27 Nisan 2013, Cumartesi 14:12:48

ANADOLU KARTALLARI NEFESLERİ KESTİ

Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığı bünyesinde gerçekleştirilen Anadolu Kartalı 2013-1 Eğitimi'ne toplam 48 uçak katıldı.
  • Sizler havada kendi başınıza uçabileceğinizi zannederek herşeye pilotların sahip olması gerektiğini düşünürsünüz. Şu ve daha bütün yazılarda yer desteğiniz olmadan ne kadar gidebileceğinizi hiç hayal bile etmediniz. Bütün oyunlarda, filmlerde ve diğer işlerde işin yapılmasında emek gösterenler için de birşeyler yapılır. Fakat henüz kendi aranızdaki tartışmalarınız bitmediği için sizler için çalışanlara söyleyebilecek bir kelimeniz bile olmadığını görülüyor, gazete, dergi ve makale yazan arkadaşların da dar/kısıtlı görüş alanlarından dolayı herkese aynı uzaklıkta olmadıkları için TEBESSÜMLERİMİ bildiririm. Bir uçağın yer desteği olmadan devamının zor olduğunu anladığınız da herşeyin daha güzel olacağını, daha farklı düşünerek heyecanlarınızın farklılaştığını göreceksiniz. Şu anda makinaların gücü kadar gidersiniz, araya sevgi ve beraberliği de katabilirseniz neler olabileceğini hayal edemezsiniz.
  • Merak etme onların ellerinden her iş gelir zamanı gelince Atpl'lerini de alırlar. Ama sen onların yaptığının hiç birini yapamazsın. Anca hasedinden çatlayıp anlamsız cahilce yorumlar yaparsın. Kapasiten bu kadar çünkü.........
  • Yaptığınız eğitimlerin hiç bir anlamı olmadığı gibi uçurduğunuz uçakların da bir değeri yok..size de gerek olmadığını gayet iyi öğrendik.
  • Çekemeyenler geçenlerde istifa etti, sınavlarımızı allak bullak ettiler. Durduk yere nisan ayına sınav kondu. Halbuki okadar burdan yazdık, neden istifa ettiler. Biz çekemeseydik 'iyiki etmişler derdik' demekki öyle bir çekememezlik yoktur. Ayrıca atpl tatbikatı yazan arkadaş benim yukarıda bahsettigim atpl den 4 ders çalışmaktan korkan canavar gibi trick ler bulan meslektaşlarımıza idi. Bazen diyorumki keşke tüm sınavlardan girseler. Hiç çalışmaya gerek olmazdı. Osmonot paşa, THK yı talan ettiği gibi, yönettiği üslerdede hastane çalışanları ve döner sermayesinden talepleri bilinmektedir. Evinin eşyaları halen konuşuluyor. Ancak utandığını biliyorum, artık tenis oynamaya gelmiyor buralara. Hoş şu sıralar Türkkuşunu tasfiye planı çerçevesinde halen siyasiler ve uzantılarına yaranmaya çalışıyor.
  • Bu uslanmaz ezik arkadaşlara kapak olsun uluslararası alanda ulaşılan başarılar ve resimlerdeki heybetli teyyareler. Sizin idealiniz olan F-172'lere (!) benzemediklerinden onları uçuranların vizyonlarını anlamaya yetmiyordur kapasite! Atpl de Atpl...Senin ufkun bu kadar!
  • ATPL surekli bir faaliyettir belirli gun ve haftalarda yapilmaz
  • Osmanot paşa oranın komutanıydı eskiden. Neodantel insan, filo yönetmişti!
  • frozen atpl tatbikati da yapilmali.

Her yıl 3 kez düzenlenen Anadolu Kartalı Tatbikatı'nın ilk ayağı Anadolu Kartalı 2013-1 Eğitimi, milli unsurların katılımıyla gerçekleştirildi. F-16 ve F-4 savaş uçakları ile CN-235 Casa, C-130 nakliye ve KC-135 tipi havada nakil ikmal uçağı olmak üzere toplam 48 uçağın katıldığı tatbikat 15 Nisan'da başladı.

12 gün süren ve bugün sona eren eğitim tatbikatına, Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde, Türkiye'nin çeşitli yerlerinde konuşlu tüm filolar iştirak etti. Tatbikatta, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Özel Kuvvetlerden de katılan unsurlarla birlikte yaklaşık 700 personel görev aldı.

Anadolu Kartalı Eğitim Filo Komutanı Hava Pilot Binbaşı Saffet Çelikel, yaptığı açıklamada, Anadolu Kartalı'nın, savaşın başında tecrübesiz genç pilotların hayatını kaybetmesinin önlenmesi, harekatlar sırasında uçak kayıplarının asgariye indirilmesi ile çok uluslu ve kuvvetler arası tecrübenin paylaşılmasının amaçlandığını söyledi.

Bu eğitimde muharip birliklerle, gerçek harekat ortamına benzetilmiş koşullarda, silah sistemlerini en üst düzeye ulaştıracak taktiklerin de denendiğini vurgulayan Binbaşı Çelikel, "Eğitimin son gününde hakiki mühimmat atışları da başarıyla gerçekleştirildi. Uçaklar gece ve gündüz uçuşları yaptı. Her uçuşun ardından Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığı yetkililerinin katılımıyla brifingler icra edildi" diye konuştu.

Bugüne kadar aldıkları zorlu eğitimler ve uçuş deneyimlerini, "mavi ve kırmızı" şeklinde ayrılmış gruplarla gerçek savaşa benzer şekilde sınayan pilot üsteğmenler, uçuş öncesi ve görev dönüşlerinde, yaşadıkları deneyimleri AA'ya aktardı.

Harekatın "Patron"u kadın pilot

Anadolu Kartalı Tatbikatı'nın yönetildiği, anlık bilgilerin aktığı Komuta Kontrol Merkezi de ilk kez görüntülendi. Uçuş halindeki pilotları koordine eden ve "Patron" (Airboss) olarak adlandırılan görevlilerden Pilot Yüzbaşı Esra Özatay, kendisiyle birlikte 2 kadının, farklı sortilerde "patron" görevi yaptığını söyledi. Özatay, "Patron kimliğimizle görev yaptığımız için tüm arkadaşlar, erkek patronlara olduğu gibi bize de aynı saygıyı gösteriyor" dedi.

Hemen yanda bulunan Radar Harekat Odası'nda ise baş döndürücü bir hareketlilik yaşanıyor. Uçaklarla ayrı ayrı bağlantı kuran ekipler, pilotların dost ve düşman uçakları ayırabilmesine, hedeflerindeki uçakları isabetli şekilde vurmalarına, anlık bilgi paylaşımlarıyla yardımcı oluyor.

Eğitim tatbikatının "görünmez kahramanları" ise çelik kanatlı kartalların uçuşa titizlikle hazırlanmasında, arızalara müdahalede ve kulede görev alan teknik destek ekipleri... "Son şans noktası" olarak adlandırılan Take Off biriminde görevli Kıdemli Başçavuş Mesut Sarımeşe, "Teknik ekiptekiler, geri hizmette de olsalar her biri kalpleriyle, gönülleriyle bu işin içindeler. Pilotlar uçuşlarını güvenle tamamladıklarında hepimiz çok mutlu oluyoruz" ifadelerini kullandı.

Anadolu Kartalı 2013-1 Eğitimi'ni başarıyla tamamlayan ekipler, geldikleri uçaklarla yeniden görev yaptıkları illerdeki filolarına hareket etti.


 

ANADOLU KARTALLARI NEFESLERİ KESTİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Yer Ekibi ~ 9 yıl önce
Sizler havada kendi başınıza uçabileceğinizi zannederek herşeye pilotların sahip olması gerektiğini düşünürsünüz. Şu ve daha bütün yazılarda yer desteğiniz olmadan ne kadar gidebileceğinizi hiç hayal bile etmediniz. Bütün oyunlarda, filmlerde ve diğer işlerde işin yapılmasında emek gösterenler için de birşeyler yapılır. Fakat henüz kendi aranızdaki tartışmalarınız bitmediği için sizler için çalışanlara söyleyebilecek bir kelimeniz bile olmadığını görülüyor, gazete, dergi ve makale yazan arkadaşların da dar/kısıtlı görüş alanlarından dolayı herkese aynı uzaklıkta olmadıkları için TEBESSÜMLERİMİ bildiririm. Bir uçağın yer desteği olmadan devamının zor olduğunu anladığınız da herşeyin daha güzel olacağını, daha farklı düşünerek heyecanlarınızın farklılaştığını göreceksiniz. Şu anda makinaların gücü kadar gidersiniz, araya sevgi ve beraberliği de katabilirseniz neler olabileceğini hayal edemezsiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Atpl diyen adam ~ 9 yıl önce
Merak etme onların ellerinden her iş gelir zamanı gelince Atpl'lerini de alırlar. Ama sen onların yaptığının hiç birini yapamazsın. Anca hasedinden çatlayıp anlamsız cahilce yorumlar yaparsın. Kapasiten bu kadar çünkü.........

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sanalpilot ~ 9 yıl önce
Yaptığınız eğitimlerin hiç bir anlamı olmadığı gibi uçurduğunuz uçakların da bir değeri yok..size de gerek olmadığını gayet iyi öğrendik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
çekenler ~ 9 yıl önce
Çekemeyenler geçenlerde istifa etti, sınavlarımızı allak bullak ettiler. Durduk yere nisan ayına sınav kondu. Halbuki okadar burdan yazdık, neden istifa ettiler. Biz çekemeseydik 'iyiki etmişler derdik' demekki öyle bir çekememezlik yoktur. Ayrıca atpl tatbikatı yazan arkadaş benim yukarıda bahsettigim atpl den 4 ders çalışmaktan korkan canavar gibi trick ler bulan meslektaşlarımıza idi. Bazen diyorumki keşke tüm sınavlardan girseler. Hiç çalışmaya gerek olmazdı. Osmonot paşa, THK yı talan ettiği gibi, yönettiği üslerdede hastane çalışanları ve döner sermayesinden talepleri bilinmektedir. Evinin eşyaları halen konuşuluyor. Ancak utandığını biliyorum, artık tenis oynamaya gelmiyor buralara. Hoş şu sıralar Türkkuşunu tasfiye planı çerçevesinde halen siyasiler ve uzantılarına yaranmaya çalışıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aman ~ 9 yıl önce
aman arkadaş naptın sen? Cumhuriyetimizin bekçisi hakiki Atatürkçü bir insana hırsız mı dedin? Bunların hepsi mükemmel, hepsi korkusuz, hepsi şerefli. Sen ben ikinci sınıfız bu ülkede. Uyduruk uçakla uçarız biz, geri zekalıyız biz. Ülke paşalarımızın, biz marabayız. Pilotluk ne haddimize? Onlara gore bizim Atatürkçü olma hakkımız bile yok. Önce Atatürkçülüğü paşalarımızdan öğreneceğiz. Şakası yok bu işin. Ne o öyle Osmonot mosmonot :) çekemiyorsun yaşlı F104çüyü burada karalıyorsun Atatürkçü adamı. Seni vatan düşmanı seniii :)
Çekemeyenlere ~ 9 yıl önce
Bu uslanmaz ezik arkadaşlara kapak olsun uluslararası alanda ulaşılan başarılar ve resimlerdeki heybetli teyyareler. Sizin idealiniz olan F-172'lere (!) benzemediklerinden onları uçuranların vizyonlarını anlamaya yetmiyordur kapasite! Atpl de Atpl...Senin ufkun bu kadar!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yavaşşşş ~ 9 yıl önce
eski amirin Osmonotun ufkunu görüyoruz bayım. Ben ATPLci bile değilim, mikrolightla uçarım. Sizlerin ufkunu anladık biz halk olarak. Hikaye anlatma bana. Elalemin uçağını dünyada en iyi biz uçuruyoruz deme, 200 tane uçak satın aldık diye kabarma, komik oluyorsunuz. Biz sizi sevdikçe değer verdikçe uzaya çıkardınız kendinizi. Biraz ayaklar yere değsin artık. Bir hayal aleminde yaşıyorsunuz, uçaklar imal edip, astronot pilotlar yetistiriyorsunuz. Bir IHA oluyorsunuz, bir helikopter, bir bakmışşın ki F35 olmuş. Biraz yavaş be kardeşim.
Koçum ~ 9 yıl önce
Sizin madem o yüce idealiniz C-16!! uçurmak ise, sizler onlara devam ediniz.. Yookkkk ama yemezzzz. Milletin parasıyla orduda bedava pilot lisansı alırsınız. Gö(Z)ünüzün! yemediği ve girmediğiniz ATPL sınavları ve ders sistemlerini bileğinin hakkıyla veren insanlara dil uzatırsınız. Beğenmezden geldiğin o miletin paralarıyla pilot oldun sayın Helalzade! O dil uzattığın ATPL'ciler Sivil havacılıği sivilleştirecek. Sizde adam gibi girerken yemin ettiğiniz kurumda işinizi yapmaya devam edin yeter. Bana daha fazla para lazım diyorsan, salı pazarına tezgah aç.. Askerlik yaşam tarzıdır, geçici meslek değil önce bunu öğren.
mizah ~ 9 yıl önce
insanlar yorumlarında mizah unsurlarını kullanmışlar. neyin kuyruk acısı bu? f4, f16 elbette çok farklı ve son derece saygı duyulacak noktadadır. ama atpl i de küçümseyemezsiniz. insanlar tüm dünyalarını geride bırakarak, servetlerini riske edip gece gündüz çalışıyorlar. sizin gibi kendini bilmezler dil uzatma hakkına sahip değiller.
atpl'e ~ 9 yıl önce
ATPL surekli bir faaliyettir belirli gun ve haftalarda yapilmaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vay be ~ 9 yıl önce
Osmanot paşa oranın komutanıydı eskiden. Neodantel insan, filo yönetmişti!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
atpl ~ 9 yıl önce
frozen atpl tatbikati da yapilmali.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000