
  • Sahlancazzz....Allah'ın izniyle havacılığın tarihini yeniden yazicazz
  • Geçenlerde bir haber vardı dünyanın ilk seri üretim robot fabrikası Konya'da açıldı diye.O robotları yerli temin etseler iyi olur. Akınsoft firması açmıştı fabrikayı. Robotik üzerine baya bir çalışmaları var.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yapımı hızla devam eden İstanbul 3. havalimanını ziyaret etti.

Bakan Arslan'a ziyaret sırasında Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Funda Ocak da eşlik etti. Terminal içinde ve dışında inşaat sahalarını gezen Arslan, son durum hakkında bilgi aldı. 

SANBOT'U İNCELEDİ

Bakan Arslan, 3. havalimanında yolcularla iletişim halinde olacak Çin yapımı Sanbot'u da inceledi. Yolcuların Boarding kartını okuyarak onlara terminal içinde eşlik edecek Sanbot, yapay zeka ile yolculara hizmet verecek.

Sanbot'un ilk etapta 5 adet olacağı ve adını değişeceği öğrenildi.

İstanbul Yeni Havalimanı'nda incelemelerde bulunan Arslan, havalimanı inşaatında gazetecilere yaptığı açıklamada, son 15 yılda havalimanı sayısının 26'da 55'e, yolcu sayısının 34,5 milyondan 180 milyona çıktığını, 2017'yi 189 milyon yolcu sayısı ile kapatmayı hedeflediklerini bildirdi.

Arslan, Atatürk Havalimanı'nın maksimum kapasiteyle çalışmasına rağmen yeterli olmaması nedeniyle İstanbul'un havacılıkta bir hub haline gelmesi gibi için yapılan İstanbul Yeni Havalimanı'nın hem istihdam açısından hem de ekonomik açıdan ülkeye sağlayacağı katma değere değindi.

İstanbul Yeni Havalimanı'nın 90 milyon yolcuya hizmet edecek ilk fazını yaklaşık bir yıl sonra, 29 Ekim'de hizmete sunacaklarını bildiren Arslan, bu havalimanını, hem ülke insanının hem de dünya hava taşımacılığının hizmetine sunacaklarını kaydetti.

Arslan, "İlerleme hızı memnuniyet verici. Bugün itibarıyla yüzde 73 ilerleme sağlamış durumdayız. Yaz sezonunda 32 bin kişi çalışıyordu. Şu anda havaların da soğumasıyla yazın yapılan bazı işlerimizi yapamıyoruz. Şu anda 30 bin 50 kişi çalışıyor. Bunun 4 bini beyaz yakalı." şeklinde konuştu.

Arslan, havalimanının bitişine doğru 35 bin çalışan sayısına tekrar ulaşacaklarını bildirdi.

"Bütün uçaklar geri körüğe yanaşacak ve yolcusunu öyle indirecek"

Ahmet Arslan, havalimanının, bittiğinde günde 3 bin 500 uçağa hizmet edeceğini, şu anda bin 500'lü rakamları Atatürk Havalimanı'nda yakaladıklarında "rekor" dediklerini söyledi. Burada 150 hava yolu şirketine hizmet vereceklerini belirten Arslan, İstanbul Yeni Havalimanı'ndan 350 destinasyona ulaşacaklarını kaydetti.

Arslan, şöyle devam etti:

"İstanbul Yeni Havalimanı'nda 371 uçak park yeri olacak. Havalimanının tamamı bittiğinde bu rakam 454'e çıkacak. Buraya gelen bütün uçaklar, geri körüğe yanaşacak ve yolcusunu öyle indirecek. Açıkta park edip yolcu indirmek yok. Bu çok önemli bir fark. İkinci fark da şu; servis amaçlı hizmet eden araçların tamamı 22 kilometrelik tünellerden, galerilerden geçecek. Aprondan, taksi yolundan geçmek yok."

"Havalimanında 9 bin kamera bulunacak"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, havalimanı inşaatı kapsamında 4 milyon 200 bin metreküp beton, 1 milyon metreküp asfalt döküldüğünü, 460 bin ton inşaat demiri kullanıldığını bildirdi. Bu rakamdaki inşaat demiri ile 130 bin adet daire yapılabildiğini anlatan Arslan, 100 bin yapısal çelik kullanıldığını, bunun 14 Eyfel Kulesi'nde kullanılan çelik miktarına eşit olduğunu aktardı.

Arslan, havalimanı terminalinin 461 bin metrekarelik tek bir çatısı bulunduğunu, bu çatının 58 futbol sahası büyüklüğünde olduğunu söyledi.

Bu terminalde 6 bin 200 oda olacağını bildiren Arslan, yolcunun havalimanına girişinden itibaren her şeyin anlık takip edileceğini, 9 bin kamera bulunacağını aktardı. Arslan, bu kameraların, yolcunun, sistem üzerinden akıllı müdahalelerle yönlendirilmesi için de kullanılacağını kaydetti.

"Asansör, körük ve yürüyen merdivenlerin montajı yapılıyor"

Ahmet Arslan, havalimanının birinci pistinde çok ciddi ilerleme sağlandığını, testlerin yapıldığını, çizgilerin atılmasından sonra ilk uçağın inebileceğini anlattı. Bitmek üzere olan birinci piste ilk uçağın yıl sonu veya 2018 başında inebileceğini belirten Arslan, ikinci pistte de betonarme ve asfalt işlemlerinin bu ay sonu itibarıyla biteceğini aktardı.

Havalimanları için bagaj sisteminin önemine değinen Arslan, "Bagaj sistemindeki 42 kilometrelik konveyör döşendi. Testleri ve nihai ayarlamaları yapılıyor. 7 Aralık'ta en son parça konularak bu 42 kilometrelik bagaj sisteminin inşaatı bitirilmiş olacak. 28 adet körüğün montaj işlemlerine start verildi. 300'ün üzerinde asansör, yürüyen merdiven, yürüyen bant ekipmanı sahaya getirildi, bir kısmının montajı yapıldı." ifadelerini kullandı.

İlk etapta 100 bin istihdam

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, havalimanının, ilk bölümü açıldığında 100 bin kişiye, 2023 kadar projenin tamamı bittiğinde 200 bin ila 225 bin kişiye istihdam sağlayacağını bildirdi.

Havacılığın ülke ekonomilerine katkısına işaret eden Arslan, havalimanının tamamı bittiğinde direkt ve dolaylı olarak ülkenin GSYH'sinin yüzde 4,89'u kadar ekonomik büyüklük oluşturacağını vurguladı.

Arslan, ulaştırmanın bütün sektörlerin lokomotifi olduğunu belirterek, bu bilinçle ülkedeki ulaşım projeleri konusunda gece gündüz çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

"Üçüncü havalimanı-Halkalı metrosunun ihale çalışmaları sürüyor"

Ahmet Arslan, havalimanının, kömür ocaklarından kaynaklı bataklıkların, çukurların bulunduğu yerde inşa edildiğini, buraları kapatarak inşaat sürecinin sürdürüldüğünü, ilk günden beri çevre hassasiyetinin üst düzeyde olduğunu, mecburiyet olmamasına rağmen ÇED raporu aldıklarını anlattı.

Buradaki endemik bitkilerin korunması ve muhafaza edilmesi adına yapılan çalışmalara değinen Arslan, "İnşallah 2018 başından itibaren başlangıçta 2 milyon ağaç dikeceğiz. Projenin tamamlanmasıyla birlikte bu alanda 5 milyon ağaç dikeceğiz." dedi.

Arslan, bölgede bulunan rüzgar türbinlerinin kaldırılıp kaldırılmayacağına ilişkin bir soru üzerine, burada 12 adet rüzgar enerji santrali bulunduğunu, bunların kaldırılması için gerekli çalışmalara başladıklarını, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Havalimanına ulaşım konusundaki çalışmalara ilişkin bir soru üzerine Arslan, şunları kaydetti:

"Gayrettepe'den havalimanına raylı sistem çalışmasını başlattık. TBM makineleri geldi. Çok kısa sürede bir tören de yaparız. 37 kilometrelik bir metro yapıyoruz. Gayrettepe'den buraya, tamamen yer altında... Buradan da Halkalı'ya mevcut ana hatta Gebze-Halkalı-Marmaray da dahil, ona da bağlanacak raylı sistemin devamı ile ilgili ihale çalışmalarını sürdürüyoruz, onu da yapacağız. Kara yoluyla ilgili birçok çalışmamız var."

Arslan, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 3 gidiş-3 geliş olan D-20 karayolunun yılbaşında açılacağını, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden giren araçların Odayeri'nden itibaren bu güzergahı kullanarak Çatalca'ya kadar gideceğini, ağır vasıta trafiğinin böylece şehir dışına çıkacağını bildirdi.

Arslan, "Önümüzdeki yılbaşında D-20'yi, bir sonraki yıl da Kınalı'ya kadar bağlantıyı bitirdiğimizde Trakya tarafından gelen araçlar, şehir içi trafiğine girmeden köprüye ulaşmış olacak. Böylece hem Avrupa Yakası'nda hem Mahmutbey gişelerinde oluşan trafik sıkışıklığı giderilecek." diye konuştu.

"Havalimanına deniz yoluyla ulaşım ekonomik olmaz"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, havalimanına deniz yoluyla ulaşımın olup olmayacağına ilişkin bir soru üzerine de, denizlere paralel ulaşımın ekonomik olmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Şile'den çıkıp Boğaz'ı katederek ta Pendik'e, Bakırköy'e gitmek de paralel taşımacılık anlamına geliyor. Geçmişte bu anlamda seferler başlattık, çalışmayacağını biliyorduk, insanımız da çalışmadığını gördü. Denizcilik, karşıdan karşıya geçiyorsanız, dikey taşımacılık yapıyorsanız verimlidir. Paralel taşıma, ancak toplu yük taşımacılığında verimli. Nitekim, 'Biz üçüncü havalimanına deniz yoluyla yolcu taşıyalım' dersek, Boğaz'ı katedip önce Karadeniz'e çıkacaksınız, sonra oradan dönüp havalimanının yan tarafına geleceksiniz. Bu verimli ve sürdürülebilir bir taşımacılık türü değil. Onu özellikle vurgulamış olalım.

Şunu memnuniyetle söyleyelim; 2018 sonuna Halkalı'yı Gebze'ye kadar Marmaray'ı tamamen banliyö hatlarıyla birleştirip zaten metro standardına getiriyoruz. Onları da Büyükşehir Belediyemiz ve bakanlığımız tarafında yapılan diğer raylı sistemlerle entegre ediyoruz. Böylece insanımız bütün bu raylı sistemleri, karşıdan karşıya geçiş deniz yolunu kullanarak zaten buraya taşımacılık türlerini kullanarak gelecek. Ayrıca, bir deniz yoluyla buraya gelmek ekonomik değil."Bakan Arslan 3. havalimanında

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (34)

Terminal ~ 3 yıl önce
Terminalin biten yerlerinin değil apronun fotoğraflarını yayınlasanıza görelim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pist ~ 3 yıl önce
sanırım kimsenin umrunda değil ama hiç google haritadan pist ile terminal arasındaki mesafeye bakan oldu mu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CVP PİST ~ 3 yıl önce
EVET. YAZDIĞIM YAZIDA BELİRTMİŞTİM. ÇETİN ÖZBEY
199 ~ 3 yıl önce
Gayrettepe metrosu can damarı olacaktır. Metro ucuz ve hızlı ulaşım . Çok acil yapılmalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tam Gaz ~ 3 yıl önce
Maşallah, son sürat, 505 knot.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Oh La la ~ 3 yıl önce
Resimlere bakmanız yeterli; müzmin muhalifler sizin de göğsünüz kabaracak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Muhalif ~ 3 yıl önce
Muhalif dediğiniz kimse, tahsil seviyesi yüksek, kitap okumayı seven, ülkesini seven, vatansever, çağdaş, ensar vakfı üyesi olmayan bilime inanan insanlar. Bunlar birşey diyorsa emin olun bir sebebi vardır. Kara cahillerle karıştırmayın
oh la la. ~ 3 yıl önce
muhalefet binaya değil kardeşim. tabii ki çok güzel ve de gurur duyarız. konu başka ama ...
evlat ~ 3 yıl önce
evlat ben sana havalimanı yapamazsın demedim, havuzsuz ,salma yapmadan yapamazsın dedim..
Ank ~ 3 yıl önce
2018 kpss ile ilgili sormuş bir arkadaş. Bende atc özelinde sormak istiyorum. 2018 kpss nin 22 Temmuz da yapılacagi duyuruldu 31 Ağustos da da sonucu açıklanacak. 2018 atc ilanı için bu tarihler beklenir mi yoksa her sene olduğu gibi Haziran temmuz ayında ilana çıkılır mı? Eğer bu aylarda ilana çıkılırsa 2016 puanı ile 3.kez alım yapılmış olacak bu da daha az adayın kurum sınavına cagirilabilmesi anlamına geliyor keza 2017 Mayıs da 500 olması gerekirken 290 kişi kurum sınavına çağrılabildi. Net bir tahmini ya da bilgisi olan birileri varsa paylaşabilir mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
L ~ 3 yıl önce
2018 kpss ile alım yapılır
Metro ~ 3 yıl önce
Bakırköy-Kirazlı-Mahmutbey-Başakşehir- Yeni Havalimanı şeklinde mevcut metro hatlarına ilave yapılması diğer yerlerden yapılacak sıfırdan maliyetten daha karlı olacaktır. Hemde Atatürk Havalimanını kullanan yolcular için bilindik bir güzergah olacaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aga ~ 3 yıl önce
agam benimle eglenirr

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Diayrbekirli ~ 3 yıl önce
Sahlancazzz....Allah'ın izniyle havacılığın tarihini yeniden yazicazz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Robot ~ 3 yıl önce
Geçenlerde bir haber vardı dünyanın ilk seri üretim robot fabrikası Konya'da açıldı diye.O robotları yerli temin etseler iyi olur. Akınsoft firması açmıştı fabrikayı. Robotik üzerine baya bir çalışmaları var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000