18 Nisan 2022, Pazartesi 10:20:55

Antalya'ya gelen turist sayısı yüzleri güldürdü

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle özellikle turizmin etkilendiği Antalya'da, yaz sezonu öncesi Paskalya Bayramı umut oldu.
  • Buraya daha vizyonlu bir yönetici lazım. Daha önce medine gibi bir arap havalimanında çalışmakla hangi uluslararası tecrübeyi kazanırsın.
  • Kabin ekipleri Antalya Base ?
  • Hepsi fakir ve para harcamayan turistler. Geçen ispanyol bir turisti taksiyle 20 tl’ye gideceği yere otobüs durağında otobüs beklerken gördüm

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle özellikle turizmin etkilendiği Antalya'da, yaz sezonu öncesi Paskalya Bayramı umut oldu. 2020'de Paskalya tatilini de kapsayan nisan ayında kente 905 kişi gelirken, bu rakam 2022'nin Nisan ayı bitmeden 300 bini buldu.

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, pandemi ve savaşın 2022'de turist eğilimini etkileyeceğini belirterek, ilk testin de Paskalya Bayramı'nda yaşanacağını söyledi. Nisan ayına denk gelen Paskalya tatilinin başlamasıyla sezona yönelik resmin netleştiğini ifade eden Yavuz, "Görünen o ki; pandeminin sona ermesi, savaşın güncelliğini kaybetmesi üzerine 2 yıldır Paskalya tatili yapamayan Avrupalı turistler, kendilerini güneşli Akdeniz ülkelerine attı" dedi.

'ANTALYA'YA CAN SİMİDİ OLDU'

Avrupalı turistlerin Paskalya tatilinde İspanya, Portekiz, Yunanistan ve Türkiye sahillerini doldurduğunu belirten Yavuz, "Nevruz döneminin hemen arkasından başlayan Paskalya, Antalya'ya can simidi oldu. Ukrayna'nın hiç olmadığı, Rusya'nın da ancak kısıtlı seferlerle turist gönderebildiği bu dönemde Almanya günde 50 üzerinde uçuşla eski günlerine geri döndü" diye konuştu.

15 GÜNDE 300 BİN TURİST

Yılın en önemli pazarlarından İngiltere'den günlük 3-4 bin gelişle bu yılın sürprizini yapacağını gösterdiğini kaydeden Yavuz, yavaş yavaş tekrar başlayan İskandinav ve Doğu Avrupa pazarlarının da sezona göz kırptığını vurguladı. Yavuz, 1-15 Nisan arasında Avrupa'dan gelen turist sayısı toplamının 300 bine yaklaştığını açıkladı.

'ANTALYA 600 BİNLE KAPATABİLİR'

Recep Yavuz, "Hristiyanların 'Yumurta Bayramı' olarak da bilinen Paskalya Bayramı, nisan ayı ilk haftası başlayıp, ay sonuna kadar devam eden dini bir bayram. İki yıldır Avrupalılar pandemi yüzünden bu tatili, uçuşların kapalı döneme gelmesi nedeniyle yapamıyordu. Avrupalıların ana tatillerinden biri Paskalya ortalama 1 hafta sürer. Paskalya tatiline yönelik gelişler nisan ayı sonuna kadar sürecek ve Antalya, nisan sonunu 600 binle kapatabilir" ifadelerini kullandı.

'GEÇEN YILI İKİYE KATLAMIŞ DURUMDA'

2020'nin Nisan ayında pandemi ve tüm ülkelere uçuşların kapalı olması nedeniyle Antalya'ya gelen turist sayısının sadece 905 olduğunu belirten Yavuz, 2021 yılı nisan ayındaki toplam turist sayısının ise 178 bin olduğunu hatırlatarak, "Bu yıl 1-15 Nisan'da geçen yılı ikiye katlamış durumda. Ay sonundaki beklentimiz ise 600 bin ve geçen yıl nisan ayını dörde katlamasını ümit ediyoruz" dedi.

Antalya'ya gelen turist sayısı yüzleri güldürdü

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Ayt ~ 4 ay önce
Buraya daha vizyonlu bir yönetici lazım. Daha önce medine gibi bir arap havalimanında çalışmakla hangi uluslararası tecrübeyi kazanırsın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Peki ~ 4 ay önce
Kabin ekipleri Antalya Base ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sefa ~ 4 ay önce
Artık bizim yaşamaya gücümüzün yetmediği şehrin sefasını sürmeye, mülklerini satın almaya geliyorlar. EUR bazında maaş veren şirketimiz pandemide yüzde 40 maaş düşüşü yaptı ve kazanç eur bazında olduğu için pahalılıktan etkilenmediğimizi (!) Söyleyerek işinize gelirse çalışırsınız diyor. Aslında işimize gelmiyor ama çaresizliğimizi kullanıyorlar. İş yükü hayat pahalılığı ile birlikte artarken, yerel halkın mülteci durumuna düştüğü şehrimize turist akını var, bir kabin memuru ancak ve ancak kirasını ve faturalarını ödeyebilir halde.. Yorumları duyar gibiyim, e daha ne olsun.. !? Bu insanın sosyal yaşamı taksitleri çoluğu çocuğu üstbaş ihtiyacı sağlık harcaması mutfak harcaması da var, biraz vicdan lütfen..
Baze ~ 4 ay önce
Otogar base base
Ucuz turist ~ 4 ay önce
Hepsi fakir ve para harcamayan turistler. Geçen ispanyol bir turisti taksiyle 20 tl’ye gideceği yere otobüs durağında otobüs beklerken gördüm

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ceysın ~ 4 ay önce
Aynısını Avrupa da biz de yapıyoruz knk sıkıntı yok
Fakir ~ 4 ay önce
Fakir oldukları için Antalyada almadıkları ev kalmadı degil mi. Aslında haklısın turistin fakiri bile 15 günlük maaşını cebine koyunca burada kral gibi 3 ay yaşar. Ayrıca taksiye binmeme sebepleri bu konuda nam salmış olmamız, birisi 10 euro diyor öbürü 35 euro diyor. Adamın da vakti varken fiyatı standart olan ulaşım aracına biniyor gayet normal. 15 dakikada gideceğine 1 saatte gidiyor. Cebine kalan 15 euro da 2 kişi yemek parası.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000