27 Mart 2014, Perşembe 15:38:41

AVRUPA'DA EN UCUZA UÇANLAR ARASINDAYIZ

Havayollarının bilet fiyatları ülkeden ülkeye farklılık gösterebiliyor. Peki, hangi ülke uçak bileti için en az ücreti ödüyor?
  • pegasus olmasaydı thyye kalsaydık gorurdum o zmn kacıncı olduğumuzu.
  • İzmirden istanbula pegasus onur sunexpress thy ve atlasjet var.ogrenci oldugum icin en ucuzunu ariyorum onur ve atlas ucuruo sun pegasus ve thy ayni fiyattan satiyolar 60tl konfor icin tabiki thyyi tercih ediyorum

Uçak bileti, otel ve araba kiralama fiyatlarını aynı platformda karşılaştıran uluslararası seyahat arama motoru Skyscanner'ın verilerine göre Portekiz, uçak bileti için kilometre başına ortalama 0,37 TL ödeyerek Avrupa'da en az ücret ödeyen ülke. Türkiye ise kilometre başına ortalama 0,39 TL ödeyerek Avrupa'nın en ucuz 3. ülkesi olarak ön plana çıkıyor.

Uçak bileti fiyatları rotalar üzerinde işleyen havayollarının sayısına göre ülkeden ülkeye farklılık gösterebiliyor. İnternet sitesi ile olduğu kadar mobil uygulamalarıyla da dünyada seyahat etmek isteyenlerin hayatını kolaylaştıran ve en hesaplı alternatifleri sunan Skyscanner'ın verilerine göre, kilometre başına ortalama 0,28 TL ile tüm dünyada en ucuza uçan ülke Filipinler. Avrupa'nın en uygun fiyata seyahat eden ülkesi ise Portekiz olarak ön plana çıkarken, Türkiye de kilometre başına 0,39 TL ile Avrupa'nın en ucuz ülkeleri arasında yer alıyor.

Skyscanner'ın analizleri, bir rotada ne kadar çok havayolu işliyorsa ve rekabet varsa, fiyatların o kadar uygun olduğuna işaret ediyor. Bu doğrultuda, yurtiçi hatlarda daha az havayolu şirketi rekabet ettiği ve daha küçük uçaklar kullanıldığı için, kilometre başına düşen fiyat hesaplandığında yurtiçi hatların daha pahalı olduğu görülüyor.

Türkler yurtdışı rotalar için ortalama 0,44 TL öderken, yurtiçi destinasyonlar için kilometre başına yaklaşık 0,40 TL ödeyerek en ucuza uçan Avrupa ülkeleri arasında yerini alıyor. En pahalı rotalar ise ortalama 1,39 TL ile ulusal havayolu iflas eden Macaristan'da bulunuyor.

Skyscanner'ın "Her Yere" seçeneği ise seyahatseverlere belirli bir tarih aralığında dünyanın her yerine en uygun fiyatlı biletleri görüntüleme fırsatı sunuyor.

Skyscanner Türkiye Pazarlama Müdürü Murat Özkök: "Veri birikimimizi kullanarak yaptığımız analizler doğrultusunda en uygun fiyatlı uçak biletlerinin hangi ülkelerden bulunabildiğini hesapladık. Elde ettiğimiz sonuçlar, bir rotada daha fazla havayolu işledikçe ve rekabet arttıkça fiyatların düştüğüne işaret ediyor. İki ve üzeri havayolunun uçuş yaptığı popüler rotaların daha düşük fiyatlı olduğunu görüyoruz. Özellikle düşük maliyetli bir havayolunu içeren rotalarda bu fark oluşuyor. Portekiz ve Filipinler güzergâhlarının uygun fiyatlı olmasında, düşük maliyetli havayollarının büyük bir etkisi olduğu görülüyor. Ancak ulusal havayolları kapanan Macarların da dünya ortalamasının yaklaşık iki katı fiyatına seyahat etmesi, ulusal havayolunun uçak bileti fiyatlarındaki önemini de ortaya koyuyor."

AVRUPA'DA EN UCUZA UÇANLAR ARASINDAYIZ

Facebook Yorum

Yorumlar

gerçek ~ 8 yıl önce
pegasus olmasaydı thyye kalsaydık gorurdum o zmn kacıncı olduğumuzu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 8 yıl önce
İzmirden istanbula pegasus onur sunexpress thy ve atlasjet var.ogrenci oldugum icin en ucuzunu ariyorum onur ve atlas ucuruo sun pegasus ve thy ayni fiyattan satiyolar 60tl konfor icin tabiki thyyi tercih ediyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000