23 Haziran 2018, Cumartesi 09:10:35

Airbus'tan uyarı: 14 binden fazla işçi etkilenebilir!

Avrupa’nın en büyük uçak üreticisi Fransa merkezli Airbus, İngiltere’nin Avrupa Birliği'ni (AB) anlaşma yapılmadan terk etmesi halinde ülkedeki 14 binden fazla işçisinin zarar görebileceğini açıkladı.
  • Yeyin birbirinizi. Dünyanın sizden çektiği yeter.

Avrupa’nın en büyük uçak üreticisi Fransa merkezli Airbus, İngiltere’nin Avrupa Birliği'ni (AB) anlaşma yapılmadan terk etmesi halinde ülkedeki 14 binden fazla işçisinin zarar görebileceğini açıkladı.

Yayınlanan risk değerlendirme raporunda şirket, İngiltere’nin AB gümrük birliğinden ve tek pazardan ayrılmasının faaliyetlerini önemli ölçüde etkileyeceğine dikkat çekerek İngiltere’yi Brexit’ten çıkış konusunda uyardı.

EuroNews'te yer alan habere göre; şirket ayrıca geçiş sürecini yumuşatmak için başlatılan ve 2020 yılının Aralık ayında sona erecek olan sürenin tedarik zincirinin adaptasyonu için çok kısa olduğunu bildirdi.

Airbus’ın tepe yöneticisi Tom Williams ise bu durumu, "Basitçe söylemek gerekirse, herhangi bir anlaşmanın yapılmaması, Airbus’ın İngiltere’deki varlığını tehdit ediyor.” sözleriyle özetledi.

İngiliz milletvekilleri hükümeti uyardı

İktidardaki muhafazakar partiden bir milletvekili Stephen Crabb ise Airbus’ın bu açıklamasını "Bu bir uyandırma çağrısı olarak nitelendirdi."

Crabb, Kuzey Galler'deki muazzam Airbus fabrikasının İngiltere'deki üretimin mücevherlerden biri olduğunu dolayısyla ticari ilişkileri koruyan bir Brexit’in hayati önemde olduğunu ifade etti.

Anna Soubry ise Airbus konusunda hükümeti "üzülmeyi" bırakmaya çağırdı. Soubry Airbus ile olan ilişkilerdeki belirsizliğin endişeleri ciddi şekilde artırdığını belirtti.

Brexit sonrası merak konusuydu

İngiltere’nin AB’den çıkma kararı alması ile birlikte bu ülkede 14 binden fazla çalışanı bulunan Avrupalı ticari uçak üreticisinin bu durumdan nasıl etkileneceği merak konusuydu.

Dev uçak üreticisi, daha önce yaptığı açıklamada İngiltere’nin Avrupa Birliği'nden ayrılması sonrasında ülkedeki ticari faliyetlerini sürdüreceğini açıklamıştı. Brexit sürecinin İngiltere’deki yatırımlarını etkilemeyeceğini duyuran firmanın CEO’su Tom Enders, Airbus'un İngiltere'yi "yerli bir ülke ve yatırım yapmak için rekabetçi bir yer" olarak görmeye devam edeceğini kaydetmişti.

İngiltere ekonomisine katkısı yaklaşık 9 milyar Euro

İngiltere Airbus adına sivil havacılıkta kullanılan uçakların kanatlarını üretiyor. 25 bölgede 14 bin kişiye doğrudan istihdam olanağı sağlanıyor. Daha geniş tedarik zincirinde ise yaklaşık 110 bin kişiye iş imkanı sunuluyor. Şirketin 2015 yılında İngiltere'ye vergi gelirlerinde yaklaşık 1,7 milyar Sterlin (1,9 milyar Euro), İngiliz ekonomisine ise toplamda 7,8 milyar Sterlin (8,9 milyar Euro) katkıda bulunduğu tahmin ediliyor.

İngiltere’nin 29 Mart 2019’da AB’den ayrılmasıyla birlikte Fransa, Almanya ve İspanya'nın yanısıra ABD, Çin, Meksika ve Güney Kore'nin İngiltere’nin yerine Airbus’ın uçak kanatlarını imal etme konusunda istekli oldukları biliniyor.

Havacılık endüstrisinde öncü ülke

İngiltere, Avrupa Birliği havacılık endüstrisinin üslerinden birisi olarak kabul ediliyor. Otomobilleri ile ünlü dünyanın en büyük ikinci uçak motoru üreticisi Rolls Royce, Avrupa’nın ortak üretimi olan dünyanın en büyük uçağı Airbus A380'in yanısıra yine AB ortak imalatı savaş uçağı Eurofighter Typhoon ve Boeing 787 Dreamliner için Trent 700, TrentXWB, 1000 ve 7000 gibi modeller için de uçak motorları imal ediyor. Yıllık yaklaşık 200 milyar Dolarlık mali büyüklüğe sahip İngiliz havacılık endüstrisinde yaklaşık 110 bin doğrudan, 250 bin kişi ise dolaylı olarak sektörde istihdam ediliyor.

Airbus'tan uyarı: 14 binden fazla işçi etkilenebilir!

Facebook Yorum

Yorumlar

Shmyo ~ 4 yıl önce
Yeyin birbirinizi. Dünyanın sizden çektiği yeter.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000