28 Nisan 2017, Cuma 09:15:55

Alitalia kayyuma devredilebilir

İtalyan havayolu Alitalia'nın, finansman sorununun aşılması için hazırlanan yeniden yapılandırma teklifinin çalışanlar tarafından reddedilmesinin ardından şirketin kayyuma devredilmesi gündeme geldi.
  • Al ıtalya ver ıtalya olur böyle şeyler gocum balotelli ile maldini ortak olsun alsın berlusconni de zamparalik dönüşü ortak olur
  • yillardir alitalia zararda..italyan hukimeti ha bire para aktardi durdu..abudabi merkezli etihad havayollarina %30 hisse sattilar karşilinda da ciddi bir para geldi kasaya ama havayolunun finansal raporlarina baktiğinizda tek kelime kapisina kilidi vuracaksin ya da iyice kuçulecek başka çaresi yoktur..yillardir şişirilmiş personeller ile devam kaz çiftliği gibi onu işe al bunu işe al sonra...maliyetler artarak devam etti..zarar zarar...zaten italyan hukumeti de zor durumda krizde bence ilk etapta kuçulmek zorunludur dibe vuracaksin..sonra tekrar buyume olabilir..ama...
  • beyler bizim tecrübeli kayyumcular haydi koşun alitalia ya:)

İtalyan havayolu Alitalia'nın, finansman sorununun aşılması için hazırlanan yeniden yapılandırma teklifinin çalışanlar tarafından reddedilmesinin ardından şirketin kayyuma devredilmesi gündeme geldi.

Önceki gün çalışanların oylamasına sunulan işten çıkarmalar ve maaşlarda kesintiyi öngören yeniden yapılandırma teklifinin reddedilmesinin ardından şirket yarın olağanüstü genel kurula gidecek.

Alitalia Yönetim Kurulundan yapılan açıklamada, yeniden sermayelendirme işleminin imkansız hale gelmesi sebebiyle şirket genel kurulunun yarın olağanüstü toplantıya çağrıldığı ve şirketin başına kayyum atanması konusunun değerlendirileceği belirtildi.

Şirket çalışanları, hükümetin yeni bir kurtarma planıyla devreye girmesini isterken, hükümetten bu talebe olumsuz cevap geldi.

Başbakan Paolo Gentiloni, katıldığı bir programda Alitalia'nın geleceğine yönelik hükümetinin bundan sonrasında kurtarma da dahil olmak üzere herhangi bir adım atmayacağını vurgulayarak, "Bir şeyi söylemeye ihtiyaç var; Alitalia, kamulaştırılamaz. Bunun için gerekli koşullar yok." ifadesini kullandı.

Gentiloni ayrıca şirket ile işçi sendikaları arasında bir anlaşmaya varılamamasının kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Graziano Delrio da şirketin en iyi teklifi verene satılacağını açıkladı.

Ekonomik Kalkınma Bakanı Carlo Calenda da göreve gelecek kayyumun, şirketin devamlılığını ve nasıl idare edileceğini bilen birine satışını sağlaması koşuluyla, kamunun 6 ay için 300 ila 400 milyon avro köprü kredisi verebileceğini dile getirdi.


Bu arada basınına yansıyan bazı haberlere göre, Malaysia Airlines ve Lufthansa ile Ryanair ve Easyjet, Alitalia'nın uçak, kabin görevlileri ve pilotlarıyla yakından ilgileniyor. Alitalia'nın günlük kaybının 500 bin ila 2 milyon avro arasında değiştiği belirtiliyor.
Son yıllarda, Avrupa'da düşük maliyetli charter uçuşlarının hızla yaygınlaşması, yurt içinde Roma-Milano-Venedik arasında hızlı tren seferlerinin artırılması gibi artan rekabet koşullarıyla baş edemeyen Alitalia, iflasın eşiğine gelmişti.

2014'te varılan anlaşmayla şirketin yüzde 49'u Birleşik Arap Emirlikleri'nden Etihad'a devredilmişti. 

Alitalia kayyuma devredilebilir

Facebook Yorum

Yorumlar

Yeapp ~ 5 yıl önce
Al ıtalya ver ıtalya olur böyle şeyler gocum balotelli ile maldini ortak olsun alsın berlusconni de zamparalik dönüşü ortak olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
camarothy ~ 5 yıl önce
yillardir alitalia zararda..italyan hukimeti ha bire para aktardi durdu..abudabi merkezli etihad havayollarina %30 hisse sattilar karşilinda da ciddi bir para geldi kasaya ama havayolunun finansal raporlarina baktiğinizda tek kelime kapisina kilidi vuracaksin ya da iyice kuçulecek başka çaresi yoktur..yillardir şişirilmiş personeller ile devam kaz çiftliği gibi onu işe al bunu işe al sonra...maliyetler artarak devam etti..zarar zarar...zaten italyan hukumeti de zor durumda krizde bence ilk etapta kuçulmek zorunludur dibe vuracaksin..sonra tekrar buyume olabilir..ama...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
güzel ~ 5 yıl önce
beyler bizim tecrübeli kayyumcular haydi koşun alitalia ya:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000