03 Kasım 2016, Perşembe 08:50:01

Antalya'da kuyruk çilesi sürüyor

Antalya Havalimanı’nda 300 güvenlikçinin işten çıkarılmasından sonra yaşanan yoğunluğa çözüm bulunamadı.
  • Sacma sapan yorumlar düşüncelere kapilmiş insanlar suan kuyruk sorunu kalmamiştir ve kuyruk olmasinin sebebi feto ya ait sendikalarin uyeleri olan kişilerdi uyarildi ama kimse dinlemesi üyesi olmaya devam etti devlette şevkat tokadini atti.İşletmeyi ilgilendiren bir durum degil ama yillardir ekmek yiyen o guvenlikci arkadaslara sormak istiyorum !!Kış sezonunda kaç taneniz işten çıkarildi devlet baba demedimi ben yaz kiş ozel şirket dahi olsa yuzlerce personeli çıkartmana izin vermem demedi mi ekmek yediniz soylesenizi guvenlikciler !!!!
  • İç hat yolcuları neden T1 den alınıyor? İç hat girişindeki x-ray ler neden kaldırıldı? Terminale gelen ve oluşan karmaşadan dolayı şikayette bulunan yolculara " iç hat tarafında tadilat var" yalanı neden söyleniyor? T1 yolcu girişindeki sabah 7-9 arasında yaşanan uzun kuyruklar arasından çıkıp da iç hatlardaki kontuarını arayan ve malesef uçağını kaçıran insanların ahı bu dünyada olmazsa öteki dünyada sizi bulur!
  • Sayın yorumcular, kamuoyunun doğru bilgilenme hakkına saygım nedeniyle bir kaç düzeltme yapma ihtiyacı duydum. Fotografta gösterilen kuyruk A kapısı diye adlandırılan Apron (hava tarafına) giriş kapısı olup özel güvenlik kontrolünde değildir. Diğer 305 arkadaşın çıkarılması konu ise; devlet tarafından kapatılan bir sendikaya üyelikleri nedeniyle güvenlik sertifikalarının iptal edilmesidir. Terminal İşletmesi tasarrufunda olan bir durum değildir. Bilgilerinize saygılarımla sunarım
  • böyle saçma bir işletme görmedim iç hatlardan çık güvenlik elemanı az diye araba gelmesi yasak seni karşılamaya gelenler dış hatta ...engellisi var yaşlısı var, yürü babam yürü birde soru soranı azarlıyorlar az bir gayretle çözülecek sorunlar umursamaz insanların yetkili olmasıyla tam bir kaosa dönmüş ... yazık ki ne yazık
  • Bir nebze içeri rahat girelim diye terminal dhmi kapısını da kullanalım diyoruz, beylerin rahatı bozulmuş. Çözüm bulması gereken adamların keyfi her şeyden önemli, ne olur diğer personel gibi az birşey bekleseniz.
  • ülkemizde olanlar hangi aklı başında ülkelerde oluyordur acaba? sıradan bile olamayan insanların siyasi güçle makam sahibi ve karar veren olmasının sonuçlarını tüm ülke çekiyor ama kimsenin umurunda değil! bu olay turizmin yoğun olduğu zaman olsaydı ne olurdu mazallah?
  • bunların hepsi terminal işletmecisi ve güvenlik şirketinin maliyetlerini azaltma adına yaptığı operasyonlar. yıllardır yaz kış açık kalan terminaller bu işletmeci tarafından her sene bir tanesi kapanıyor, çalışanlar işten çıkarılıyor. bu sene 31 ekim diye declare ettikleri tarihe kadar bile dayanamayıp, 11 günlük elektrik parasını hesap edip uyku tutmadı olacakki 20 sinde kilit vurdular bir sürü insanı işten çıkardılar.
  • Şu DHMİ kadar geri kalmış hantal herşeyi kokuşmuş bir kurum yoktur sanırım. Özelleştirilmesi gereken ilk kurumdur DHMİ. Az kaldı sayın cumhurbaşkanı bürokratik vesayeti de yenecek. Havacılık sektörü ne kadar dinamik değişimlere yeniliklere açıksa şu DHMİ o kadar hantal ve vizyonsuz.
  • Yolcuların çilesi ayrı, çalışanların çilesi ayrı.... Havalimanındaki çalışma ofislerine ulaşmak da ciddi bir sorun olmaya başladı.
  • 1 haftadır ayazda sıra bekliyoruz. bakalım yağmurda ne yapacağız.

Antalya Havalimanı’nda 300 güvenlikçinin işten çıkarılmasından sonra yaşanan yoğunluğa çözüm bulunamadı.

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan sendikalar arasında yer alan Pak İş’e mensup 300 güvenlik görevlisinin işten çıkarılmasının ardından yaşanan güvenlik krizi devam ediyor.

Tek kapıdan girişin sağlandığı havalimanında uzun kuyruklar oluşurken, personel sorunun bir an önce çözülmesini bekliyor.

Antalya'da kuyruk çilesi sürüyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Bu nasil bir düşünce ~ 4 yıl önce
Sacma sapan yorumlar düşüncelere kapilmiş insanlar suan kuyruk sorunu kalmamiştir ve kuyruk olmasinin sebebi feto ya ait sendikalarin uyeleri olan kişilerdi uyarildi ama kimse dinlemesi üyesi olmaya devam etti devlette şevkat tokadini atti.İşletmeyi ilgilendiren bir durum degil ama yillardir ekmek yiyen o guvenlikci arkadaslara sormak istiyorum !!Kış sezonunda kaç taneniz işten çıkarildi devlet baba demedimi ben yaz kiş ozel şirket dahi olsa yuzlerce personeli çıkartmana izin vermem demedi mi ekmek yediniz soylesenizi guvenlikciler !!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sn.MG Ye ~ 4 yıl önce
İç hat yolcuları neden T1 den alınıyor? İç hat girişindeki x-ray ler neden kaldırıldı? Terminale gelen ve oluşan karmaşadan dolayı şikayette bulunan yolculara " iç hat tarafında tadilat var" yalanı neden söyleniyor? T1 yolcu girişindeki sabah 7-9 arasında yaşanan uzun kuyruklar arasından çıkıp da iç hatlardaki kontuarını arayan ve malesef uçağını kaçıran insanların ahı bu dünyada olmazsa öteki dünyada sizi bulur!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MG ~ 4 yıl önce
Sayın yorumcular, kamuoyunun doğru bilgilenme hakkına saygım nedeniyle bir kaç düzeltme yapma ihtiyacı duydum. Fotografta gösterilen kuyruk A kapısı diye adlandırılan Apron (hava tarafına) giriş kapısı olup özel güvenlik kontrolünde değildir. Diğer 305 arkadaşın çıkarılması konu ise; devlet tarafından kapatılan bir sendikaya üyelikleri nedeniyle güvenlik sertifikalarının iptal edilmesidir. Terminal İşletmesi tasarrufunda olan bir durum değildir. Bilgilerinize saygılarımla sunarım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yapma ya ~ 4 yıl önce
A kapısında özel güvenlik ve dhmi güvenlik birlikte vardır. Asıl kontroller özel tarafından yapılır.kamuoyunu doğru bilgilendirme hakkına saygı lütfen
şikayet ~ 4 yıl önce
böyle saçma bir işletme görmedim iç hatlardan çık güvenlik elemanı az diye araba gelmesi yasak seni karşılamaya gelenler dış hatta ...engellisi var yaşlısı var, yürü babam yürü birde soru soranı azarlıyorlar az bir gayretle çözülecek sorunlar umursamaz insanların yetkili olmasıyla tam bir kaosa dönmüş ... yazık ki ne yazık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dhmi ~ 4 yıl önce
Bir nebze içeri rahat girelim diye terminal dhmi kapısını da kullanalım diyoruz, beylerin rahatı bozulmuş. Çözüm bulması gereken adamların keyfi her şeyden önemli, ne olur diğer personel gibi az birşey bekleseniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
trajikomedi ~ 4 yıl önce
ülkemizde olanlar hangi aklı başında ülkelerde oluyordur acaba? sıradan bile olamayan insanların siyasi güçle makam sahibi ve karar veren olmasının sonuçlarını tüm ülke çekiyor ama kimsenin umurunda değil! bu olay turizmin yoğun olduğu zaman olsaydı ne olurdu mazallah?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aç gözlülük ~ 4 yıl önce
bunların hepsi terminal işletmecisi ve güvenlik şirketinin maliyetlerini azaltma adına yaptığı operasyonlar. yıllardır yaz kış açık kalan terminaller bu işletmeci tarafından her sene bir tanesi kapanıyor, çalışanlar işten çıkarılıyor. bu sene 31 ekim diye declare ettikleri tarihe kadar bile dayanamayıp, 11 günlük elektrik parasını hesap edip uyku tutmadı olacakki 20 sinde kilit vurdular bir sürü insanı işten çıkardılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sende mi ~ 4 yıl önce
Konudan çok uzak kalmişssin once ogren yoksa sanada feto cu diyecegim
sorunlar bitmez ~ 4 yıl önce
Şu DHMİ kadar geri kalmış hantal herşeyi kokuşmuş bir kurum yoktur sanırım. Özelleştirilmesi gereken ilk kurumdur DHMİ. Az kaldı sayın cumhurbaşkanı bürokratik vesayeti de yenecek. Havacılık sektörü ne kadar dinamik değişimlere yeniliklere açıksa şu DHMİ o kadar hantal ve vizyonsuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gorki ~ 4 yıl önce
Yolcuların çilesi ayrı, çalışanların çilesi ayrı.... Havalimanındaki çalışma ofislerine ulaşmak da ciddi bir sorun olmaya başladı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tgs ~ 4 yıl önce
1 haftadır ayazda sıra bekliyoruz. bakalım yağmurda ne yapacağız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000