12 Ocak 2013, Cumartesi 10:44:00

AŞKABAT HAVAALANI'NI TÜRK ŞİRKET KAZANDI

Türk müteahhitlik şirketlerinden Polimeks İnşaat, 2 milyar 253 milyon dolar değerinde olan Aşkabat Uluslararası Havaalanı projesinin anahtar teslimi ihalesini kazandı.
  • türkmenistanda tezgahı kurmuştur polimeks. türk firmalarının yaptığı işler arasında tek seferde ve en büyük alınan proje olan olimpiyat projesi tahmini 3.5 milyar dolar civarındadır. Yaptığı işi hakkıyla ve kaliteli yapması gurbanguly berdimuhammedov ile aralarındaki bir dostlukta cabasıdır. türkmenistanda en büyük işleri alan polimeks yerinide kaptıracak gibi gözükmüyor :)
  • Her şey bir yana proje şık duruyor. Çift piste göre güzel bir dizayn. İnşallah kullanıcılar içinde rahatlıklarla dolu bir liman olur. Birisi güzel olsun diye yapıyor 20-30 sene başkaları küfrederek kullanıyor:) Bu tarz büyük projeler orayı kullanacak büyü handling ve havayolu yetkilileri ile çizilmesi ve iç dizayn geliştirilmesi daha başarılı sonuçlar doğurur. Bunu Sayın Binali Yıldırım'a da danışmanlarının söylemesi lazım. Türkiye deki bir çok havalimanı hem PAT sahası dizaynı hem de terminal dizaynı olarak uluslararası havacılık mevzuatlarına tam uyumlu değil.
  • 2 milyar 253 milyon dolarlık ihaleyi kazanan firmaya laf çakıyor aklı sıra sana izzet altınmeşe bile güler :=.)
  • soyisim de manidarmış :))
  • TAV girmediyse bir bildiği vardır. Türkiyenin 3 büyükleri girmemiş meydan ona buna kalmış. İnşallah çukurova olayı veya KKTC olayı yaşanmaz.
  • Hayrola Sani Bey nasıl oldu da kaçırdı. Eski ataklığı yok galiba. Etrafındakiler motive edemezlerse bir zaman sonra insanın özmotivasyonu da köreliyor.
  • sayın erol tabancayı bu güzide yatırımdan dolayı kutluyoır grubunuza turkmen halkına hayırlar getirmesini diliyorum.kazasız belasız sağlık içinde teslim edersiniz inşallah.antalyadan mehmet

Bu, Türk müteahhit şirketlerinin yurtdışında tek kalemde aldığı en büyük ihale miktarı oldu. 2016'da tamamlanması planlanan projenin inşası sırasında yaklaşık 20 bin kişiye istihdam sağlanması hedefleniyor.

Türkmenistan’ın milli sembol ve değerlerinden esinlenerek tasarlanan yeni havaalanının inşasına 2013 Ocak ayında başlanarak 2016 yılında tamamlanması hedefleniyor. Yeni havaalanının, yaklaşık 350.000 metrekare kapalı alanıyla yılda 14 milyon yolcuyu ağırlaması planlanıyor. 

İhaleyle ilgili açıklamlarda bulunan Polimeks İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tabanca, projenin tamamlandığında sadece Türkmenistan’ın değil dünyanın önemli havaalanları arasında yer alacağını vurgulayarak, bu ihaleyi kazanmaktan ve Türkmenistan Devleti’nin en büyük yatırımlarından birinin yapımını üstlenmekten dolayı gururlu olduklarını söyledi.Tabanca, "Bize olan inanç ve güvenlerinden dolayı Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguly Berdimuhamedov’a ve iki ülke arasındaki olumlu ticari ilişkilerinin devamını sağlayan Türk yetkilere teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi. Yaklaşık 17 yıldır Türkmenistan’daki birçok projenin inşasına imza attıklarını hatırlatan Erol Tabanca, şunları söyledi:

"Yeni projemizin değeri 2 milyar 253 milyon dolar. Kurulduğumuz günden bu yana toplam 120 projeye imza attık. Bu proje, Türkmenistan’da inşa ettiğimiz ikinci havaalanı olacak. Türkmenistan tarihinde önemli bir yeri olan Oğuz Han’dan ve yine Türkmen kültüründe önemli bir motif olan laçin kuşundan esinlenerek oluşturulan projenin tasarımı da firmamıza aittir. Türkmenistan’a böyle bir hizmet vermekten ve dolayısıyla ülkemiz için de çok büyük bir istihdam kapısı açmış olmaktan dolayı son derece mutlu ve gururluyuz. Bu projenin inşası sırasında yaklaşık 20 bin kişinin istihdam edilmesi hedefleniyor."

350 BİN METREKAREYE YAPILACAK

Aşkabat Uluslararası Havaalanı'na bir adet yolcu terminali, bir adet VIP Terminali, Hava Trafik Kontrol Kulesi, toplam 3.000 araç kapasiteli açık ve kapalı yolcu otoparkları, yılda 200.000 ton yük kapasiteli Kargo Terminali, üç uçak kapasiteli Uçak Bakım Hangarı, Catering Binası, yeni Yakıt İkmal Tesisleri, İtfaiye Binaları, Bakım-Onarım ve Ambar Tesisleri, Sivil Havacılık Okulu, Uçuş ve Kabin Eğitim Simülatör Binası, Hastane, Yurt Binası ve Kapalı Spor Salonu inşa edilecek. Proje idari ve teknik yardımcı tesislerle birlikte yaklaşık 350.000 m² toplam kapalı alan büyüklüğüne sahip olacak.

EN BÜYÜK UÇAKLAR İNEBİLECEK

Yeni havalimanında, şu andaki en büyük yolcu kapasiteli uçaklar olan Airbus A380 ve Boeing B747-8 modeli uçakların iniş-kalkış yapabileceği 3.800 m uzunluğunda Code F kapasiteli ve CAT III yeni bir pist, paralel taksi yolu ve apronlarda yapılacak. Mevcut pist ve taksi yolları ise tadil edilerek kullanımının devamı sağlanacak. Toplam 2.300.000 metrekare pist, apron ve taksi yolu inşaatı yapılacak.

Proje kapsamında, yeni pist–apron ve yer hizmet araçları, Yeni Hava Trafik Kontrol Sistemleri, simülatörler, bakım hangarı ekipmanları, güvenlik sistemleri, bilgi İşlem sistemleri ve benzeri tüm teknolojik ekipman temini, devreye alınması ve eğitim işleri de yer alıyor.AŞKABAT HAVAALANI'NI TÜRK ŞİRKET KAZANDI

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

polimeks ~ 11 yıl önce
türkmenistanda tezgahı kurmuştur polimeks. türk firmalarının yaptığı işler arasında tek seferde ve en büyük alınan proje olan olimpiyat projesi tahmini 3.5 milyar dolar civarındadır. Yaptığı işi hakkıyla ve kaliteli yapması gurbanguly berdimuhammedov ile aralarındaki bir dostlukta cabasıdır. türkmenistanda en büyük işleri alan polimeks yerinide kaptıracak gibi gözükmüyor :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KTŞ ~ 11 yıl önce
Her şey bir yana proje şık duruyor. Çift piste göre güzel bir dizayn. İnşallah kullanıcılar içinde rahatlıklarla dolu bir liman olur. Birisi güzel olsun diye yapıyor 20-30 sene başkaları küfrederek kullanıyor:) Bu tarz büyük projeler orayı kullanacak büyü handling ve havayolu yetkilileri ile çizilmesi ve iç dizayn geliştirilmesi daha başarılı sonuçlar doğurur. Bunu Sayın Binali Yıldırım'a da danışmanlarının söylemesi lazım. Türkiye deki bir çok havalimanı hem PAT sahası dizaynı hem de terminal dizaynı olarak uluslararası havacılık mevzuatlarına tam uyumlu değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
prometheus ~ 11 yıl önce
2 milyar 253 milyon dolarlık ihaleyi kazanan firmaya laf çakıyor aklı sıra sana izzet altınmeşe bile güler :=.)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.... ~ 11 yıl önce
soyisim de manidarmış :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TAV ~ 11 yıl önce
TAV girmediyse bir bildiği vardır. Türkiyenin 3 büyükleri girmemiş meydan ona buna kalmış. İnşallah çukurova olayı veya KKTC olayı yaşanmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TAV ~ 11 yıl önce
Hayrola Sani Bey nasıl oldu da kaçırdı. Eski ataklığı yok galiba. Etrafındakiler motive edemezlerse bir zaman sonra insanın özmotivasyonu da köreliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gurbangülü ~ 11 yıl önce
sayın erol tabancayı bu güzide yatırımdan dolayı kutluyoır grubunuza turkmen halkına hayırlar getirmesini diliyorum.kazasız belasız sağlık içinde teslim edersiniz inşallah.antalyadan mehmet

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000