22 Ekim 2017, Pazar 11:09:23

ANKA-S ne zaman envantere girecek?

Türkiye, insansız hava aracı (İHA) sistemlerinde uydu kontrol yeteneğini devreye alarak bu teknolojideki iddiasını büyütecek. Uydudan kontrol yeteneğiyle görev menzili binlerce kilometreye ulaşacak ANKA-S, bu yıl içerisinde envantere dahil olacak.
  • Yorumlari okudukca uzuluyorum biraz bastan sever olun Allah Askina zamaninda Nuri DEMIRAG “ lar Vecihi HURKUS” lar yetistirdi Bu millet hep ayni hep ayni icmizde kriptolar oldugu surece bir birimizi kotuleriz... Biraz sag duyu biraz vatan sevgisi...
  • ANKA neden bu kadar yavaş işliyor. Bürokrasi hantallığı mı? Bayraktar dan sürekli güzel haberler alırken ANKA dan haber yok.Adı var kendi nerede
  • Yahu bunlar nasıl yorumlar? Hiç mi vatansever yok içinizde? İHA teknolojisinde ülkenin geldiği noktayı nasıl göremiyorsunuz?
  • bence alip milletin vergisini savurmayin. Godin daha iyisini sifir ambargo riski ile cinden ain
  • Taaabi taaabi. Son çırpınışlar. Yıllar evvel bir karakol baskınında şehit verilince Tai'nin İHAları yetiştirmek için olağanüstü hal ilan ettiğinide duyurmuşlardı. O ihalar hiç görev yapamadı.

Türkiye, insansız hava aracı (İHA) sistemlerinde uydu kontrol yeteneğini devreye alarak bu teknolojideki iddiasını büyütecek. Uydudan kontrol yeteneğiyle görev menzili binlerce kilometreye ulaşacak ANKA-S, bu yıl içerisinde envantere dahil olacak.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) tarafından geliştirilen ANKA-S, temmuz ayında ilk kez uydu kontrollü uçuşunu gerçekleştirdi.

Proje çalışmalarına 2013'te imzalanan sözleşmeyle başlanan ANKA-S için Savunma Sanayi Müsteşarlığı uzmanları ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile kalifikasyon/kabul süreci yürütülüyor.

ANKA-S, tüm testleri tamamlandığında bu yıl içerisinde envantere girecek.

6 araçla aynı anda görev

ANKA-S hava aracının en önemli özelliklerinden birini, görüş hattı mesafesinin getirdiği kısıtlamaları ortadan kaldıracak uydu üzerinden kontrol yeteneğine sahip olması oluşturuyor.

Kalkış noktalarından başka bir yerde bulunan Operasyon Eğitim ve Simülatör Merkezi’ndeki kontrol istasyonlarına devirle birlikte 6 adet hava aracı aynı anda bu merkezden yönetilebilecek.

Haberleşmeye milli kriptolu koruma

ANKA-S sisteminin geliştirme çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte birçok operasyonel özellik de sisteme eklenmiş oldu.

Hava aracının çevresel koşullara (sıcaklık, nem, yağmur ve benzeri) dayanımı artırılırken iniş ve kalkış rüzgar limitleri sınıfının en zorlayıcı şartlarına göre tasarlandı.

Harekat ortamının ve İHA'ların olmazsa olmaz özellikleri arasında yer alan haberleşme sistemlerine yönelik güvenlik artırımı da önemli artılardan biri olacak. ANKA-S’de bulunan telsiz ve ağ haberleşme sistemleri milli kriptolu sistemlerle korunurken, şifreleme metotlarıyla verinin düşmana veya istenmeyen eller geçmesini engellemeye yönelik önlemler alındı.

Milli olarak geliştirilmiş full HD çözünürlükte gece ve gündüz kamerası, düşük ışık kamerası, lazer işaretleyici ve lazer mesafe ölçücü sistemlerden oluşan keşif gözetleme sistemi yine ilk defa ANKA-S sistemiyle görev yapacak.

Muharebe arama kurtarma özellikleriyle farklı görevlere yönelik yetkinlik artırımı da sağlandı. Uzak görüntü terminallerinin geliştirilmesiyle, birlikler tarafından kolayca taşınabilen 10 kilogramdan hafif görüntü alımını sağlayan terminaller sayesinde 50 kilometreye kadar faydalı yük görüntüsü gerçek zamanlı olarak alınabilir hale geldi.

Lazerle konum düzeltme

ANKA-S hava araçlarında GPS sisteminden bağımsız radarla iniş-kalkış yeteneğine ek olarak pozisyon verisi üreten kritik cihazlara lazerle "konum düzeltme” eklenerek uçuş sırasında oluşabilecek GPS kayıpları ve karıştırmaları için önlemler alındı.

Uçağın etkinliğinin artırılmasına yönelik olarak da sistemin tüm bakım arayüzlerinde yapısal iyileştirmeler yapıldı.

Akıllı test altyapısına sahip Uçuş Hattı Bakım Bilgisayarı geliştirilerek uçağın göreve çıkış süresi 3 teknisyenle 1 saatin altında olacak şekilde tasarlandı.

Operasyon ve uçuşa hazırlık zamanlarının en aza indirilmesi ve sistemi kullanacak personelin tam anlamıyla eğitimi için "simülatör sistemi" proje kapsamında geliştirilen önemli ürünlerden biri oldu. Çeşitli harekat senaryosu eğitiminin akıllı yazılımlar üzerinden verildiği sistemde, arıza bulma ve arıza giderme işlemleri de yapılabiliyor. Böylece tüm ekibin harekat uyumunun maksimum derecede sağlanması amaçlanıyor.

ANKA-S ne zaman envantere girecek?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

.... ~ 5 yıl önce
Yorumlari okudukca uzuluyorum biraz bastan sever olun Allah Askina zamaninda Nuri DEMIRAG “ lar Vecihi HURKUS” lar yetistirdi Bu millet hep ayni hep ayni icmizde kriptolar oldugu surece bir birimizi kotuleriz... Biraz sag duyu biraz vatan sevgisi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vatan sevgisi mi? ~ 5 yıl önce
Bırak onları. Vatanı en çok sevenler vurmuyor mu bizi zaten. Öyle bir sevgi şekli yok. Unut o işi. Kendini kandırma.
Sorun ne? ~ 5 yıl önce
ANKA neden bu kadar yavaş işliyor. Bürokrasi hantallığı mı? Bayraktar dan sürekli güzel haberler alırken ANKA dan haber yok.Adı var kendi nerede

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne bürokrasisi? ~ 5 yıl önce
Hangi bürokrasi? Yolcu uçağı mı yapıyorsun? Eğitim uçağı mı? Silahın bürokrasisi yok. Parayı yiyip yapmazsan şapa oturursun. Para nerde? Yok. Silah nerde? O da yok. Ee ozaman gaz alıcı haberler yapalım. Haberler tutmazsa, fetöye yıkarız. O da tutmazsa Merkeli suçlarız, o da mı olmadı? Ameriga yaptırmıyor deriz çıkarız işin içinden. Analar çok Mehmet doğuruyor nasılsa. Şehidin evine bir Türk bayrağı asarsın, babasına cızravat, iki mendil gözyaşı. 2 haftaya millet dolar kaç? euro kaç? derken unutur zaten.
yorum ~ 5 yıl önce
Yahu bunlar nasıl yorumlar? Hiç mi vatansever yok içinizde? İHA teknolojisinde ülkenin geldiği noktayı nasıl göremiyorsunuz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
B ~ 5 yıl önce
Bu ülkenin en büyük sorunu bu ülkede yaşayan Türk düşmanlarının sayısının haddinden fazla olmasıdır.
Yorumcu ~ 5 yıl önce
Hayal dünyasında yaşa sen. İha teknolojisinde geldiği noktaymış. Cep telefonunda da zaten dünya liderisin. Benzin vergisinde 1 numarasın. Biz iha teknolojisini göremiyoruz affet.
lala ~ 5 yıl önce
bence alip milletin vergisini savurmayin. Godin daha iyisini sifir ambargo riski ile cinden ain

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Beyin ölümü ~ 5 yıl önce
Beyin ölümü bu olsa gerek
Durone ~ 5 yıl önce
Gercek durone budir, Bayraktarin minik durone ile bunu karistiran halkima duyrulur
Ha ha ha ha ~ 5 yıl önce
Taaabi taaabi. Son çırpınışlar. Yıllar evvel bir karakol baskınında şehit verilince Tai'nin İHAları yetiştirmek için olağanüstü hal ilan ettiğinide duyurmuşlardı. O ihalar hiç görev yapamadı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gulum ~ 5 yıl önce
Buradada milli haberlerin altina iskembeden sallayanlar oluyo bro takma kafana olur oyle.izdivaci ac sen.kafan dagilsin.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000